Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η τεχνολογια σκοτωνει το επαγγελμα του τοπογραφου;


Quibrick

Recommended Posts

Μπλα μπλα μπλα ευτυχώς που υπάρχουν στην Ελλάδα κάποιοι ανεκτίμητης αξίας πολιτικοί και ακούγεται και καμιά αλήθεια που και που.

 

http://politika-gr.blogspot.gr/2012/02/video_04.html

 

Ρουφιάνοι αλήτες τοπογράφοι   :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:

ι.

 

Καλα αυτο και αν ειναι επαναστατικο. Μαλλον τοσο καιρο οι εταιριες κοροιδευουν τον κοσμο αναγκαζοντας τον να δινει χιλιαδες ευρω σε εξοπλισμο ενω τα πραγματα μπορουν να γινουν με το iphone!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Μαλλον τοσο καιρο οι εταιριες κοροιδευουν τον κοσμο αναγκαζοντας τον να δινει χιλιαδες ευρω σε εξοπλισμο ενω τα πραγματα μπορουν να γινουν με το iphone!!!!!

 

Μιλάμε για εταιρείες του κ.λου τα εννιάμερα .  :shock:  :shock:

 

Σοβαρότης μηδέν .

Edited by skafos
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια λογική με την οποία έγινε και το Εθνικό κτηματολόγιο μέχρι σήμερα καθώς και το ελαιουργικό και αμπελουργικό και τραβάμε τα βυζιά μας Ρωτήστε τους συναδέλφους στην Μυτιλήνη να σας πουν τι έγινε εκεί Αλλά και εγώ όπου είδα το  ελαιουργικό και αμπελουργικό στην περιοχή μου με έπιασαν τα γέλια Αλλά από κηφήνες στην πολιτική τι να περιμένεις που δεν έχουν ιδρώσει ποτέ τον κώλο τους που δεν ξέρουν τι κόπο χρειάζεται ένας πολίτης να βγάλει 20 ευρώ μεροκάματο και όχι μόνο σήμερα που είναι χειρότερα τα πράγματα 

 

Εγώ το έχω ξαναγράψει και θα το πω να το ακούσει και ο εκκολαπτόμενος συνάδελφος Ο ρόλος του μηχανικού και γενικά του επιστήμονα είναι όχι να βγάζει πολλά λεφτά , αλλά να δημιουργεί τις συνθήκες στο περιβάλλον του όλος ο κόσμος να βγάζει λεφτά και να ζει με ασφάλεια και μέσα εκεί και ο ίδιος Άρα στόχος είναι και η προσαρμογή της δουλειάς του μέσα σε αυτό το περιβάλλον με ότι συνεπάγεται με την πρόοδο της τεχνολογίας προς όφελος όλου του κοινωνικού συνόλου πχ ο γιατρός πρέπει να μεγαλώνει το μέσο όρο της ζωής του ανθρώπου μακροπρόθεσμα με όσο το δυνατόν λιγότερες παρεμβάσεις  του 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ το έχω ξαναγράψει και θα το πω να το ακούσει και ο εκκολαπτόμενος συνάδελφος Ο ρόλος του μηχανικού και γενικά του επιστήμονα είναι όχι να βγάζει πολλά λεφτά , αλλά να δημιουργεί τις συνθήκες στο περιβάλλον του όλος ο κόσμος να βγάζει λεφτά και να ζει με ασφάλεια και μέσα εκεί και ο ίδιος Άρα στόχος είναι και η προσαρμογή της δουλειάς του μέσα σε αυτό το περιβάλλον με ότι συνεπάγεται με την πρόοδο της τεχνολογίας προς όφελος όλου του κοινωνικού συνόλου πχ ο γιατρός πρέπει να μεγαλώνει το μέσο όρο της ζωής του ανθρώπου μακροπρόθεσμα με όσο το δυνατόν λιγότερες παρεμβάσεις  του 

 

 

Μ' αρέσει που το έχεις φιλοσοφήσει συνάδελφε ...

Μακάρι να σκέφτονταν έτσι και κάποιοι άλλοι βολεμένοι κατά ΤΕΕ μεριά που από τις μάσες έχουν κάνει κάτι κ..λους που δεν τους χωρά ούτε διπλός καναπές ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να κάνω όλα αυτά που λέει ο συνάδελφος, αλλά να βγάζω και πολλά λεφτά , γίνεται ;;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ θέλω να κάνω όλα αυτά που λέει ο συνάδελφος, αλλά να βγάζω και πολλά λεφτά , γίνεται ;;;

 

Ρητορικό το ερώτημα συνάδελφε ... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να κάνω όλα αυτά που λέει ο συνάδελφος, αλλά να βγάζω και πολλά λεφτά , γίνεται ;;;

 

Οχι σύμφωνα με τον Γιώργο δεν γίνεται....Βασικά είσαι αυτός που θα προσφέρει τις υπηρεσίες του για το κοινωνικό σύνολο, θα φέρεις την πρόοδο και την ανάπτυξη και θα κάθεσαι και θα χαίρεσαι με το τι έχεις πετύχει... Βασικά χαζομάρα έκανες που σπούδασες...Επρεπε να κάνεις εκεί κανά μεροκάματο να μην έχεις άγχος, ευθύνες...και άσε στους άλλους την φήμη...

Λοιπόν, επειδή εγώ σπούδασα πρωτίστως για να βγάλω λεφτά περισσότερα από αυτά που θα έβγαζα τελειώνοντας ένα Λύκειο, και όσα πιο πολλά μπορώ γιατί αυτό γουστάρω, θα μου το απαγορεύσει κανείς?

Δεν έχω δει κανέναν πετυχημένο μεγαλογιατρό να λέει δεν θέλω τίποτα εσείς να είσαστε καλά... Τα ρομάντζα στα περιοδικά...εδώ είμαστε real life

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις είπα να μην αμείβεται ο επιστήμονας ? Αλλά για να έχει ο πολίτης να του τα δώσει , πρέπει να έχει διαμορφώσει ο επιστήμονας τις συνθήκες με τις γνώσεις του για να μπορεί ο πολίτης να οικονομάει ή στην περίπτωση του γιατρού να είναι υγιής να το κάνει  Και αυτό είναι κυρίως δουλειά του και αυτός πρέπει να είναι ο αυτοσκοπός του επιστήμονα Αλλιώς θα έχουμε φαινόμενα έλλειψης κοινωνικής ειρήνης και φαινόμενα σαν  και αυτό με την γυναίκα του γιατρού που την σιδέρωναν για να πει που είναι τα κοσμήματα Γιατί αν δεν φροντίσουμε με την επιστήμη μας να μην υπάρχουν πεινασμένοι αυτοί θα φάνε του χορτάτους Μου λένε όλοι  γιατί έχω δουλειά τόσο πολύ μέσα στην κρίση ? Γιατί αγορίνες μου φρόντισα τα προηγούμενα 20 χρόνια να δημιουργήσω στρατιών πελατών που θα οικονομήσουν και θα έχουν φτιάξει την ζωή τους έτσι ώστε να παράγουν έργο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αυτή την ιδεολογία των αριστερών, όσο και να έχω προσπαθήσει (και πίστεψέ με έχω προσπαθήσει πολύ), δεν μπορώ να την καταλάβω, ουσιαστικά πάνε κόντρα στην θεωρία της εξέλιξης

Δεν καταλαβαίνουν ότι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ίσοι ? ότι αυτός που δουλεύει περισσότερο πρέπει να αμείβεται περισσότερο αλλιώς είναι μ@@ας ? δεν καταλαβαίνουν ότι έτσι είναι φτιαγμένη η ανθρώπινη φύση και ότι μόνο μέσο του ανταγωνισμού προχωράμε μπροστά ? Τι να πω έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. 

 

Τελικώς πιστεύω ότι η η αριστερή ιδεολογία έχει νόημα μόνο για τους μέτριους και τους νέους (επειδή δεν έχει πήξει ακόμα το μυαλό τους βλέπε τσίπρας).  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πάλι είπα ότι δεν πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός ? και εγώ μέρα με την μέρα γίνομαι και πιο ανταγωνιστικός με ανάπτυξη του εξοπλισμού μου και των γνώσεων μου και αυτό θα προτείνω και για τον νεο μελλοντικό συνάδελφο να κάνει Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο επιστήμονας πρέπει να ζει σε ένα παλάτι αδιαφορώντας το τι γίνεται στο περιβάλλον του και να βλέπει το πολίτη σαν χρήμα και μόνο γιατί αυτό θα γυρίσει μπούμεραγκ

 

Αν ο νεος συνάδελφος λειτουργήσει έτσι τότε ακόμα και με την πρόοδο της τεχνολογίας θα βρεί το πεδίο να δώσει τις γνώσεις του και με καλές απολαβές αν θέλετε αλλά σε άμεση συνάρτηση με το οικονομικό μοτίβο που και αυτός συμμετέχει στην διαμόρφωσή του  σε μεγάλο ποσοστό και δόξα το θεό από τότε που δημιουργήθηκε η σχολή μου έχει την δυνατότητα και να λειτουργεί και να προσαρμόζεται στα νεα δεδομένα

 

Και η πατρίδα μας και λόγο της δυνατότητας για περιφερειακή ανάπτυξη και των πλουτοπαραγωγικών πόρων σε πληθώρα που διαθέτει κάνει τον ΑΤΜ να μπορεί να αποτελέσει βασικό μοχλό ανάπτυξης , με την εφαρμογή κατάλληλων πολιτικών προς όφελος του πολίτη πρωταρχικά

 

ΥΣ το ανθρώπινο ζώο ήταν το μόνο που ξεχώρισε από το ζωικό βασίλειο και επιβλήθηκε στην γη , γιατί προσπάθησε και προσπαθεί να αποβάλει τους νόμους της ζούγκλας από την ζωή του παρά την προσωρινή επικράτηση του ζωώδους ενστίκτου μερικές φορές   Αυτό για την ανθρώπινη φύση

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.