Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για ασφάλιση τέκνου στο ΤΣΜΕΔΕ


George Mech

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κανείς ποια ακριβώς δικαιολογητικά χρειάζονται για την ασφάλιση του νεογέννητου τέκνου στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Έχω βρει εδώ: http://www.tsmede.gr/Portals/0/%ce%91%ce%af%cf%84%ce%b7%cf%83%ce%b7%20%ce%b3%ce%b9%ce%b1%20%ce%91%cf%83%cf%86%ce%ac%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%b7%20%ce%a0%ce%b1%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%bf%cf%8d.pdf

 

την αίτηση και ορισμένα χαρτιά που χρειάζονται (π.χ. ληξιαρχική πράξη γέννησης, ΑΜΚΑ παιδιού, κτλ.), αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι τα έχεις όλα.

 

Πήρα τηλ. στον κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά προφανώς και δεν το απάντησαν.

 

Η σύζυγος είναι άνεργη (παλιά ασφαλισμένη στο ΙΚΑ).

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα. Διάβασα στα δικαιολογητικά του ΤΣΜΕΔΕ για ασφάλιση τέκνου το εξής

<<

Προϋπόθεση Έγγραφης

Η καταβολή όλων των οφειλόμενων ασφαλιστικών εισφορών μέχρι και το τρέχον εξάμηνο, ή προκειμένου για μισθωτούς ασφαλισμένους, η προσκόμιση Βεβαίωσης Εργοδότη στην οποία να βεβαιώνεται ότι γίνονται κρατήσεις για όλους τους Κλάδους του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και ότι αποδίδονται στο Ταμείο (Ν. 915/79 άρθρο 31)>>

 

Δηλαδή θα πρέπει να πληρώσω και το Α' εξάμηνο του 2014?? Αυτό έχει πάρει παράταση ως 8/2014. Ακομα δεν το έχω πληρώσει αλλά ούτε έχω και τα χρήματα. Ξερει κανεις τι γινεταί??? Οποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει γιατί Δευτέρα πρέπει να κάνω τα χαρτιά. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάποιος/κάποια συνάδελφος που να έχει κάνει τη διαδικασία εγγραφής τέκνου επί ΕΦΚΑ, ούτως ώστε να μας διαφωτίσει λίγο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάποιος/κάποια συνάδελφος που να έχει κάνει τη διαδικασία εγγραφής τέκνου επί ΕΦΚΑ, ούτως ώστε να μας διαφωτίσει λίγο;

 

Ευχαριστώ!

Κάποιος/α συνάδελφος;

Edited by peratis
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος/α συνάδελφος;

 

Καλημέρα, πριν 1.5 μήνα το έκανα, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Αν μπεις στο tsmede.gr και ψάξεις τα αρχεία (Λογικά αυτό Αίτηση για Ασφάλιση Παιδιού.pdf) σου λέει ακριβώς τι χρείαζεται. Ισχύουν τα ίδια. 

 

Επίσης πρέπει να μην χρωστάς ή να τα εχεις ρυθμισμενα. Εγω εχω ρυθμισείς ΤΣΜΕΔΕ και μέχρι τώρα τα εχω δώσει όλα που επρεπε για ΕΦΚΑ. Δεν είχα καποιο θεμα. Ακριβως ότι λέει το χαρτί κι είσαι ΟΚ.

 

Α επίσης αν είσαι Αθήνα φρόντισε να είσαι 8 παρα στα γραφεία και θα τελειωσεις μπαμ-μπαμ.

Edited by Baudolino
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση: Χρειάζεται βεβαιωση που ναλέι πως το μωρό δεν εχει ασφαλιστυεί στο φορέα της Μαμάς? Μα καλά, τι σκατά ενοποίηση ΕΦΚΑ εχουν κάνει? Θα πρέπει να τρεχω και στο ΙΚΑ? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απλά να ενημερωσω τους συναδέλφους για την εμπειρία μου: Ζηταν στο ΤΣΜΕΔΕ (τουλάχιστον η 1 υπάλληλος) βεβαιωση απο το ΙΚΑ πως το παιδί δεν ειναι ασφαλισμένο στην μητέρα του !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

 

Γνωρίζει κανείς πως αλλάζει η οικογενειακή κατάσταση από άγαμος σε έγγαμος στον ΕΦΚΑ; Το παιδί το έχω ασφαλίσει ήδη και το εμφανίζει μέσα στο σύστημα. Ο Τομέας Ασφάλισης δεν το σηκώνει το τηλέφωνο. Ξέρει κανείς αν με ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και επίσκεψη στον Τομέα Ασφάλισης λύνεται το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Μάλλον εννοείτε: Χορήγηση Ασφαλιστικής Ικανότητας έμμεσου μέλους και Απογραφή στο Μητρώο του e-ΕΦΚΑ

Πλέον γίνεται ηλεκτρονικά

https://www.efka.gov.gr/el/choregese-asphalistikes-ikanotetas-emmesoy-meloys-kai-apographe-sto-metroo-toy-e-ephka

*** tip: στα στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου μη συμπληρώσετε τίποτα αν δεν τα αναγνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.