Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω να βγάλω μία άδεια κατεδάφισης. Για την εντολή πληρωμής από τον Πελάτη, βάζω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ: μελέτη τοπογραφικού εντός σχεδίου & επίβλεψη κατεδάφισης.

Για την μελέτη τοπογραφικού δηλώνω: 

  1. ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ & ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΜΕ ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:200 (δηλώνω την μετρηθείσα επιφάνεια του οικοπέδου)

  2. ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΗΣ (3 σημεία)

  3. ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ (1 σημείο)

  4. ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΟΜΟΡΩΝ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:200 (δηλώνω συνολική επιφάνεια όμορων οικοπέδων)

Στο τέλος η συνολική αμοιβή που μου βγάζει το ΤΕΕ διαφέρει από το πινάκιο αμοιβής ενός προγράμματος της αγοράς. Διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν έχει πουθενα εξάρτηση από ΕΓΣΑ. Η Πολεοδομία το αποδέχεται αν οι τιμές διαφέρουν;

Τέλος ως προυπολογισμός έργου στο ΤΕΕ, δηλώνω τον ελάχιστο που μου βγάζει το συστημα του ΤΕΕ ή βάζω αυτόν με τον οποίο θα βγάλω τα φορολογικά, δηλ. επιφάνεια * 45 *10%;;;

Διορθώστε με αν δηλώνω κατι λάθος και στις 4 παραμέτρους της μελέτης τοπογραφικού.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ' ψήφισμα, εισφορά ΤΕΕ, εισφορά Δήμου, Παράβολο Ν. 1041/80 κλπ. πληρώνονται στο Δήμο όπου υπάγεται η Πολεοδομία έκδοσης της Αδείας;;; Όλα εκτός από ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ, τα οποία πληρώνονται στην ΕΤΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορά Δήμου στον Δήμο.

Τα υπόλοιπα (ΚΗ κ.λ.π.) στην εφορία.

ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ στην ΕΤΕ (μπορείς να το κάνεις και μέσω internet με το simplepay της Εθνικής)

 

 

Για την αμοιβή του τοπογραφικού και την εξάρτηση στο ΕΓΣΑ, υπάρχει επιλογή στην πλατφόρμα του ΤΕΕ στις τοπογραφικές εργασίες:

 

"ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ / ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ III ΤΑΞΕΩΣ"

 

ή

 

"ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ / ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ IV ΤΑΞΕΩΣ"

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Στις τοπογραφικές εργασίες οι παράμετροι είναι πάρα πολλοί. Έτσι κι αλλιώς αυτά που δηλώνεις στο τοπογραφικο του κτιριακού έργου, δεν τα έχει στο αμιγώς τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου για κτιριακό έργο οι κατηγορίες των τοπογραφικών εργασιών δεν είναι πολλές.

 

αμοιβές τοπογραφικού.bmp

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, όταν έχεις τοπογραφικό για κτιριακό, στο πεδίο κύρια έργασία,  επιλέγεις "σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος εντός ή εκτός σχεδίου" ανάλογα την περίπτωση, ενώ η επιλογή ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ-ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ χρησιμοποιούνται ειδικά για  τοπογραφικές εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην αρχή θα επιλέξεις "Κτιριακά Έργα" για την κατεδάφιση και μετά στην ταμπέλα "Κύριες Εργασίες" μηχανικού θα επιλέξεις "Μελέτη" -> "Τοπογραφικά - Τριγωνισμοί" για να δηλώσεις την εξάρτηση στο ΕΓΣΑ. Για τις υπόλοιπες τοπογραφικές εργασίες εργασίες επιλέγεις ανάλογα αν είσαι εντός ή εκτός σχεδίου.

 

αμοιβές τοπογραφικού 2.bmp

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ted78, και σε ένα από τα προγράμματα της αγοράς αλλά και στη meleth gr, την εξάρτηση από ΕΓΣΑ την δηλώνεις πράγματι από την επιλογή: "Τοπογραφικά->Τριγωνισμοί", απλά μετά επιλέγεις:

  •  "Εμπροσθοτομίαι/ Τριγ. Σημείο" &
  • "Αναγνώριση και χρήση  τριγωνομετρικού σημείου για εξάρτηση πολυγωνομετρικού σημείου ή εμπροσθοτομίας

Το ύψος της αμοιβής είναι χαμηλότερο έναντι αυτού που συστήνεις εσύ, οπότε για την ώρα θα το δηλώσω έτσι. Όπως κ να χει ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τη βάζω την εμπροσθοτομία, γιατί χρησιμοποιώ GPS, οπότε κάνω μόνο χρήση τριγωνομετρικού. Μπορεί βέβαια να είναι και λάθος αυτό, αλλά δε θέλω να χρεώσω εργασία, που δεν έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάει κάποιος να πληρώσει την εισφορά ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ του Μηχανικού και Ιδιοκτήτη στην ΕΤΕ, απαιτούν και την πληρωμή του Χαρτοσήμου 2% + ΟΓΑ Χαρτοσήμου  20%, σύνολο 2,4%. Εμένα στην Πολεοδομία μου είπανε να πάω να το πληρώσω στην Εφορία. Τι να κάνω; Να το πληρώσω και στις 2; Ή να πληρώσω στην Εφορία το υπόλοιπο, δηλ. Χαρτόσημο επί ΤΕΕ 2% και ΟΓΑ Χαρτοσήμου και Παραβόλου Ν.1041/80;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.