Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

Συνάδελφοι, συμφωνώ ότι η διαφορετική διαρρύθμιση αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησία απαλλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής. Ωστόσο, τώρα που εγώ καλούμαι να βγάλω άδεια λειτουργίας για το συγκεκριομένο κατάστημα και πρέπει να δώσω Β.Χ.Κ.Χ. τι κάνω? Κι αφού μπήκε που μπήκε στο 4178, με τα 500 ευρώ μπορούσε να συμπεριλάβει κι αυτό στον αναλυτικό, ενώ τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας απάντησες αν έχει ανεβάσει κάτοψη υφιστάμενης κατάστασης στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ.

Συμπληρώνω ότι και στην περίπτωση που δεν τα ανέβασε, αφού λες πριν ότι έγιναν συμβόλαια, λογικά θα μνημονεύει ο συμβολαιογράφος τη δήλωση του μηχανικού επί των σχεδίων, ότι αυτά θα είναι τα ίδια που θα ανέβουν στο σύστημα εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας. Οπότε, δες την κάτοψη του συμβολαίου να δεις αν αποτυπώνει την υφιστάμενη κατάσταση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο καλησπέρα, λογικά δεν ανέβασε κάποιο σχέδιο ο άλλος μηχανικός, αφού όταν έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις δεν απαιτείται να ανεβάσουμε κάτοψη. Από εκεί και πέρα, ο μηχανικός που έκανε τη δήλωση δεν είναι και πολύ συνεννοήσιμος (για τους δικούς του λόγους ο άνθρωπος) άρα δε μπορώ να τον ρωτήσω κάτι.... Τώρα στα συμβόλαια παίζει να γίνεται αναφορά σε «... κάτοψη που συνοδεύει το τάδε συμβόλαιο...».  Πάντως έχω την επιλογή να κάνω νέα δήλωση ή να ανοίξω της υπάρχουσα? Διότι διαφορετικά πρέπει να πάω για άδεια νομιμοποίησης νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξεις δήλωση σε οριστική υπαγωγή με βάση την οποία έχει γίνει συμβόλαιο μεταβίβασης αφενός πρέπει να γίνει η διαδικασία αλλαγής μηχανικού, αφετέρου αν προσθέσεις αυθαιρεσία είναι σαν να δηλώνεται ότι το προηγούμενο αγοραπωλητήριο συμβόλαιο είναι άκυρο, διότι έγινε ενώ υπήρχαν αυθαιρεσίες.

Δες παράλληλα τ δηλώνεις στο σύστημα όταν αιτείσαι αλλαγή κατάστασης δήλωσης από οριστική σε υπαγωγή. (εγχειρίδιο ηλεκτρονικών αιτημάτων)

Διάβασε το λεκτικό του συμβολαίου να δεις τι γράφει ο συμβολαιογράφος. Ποια κάτοψη αναφέρει στο συμβόλαιο που είχε κάνει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση που πιθανώς έχει απαντηθεί: έχω περίπτωση περαιωμένης δήλωσης στο Ν.4014/11 από άλλο συνάδελφο και θέλω να μεταφερθεί στο Ν.4178/13 καθώς και να αλλάξει η δήλωση στο δικό μου λογαριασμό (με τη σύμφωνη γνώμη εννοείται του συναδέλφου). Ο λόγος είναι ότι λόγω έκδοσης νέας άδειας δόμησης απαιτείται η προσθήκη κάποιων επιπλέον αποκλίσεων. Για να μην ταλαιπωρώ και το συνάδελφο υποθέτω ότι η πιο απλή διαδικασία είναι να μεταφερθεί η δήλωση με ηλεκτρονικό αίτημα στο λογαριασμό μου και μετά εγώ να τη μεταφέρω στο Ν.4178/13 ή πρώτα μεταφορά στο Ν.4178/13 και μετά αλλαγή μηχανικού?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγεις ό,τι κι αν γίνει....

Υποθέτω ότι, ο συνάδελφος που είχε κάνει τη δήλωση, ΔΕΝ θα θέλει να την μεταφέρει αυτός, οπότε σου μένει μόνο μια επιλογή....

Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει μάγος?  :grin:  και κάποιες διευκρινίσεις ακόμα γιατί ηλεκτρονικά δεν το έχω ξανακάνει: 

1. μπαίνει ο συνάδελφος στη δήλωση του Ν.4014/11 πάει στις αιτήσεις και επιλέγει 'Αλλαγή υπευθύνου μηχανικού δήλωσης' γράφοντας στην ΥΔ: "είμαι ενήμερος για την αντικατάστασή μου ως Διαχειριστή της Δήλωσης του Ν. 4014/2011 για το ακίνητο με Α/Α Δήλωσης ............ επί της οδού ................ στον Δήμο .............. ιδιοκτησίας ...................... και έχω λάβει την αμοιβή για τη μέχρι τώρα εργασία μου. Νέος Διαχειριστής της Δήλωσης αναλαμβάνει ο ................................. Πολιτικός Μηχανικός με Αριθμό Μητρώου ΤΕΕ ............... για τη συνέχιση των διαδικασιών νομιμοποίησης."

 

2. εγώ περιμένω να μου εμφανιστεί η δήλωση στο λογαριασμό μου και να κάνω αποδοχή ή κάνω πρώτα την αποδοχή μπαίνοντας στις αιτήσεις μιας τυχαίας δήλωσης του Ν.4014/11?

 

3. τέλος ο ιδιοκτήτης υπογράφει κάτι τέτοιο:"Αναθέτω στον ………………………………. του ………………., ………………… Μηχανικό με Αριθμό Μητρώου ΤΕΕ…………….., όπως αναλάβει ως Διαχειριστής, τη συνέχιση των διαδικασιών νομιμοποίησης της Δήλωσης του Ν.4014/2011 για το ακίνητο μου με Α/Α Δήλωσης ………………………………………….. που βρίσκεται ………………… και τη μεταφορά αυτής στο Ν.4178/13"

 

ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχεις κάνει μάγος?  :grin:  και κάποιες διευκρινίσεις ακόμα γιατί ηλεκτρονικά δεν το έχω ξανακάνει: 

1. μπαίνει ο συνάδελφος στη δήλωση του Ν.4014/11 πάει στις αιτήσεις και επιλέγει 'Αλλαγή υπευθύνου μηχανικού δήλωσης' γράφοντας στην ΥΔ: "είμαι ενήμερος για την αντικατάστασή μου ως Διαχειριστή της Δήλωσης του Ν. 4014/2011 για το ακίνητο με Α/Α Δήλωσης ............ επί της οδού ................ στον Δήμο .............. ιδιοκτησίας ...................... και έχω λάβει την αμοιβή για τη μέχρι τώρα εργασία μου. Νέος Διαχειριστής της Δήλωσης αναλαμβάνει ο ................................. Πολιτικός Μηχανικός με Αριθμό Μητρώου ΤΕΕ ............... για τη συνέχιση των διαδικασιών νομιμοποίησης."

 

2. εγώ περιμένω να μου εμφανιστεί η δήλωση στο λογαριασμό μου και να κάνω αποδοχή ή κάνω πρώτα την αποδοχή μπαίνοντας στις αιτήσεις μιας τυχαίας δήλωσης του Ν.4014/11?

 

3. τέλος ο ιδιοκτήτης υπογράφει κάτι τέτοιο:"Αναθέτω στον ………………………………. του ………………., ………………… Μηχανικό με Αριθμό Μητρώου ΤΕΕ…………….., όπως αναλάβει ως Διαχειριστής, τη συνέχιση των διαδικασιών νομιμοποίησης της Δήλωσης του Ν.4014/2011 για το ακίνητο μου με Α/Α Δήλωσης ………………………………………….. που βρίσκεται ………………… και τη μεταφορά αυτής στο Ν.4178/13"

 

ευχαριστώ

Θα ήθελα και γω μια απάντηση σε αυτό αν γνωρίζει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά, παρακαλώ τη γνώμη σας,

 

Πελάτης μου έχει τακτοποιήσει το ακίνητο του με το μηχανικό του (εξοφλημένα πρόστιμα, ανεβασμένα όλα τα αρχεία, κανονικά πληρωμένος ο μηχανικός και όλα βάσει νόμου). Ο πελάτης με φωνάζει (για άσχετο λόγο) να κάνω αυτοψία στο ακίνητο του και διαπιστώνω ότι στην υπαγωγή υπάρχουν λάθη και παραλείψεις. Ενημερώνω τον πελάτη και μου λέει ότι θέλει να μου αναθέσει τη διόρθωση της υπαγωγής.

1. ο παλιός μηχανικός δεν παραιτείται και δεν δέχεται να μεταφερθεί η δήλωση του στη δικιά μου πλατφόρμα.

2. να ανοίξω νέα υπαγωγή και να κάνω συμψηφισμό προστίμων (από 4178 σε 4178) με τα παραστατικά πληρωμών που θα μου προσκομίσει ο πελάτης, είναι σωστό? (και αν ναι,  συμψηφίζω και το παράβολο ως μέρος του προστίμου?). 

Link to comment
Share on other sites

1.  Μπορει να γινει μεταφορα και χωρις την παραιτηση του 1ου μηχανικου.

Απλα πρεπει να το τεκμηριωσει ο ιδιοκτητης. (κανε αναζητηση στο φορουμ, θα βρεις τη διαδικασια.

 

2. ΟΧΙ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.