Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

....... Τότε θα έχεις το πάνω χέρι..... Αν δεν σε ψάξουν ποτέ, ..."τι είχες τι έχασες"...... Αυτοί θα έχουν το πρόβλημα.....

συμφωνώ κι εγώ με τον Ιάσονα.

Υπάρχει μόνο ένα όμως.....

 

Αν το δουν διαφορετικά και βάλουν δικηγόρους να «καθαρίσουν» μπορούν να πατήσουν στο ότι δεν σου έδωσαν ποτέ ανάθεση. Άρα σαν να το υπέβαλες μόνη σου με δική σου απόφαση ή πρωτοβουλία και άντε βγάλε άκρη μετά αν σου ζητούν και αποζημιώσεις.

Είναι μεγάλο θέμα που δεν υπάρχει η αρχική ανάθεση και η αρχική υπεύθυνη δήλωση των ιδιοκτητών.

Φυσικά εσύ θα λες πως δεν το ήξεραν αφού πλήρωσαν παράβολο κλπ κλπ… αλλά όλα αυτά θα είναι δικαστικά… και βράσε όριζα.

 

Πιθανά στο τέλος του χρόνου λήξης των παρατάσεων που θα έχουν το άγχος οι ίδιοι ειδικά αν υπαρχει κυνηγητό από πολεοδομία τότε για τις υπάρχουσες αυθαιρεσίες τους να μη αναζητούν νομικά τερτίπια να βγάλουν από εσένα τα έξοδα τους.

Άρα ο χρόνος μπορεί να δουλέψει υπέρ σου αρκεί να γίνει σωστή διαχείριση του χρόνου κι από εσένα ώστε να μη είναι τυχαία τα αποτελέσματα αλλα με προγραμματισμό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα εχεις δικιο σε ολα!!! Συνηθως κανω τη διαδικασια που αναφερεις, αλλα λογω της συστασης, της καταγγελιας κτλ εδρασα βιαστικα και την πατησα. Το καλο ειναι οτι με την αναφορα της παραιτησης οι πελατες κινητοποιηθηκαν, οποτε ελπιζω σε αισιο τελος. Για να μην ειναι εκτεθειμένη στο συστημα, εγω παντως ειχα ολοκληρωσει τη διαδικασια, οποτε να ειμαι καπως πιο ησυχη. Σε ευχαριστω πολυ πολυ για το χρονο σου και τις συμβουλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

χρειάζομαι οπωσδήποτε τη βοήθεια σας. Προ ημερών είχα υποβάλλει στο ΤΕΕ αίτημα για αλλαγή υπεύθυνου μηχανικού δήλωσης αυθαιρέτου ως εξής

 

Στα αιτήματα στο ηλεκτρονικό σύστημα πάτησα το αλλαγή υπεύθυνου μηχανικού δήλωσης και αφού έγραψα εν συντομία ότι δεν μπορώ να συνεχίσω την ολοκλήρωση της διαδικασία της μεταφοράς της δήλωσης στο Ν.4178/13 άφησα το ΤΕΕ να κάνει τη δουλειά του.

 

Ο ιδιοκτήτης με πήρε τηλέφωνο προχθές να με ρωτήσει ποιά είναι η έκβαση της υπόθεσης και όταν μπήκα στο σύστημα μου έλεγε ότι ήταν ακόμα σε εκκρεμότητα. Τον ενημέρωσα και του ζήτησα ο συνάδελφος μηχανικός να επισκεφτεί το ΤΕΕ και να ρωτήσει καθώς εγώ έχω μετοικίσει στο εξωτερικό. Μου απάντησε ότι πήγε και του είπαν ότι μάλλον το αίτημα δεν υποβλήθηκε σωστά και να το ξαναυποβάλλω.

 

Σήμερα που μπήκα στο ηλεκτρονικό σύστημα η δήλωση του δεν υπάρχει πουθενά ! 

 

Έτσι θα έπρεπε να γίνει? Δεν θα έπρεπε απλά να μπορώ να τη βλέπω αλλά να είναι κλειδωμένη?

 

Έχει κάνεις σας δήλωση παραίτησης που να μπορεί να μου πει αν αυτή είναι η εξέλιξη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ελένη

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

η δηλωση παραιτησης πρεπει ταυτοχρονα να συνοδευεται με δηλωση αναληψης απο το νεο μηχανικο.εκει ειναι το θεμα και δεν ολοκληρωθηκε σωστα η διαδικασια.μιλα με ΤΕΕ για το αν μπορει ο νεος μηχανικος να κανει την αναληψη εστω και τωρα, ή αν πρεπει να γινει η σωστη διαδικασια απο την αρχη (παραιτηση παλαιου μηχανικου + αναληψη νεου μηχανικου)

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μαζι είμαστε αυτη την στιγμη την 1η αιτηση την είχε κανει μόνος του και τωρα που προσπαθω να την κανουμε ξανα μαζι μου βγαζει αυτο το κειμενακι..δεν μου εχει ξανατυχει

συνηθως σε 24 ωρες το αιτημα ολοκληρωνοτανε,δεν ξερω τι εχει γινει..και στο Mail Που τους εστειλα ουτε απαντησαν,τα κοιτανε εραγε η περνανε αρχειο οπως ειχαν πει?

μηοως θα πρεπει να επικοινωνησω μαζι τους καπως αλλιως?

Υπάρχει  κάποια εξέλιξη στην υπόθεσή σου γιατί έχω παρόμοια; Αναπάντητο αίτημα απο 17 Μαρτίου.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

μου ήρθε πελάτης ο οποίος έχει κατάστημα για το οποίο έχει βεβαίωση οριστικής υπαγωγής στο 4178/13 στον οποίο τακτοποίησαν στέγαστρα με αναλυτικό και τίποτε άλλο με κάποιον άλλον συνάδελφο μηχανικό. Τώρα εγώ βλέπω ότι οι τουαλέτες είναι σε διαφορετική θέση σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια άρα δε μπορώ να δώσω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης....

Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ εγώ να αιτηθώ να επανέρθει η δήλωση και να βάλω μέσα στον αναλυτικό και τη μεταφορά στις τουαλέτες???

Να προσθέσω ότι η δήλωση αυτή χρησιμοποιήθηκε προ διετίας σε συμβόλαιο μεταβίβασης του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα έχει ανεβάσει κάτοψη με την υφιστάμενη κατάσταση;

Η αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης δεν συνιστά αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας

η διαφορετικη εσωτερικη διαρρυθμιση δεν ειναι αυθαιρεσια.

 

Στα καταστηματα ειναι "διαφορετικα"????

 

κλασσικο υστερογραφο πλεον...

 

"οπως προείπε ο ταχυτερος παυλος" :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.