Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργιακο Πιστοποιητικό & Εφορία!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι μισθωτός μηχανικός (ΤΕΕ), πήρα πρόσφατα άδεια ενεργειακού επιθεωρητή & θέλω να αποφύγω την έναρξη επαγγέλματος / ατομική επιχείριση. Ο σκοπός είναι να βγάζω ένα έξτρα εισόδημα αλλά τα έξοδα του λογιστή είναι πολύ παραπάνω από οτι μπορεί να βγάλω το χρόνο από επιθεωρήσεις!

Έχω τις έξεις απορίες:
1. Μπορώ να κόψω απλά ένα δελτίο παροχής υπηρεσιών;
2. Έχω μια μονοπροσωπη εταιρία στην Αγγλία, μπορώ μέσο αυτής να κόβω αποδείξεις για τα πιστοποιητικά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι μισθωτός μηχανικός (ΤΕΕ), πήρα πρόσφατα άδεια ενεργειακού επιθεωρητή & θέλω να αποφύγω την έναρξη επαγγέλματος / ατομική επιχείριση. Ο σκοπός είναι να βγάζω ένα έξτρα εισόδημα αλλά τα έξοδα του λογιστή είναι πολύ παραπάνω από οτι μπορεί να βγάλω το χρόνο από επιθεωρήσεις!

 

Έχω τις έξεις απορίες:

1. Μπορώ να κόψω απλά ένα δελτίο παροχής υπηρεσιών;

2. Έχω μια μονοπροσωπη εταιρία στην Αγγλία, μπορώ μέσο αυτής να κόβω αποδείξεις για τα πιστοποιητικά;

1. Εννοείς αθεώρητο ????

2. Πρέπει να την εγγράψεις στο Τ.Ε.Ε (αν είναι τεχνική εταιρεία), να πάρει κωδικούς για ''σύστημα αμοιβών'' και '' υποβολή ενεργ. επιθεωρήσεων''. Ισως γίνεται αλλά δεν ξέρω τι δυσκολίες υπάρχουν. Μπορείς να ρωτήσεις στο Τ.Ε.Ε και σε έναν λογιστή ???

Link to comment
Share on other sites

Τα ΑΠΥ αθεώρητα είναι πλέον, αλλά θα πρέπει προηγουμένως να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.....

Σίγουρα είναι αθεώρητα όταν απευθύνονται σε Επαγγελματίες, Δήμους κ.λ.π. Νομίζω ότι σε ιδιώτες πρέπει να είναι θεωρημένα

Edited by αστέριος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι είναι αθεώρητα πλεόν όλα!! από 1/1/14..... Ρώτησε και το λογιστή σου. Εχω κόψει 2 μέχρι στιγμής...Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ...

http://www.michanikos.gr/topic/37612-%CE%91%CE%B8%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%91%CE%A0%CE%A5/

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι αθεώρητα όταν απευθύνονται σε Επαγγελματίες, Δήμους κ.λ.π. Νομίζω ότι σε ιδιώτες πρέπει να είναι θεωρημένα

 

Μπορείς να νομίζεις ότι θέλεις , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό αυτό που νομίζεις. Υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις είναι θεωρημένο αλλά γενικά είναι αθερώτητο το στελεχος των αποδείξεων παροχής για τη λιανική.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να νομίζεις ότι θέλεις , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό αυτό που νομίζεις. Υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις είναι θεωρημένο αλλά γενικά είναι αθερώτητο το στελεχος των αποδείξεων παροχής για τη λιανική.

Αγαπητέ μου φίλε λογιστή, όταν λέω νομίζω, ΕΝΝΟΩ ΝΟΜΙΖΩ και όχι ότι είμαι σίγουρος.

Ο τρόπος σου μου φάνηκε- τουλάχιστον - αγενής.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι είναι αθεώρητα πλεόν όλα!! από 1/1/14..... Ρώτησε και το λογιστή σου. Εχω κόψει 2 μέχρι στιγμής...Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ...

 

Ευχαριστώ ρε φίλε. Ηδη ΜΑΡΤΙΟΣ και δεν έχω ''κόψει'' ούτε 1 ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν ότι αν έχεις ήδη θεωρημένο ΑΠΥ, το τελειώνεις πρώτα και μετά περνάς στο αθεώρητο πλέον.... Μην νομίζεις το μπλοκάκι μπορεί να μου κρατήσει και 1 χρόνο... :mrgreen:

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν ότι αν έχεις ήδη θεωρημένο ΑΠΥ, το τελειώνεις πρώτα και μετά περνάς στο αθεώρητο πλέον.... Μην νομίζεις το μπλοκάκι μπορεί να μου κρατήσει και 1 χρόνο... :mrgreen:

Καλημέρα.

Ενημερωτικότατος.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.