Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

...

Αλλά πρέπει πρώτα τα ελληνικά πολυτεχνεία να δεχτούν να εφαρμόσουν το σύστημα που έρχεται σε αντίθεση με τις ιδεολογικές αγκυλώσεις .

 

http://www.ntua.gr/announcements/general/an_15_11024.html

 

...

 

Όντως τέτοιο ιδεολογικό κόλλημα όσο του κ. Λουκάκη δεν έχω ξαναματαδιαβάσει!!! :lol:

 

Μας έπρηξε τα σκότια με τους αριστερούς σ' όλο το κείμενο και στο υστερόγραφο 3 "κατακεραυνώνει" το υπουργείο παιδείας για τις μειώσεις των διοικητικών υπαλλήλων και της χρηματοδότησης.

 

Ακόμα και τα πιο λαμπρά μυαλά, έχουν τα κολλήματά τους τελικά!!! :mrgreen:

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είστε απίστευτοι.... Είμαι  υπότροφος ΙΚΥ, άριστη σαν επαγγελματίας τοπογράφος μηχανικός, Έκανα μεταπτυχιακό, άλλα τελείωσα ΤΕΙ με βαθμό 8 . Δλδ δεν έχω κάνει πράγματα ισάξια με έναν απόφοιτο του Πολυτεχνείου??? Τους φραγκατους όμως που με βαθμό 3,4 πήγαν στην Αγγλία, την Ιταλία και την Γερμανία τους αναγνωρίζετε σαν ισάξιους!!! Παρότι τελείωσαν  " technological university of.......""""!!!!!! Υποκρισία στο φούλ...... Άσε που το κόμπλεξ έχει φτάσει στο Θεό!!!!! Νοιώθετε αμήχανα που πολλοί από εμάς σκαμπάζουμε περισσότερα από εσάς????

 

Γιατί εξανίστασαι; Μόνο και μόνο που παθιάζεσαι έτσι χάνεις το όποιο δίκιο σου.

 

Εγώ προσπαθώ να δω το θέμα αντικειμενικά κι όχι μεροληπτικά, ως διπλωματούχος ΕΜΠ. Αναρωτιέμαι, λοιπόν: από τη στιγμή που οι σπουδές μου ντε φάκτο διαρκούν έναν χρόνο παραπάνω, δεν πρέπει με κάποιον τρόπο ο τίτλος σπουδών μου να είναι έστω και λίγο ανώτερος; Από τη στιγμή που θα κοπιάσω αντικειμενικά παραπάνω (χώρια την όποια ενδογενή δυσκολία των σπουδών, που αυτό δεν θα το θίξω γιατί ας πούμε είναι υποκειμενικό) δεν πρέπει να ανταμειφθώ με κάποιον τρόπο;

 

 Ψυχραιμία χρειάζεται και να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι: δεν συγκρίνω με γιατρούς (6 χρόνια) που είναι άλλο ευαγγέλιο, συγκρίνω παρόμοιες ειδικότητες. Αλλιώς, άμα είναι έτσι να κλείσουμε το Πολυτεχνείο ή τα ΤΕΙ, και να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι και χωρίς έριδες. 

 

Δεν ξέρω πού πάει η κατάσταση των ΕΔ και ποιοι θα είναι οι συσχετισμοί, αλλά πιστεύω πως μερικά πράγματα είναι αυτονόητα όταν μιλούν σκεπτόμενοι και λογικοί άνθρωποι. 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

@kapnicious Κάποιος δε στα είπε καλά. Στο εξωτερικό το δίπλωμα πολυτεχνείου αναγνωρίζεται ως MEng λόγω των αυξημένων ECTS (όσα πολυτεχνεία δίνουν βεβαίωση ECTS...), δεν αναγνωρίζεται σαν μεταπτυχιακός τίτλος όμως. Το πτυχίο ΤΕΙ εξ 'ορισμού είναι BSc, καλώς ή κακώς έτσι είναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Κλείσιμο των όμοιων σχολών ή συγχώνευσή τους

2. Εξετάσεις τύπου ΔΟΑΤΑΠ για όλους εμάς τους ΤΕ ώστε να γίνει ισοτίμηση με τους Διπλ.

 

Νομίζω είναι αρκετά απλό

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Είστε απίστευτοι.... Είμαι  υπότροφος ΙΚΥ, άριστη σαν επαγγελματίας τοπογράφος μηχανικός, Έκανα μεταπτυχιακό, άλλα τελείωσα ΤΕΙ με βαθμό 8 . Δλδ δεν έχω κάνει πράγματα ισάξια με έναν απόφοιτο του Πολυτεχνείου??? Τους φραγκατους όμως που με βαθμό 3,4 πήγαν στην Αγγλία, την Ιταλία και την Γερμανία τους αναγνωρίζετε σαν ισάξιους!!! Παρότι τελείωσαν  " technological university of.......""""!!!!!! Υποκρισία στο φούλ...... Άσε που το κόμπλεξ έχει φτάσει στο Θεό!!!!! Νοιώθετε αμήχανα που πολλοί από εμάς σκαμπάζουμε περισσότερα από εσάς????

 

Έχω κάποιες απορίες, και τις παραθέτω χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, αλλά με διάθεση συζήτησης:

 

Τι εννοείς με την ερώτηση αν έχεις κάνει πράγματα ισάξια με έναν απόφοιτο πολυτεχνείου; Όταν το πρόγραμμα σπουδών δύο τμημάτων είναι διαφορετικά, τότε είναι διαφορετικές και οι σπουδές, σωστά; Με ποιο κριτήριο ορίζεις το "ισάξια";

 

Τους απόφοιτους Αγγλίας κλπ, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν μηχανικό που να τους αναγνωρίζει ως ισάξιους. Έχεις εσύ κάποιον στο μυαλό σου; Εκτός φυσικά από αυτούς των επιτροπών του ΔΙΚΑΤΣΑ και του ΤΕΕ.

Που και πάλι στην περίπτωση των εξ Αγγλίας δεν τίθεται κάποιο άλλο θέμα από αυτό του προγράμματος σπουδών. Η εκπαίδευση που έχεις στα τρία χρόνια σπουδών δεν μπορεί να είναι η ίδια με αυτή των πέντε χρόνων.

Άρα για ποια υποκρισία μιλάμε; Για του κράτους; Τότε συμφωνώ. Για των υπόλοιπων μηχανικών με πτυχίο Ελληνικού Πολυτεχνείου; Προσωπικά θα διαφωνήσω.

 

Τέλος, όταν μιλάς για κόμπλεξ και "σκάμπασμα", θα ήθελα ειλικρινά να μου πεις με ποιο τρόπο τεκμηριώνεις τη δήλωσή σου ότι όλοι οι μηχανικοί ΤΕ έχουν καλύτερη αντίληψη και ικανότητες από όλους τους μηχανικούς ΠΕ; Νομίζω ότι είναι εντελώς ισοπεδωτικό και άδικο για ανθρώπους που έχουν προσπαθήσει για κάτι ακριβώς όπως έχεις κάνει κι εσύ.

 

Και μια άλλη απορία που την έχω καιρό τώρα... για ποιο λόγο πρέπει να υπάρχουν σχολές με ίδιο ακριβώς αντικείμενο αλλά με διαφορετικά κριτήρια εισαγωγής και εξαγωγής και διαφορετική διάρθρωση σπουδών; Ποιος ο λόγος να έχω ένα πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού από πολυτεχνείο 5ετούς φοίτησης με γνωστή βάση εισαγωγής και να έχω ακριβώς τα ίδια επιστημονικά και επαγγελματικά δικαιώματα με έναν Ηλεκτρολόγο ΤΕ; Δεν σημαίνει για κανένα λόγο ότι είμαι εξυπνότερη ή ικανότερη από τον συνάδελφο του ΤΕΙ, αλλά πραγματικά ποια λογική υπάρχει στη συγκεκριμένη κατάσταση; Και δεν είναι ρητορικό το ερώτημα!

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι εξυπηρετούνται μικροπολιτικά συμφέροντα και όχι συμφέροντα της επιστημονικής κοινότητας ή των επαγγελματικών κλάδων. Αν υπάρχουν παράμετροι που δεν έχω σκεφτεί, θα ήθελα πολύ να αναφερθούν ώστε να γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

η πολυτεχνική Σχολή του ΔΠΘ δίνει βεβαίωση Master λογικά MEng σε πια κατηγορία είναι;

 

 

Δυστυχώς αυτό το χαρτί δεν έχει καμία νομική ισχύ,μπορείς να απευθυνθείς και στο υπουργείο παιδείας προς επιβεβαίωση, Τα MEng του εξωτερικού συνήθως είναι 4ετή (τα οποία δίνουν μόνο το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις,για να γίνεις chartered eng.),αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα μάστερ. Πιστεύω πως είναι προς το συμφέρον και των μηχανικών ΠΕ,η αναπροσαρμογή του προγράμματος σπουδών σε 3+2 έτη. Οι μηχανικοί απόφοιτοι ελληνικών σχολών,είναι ικανότατοι σε σχέση με τον ανταγωνσμό στο εξωτερικό και είναι κρίμα,τουλάχιστον μισθολογικά,οι 5ετείς σπουδές να μην αντικατοπτρίζουν επίπεδο MSc.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H πλάκα είναι ότι στην Κύπρο έχουν τώρα 2 4ετή τμήματα ΠΜ , ένα στο Πανεπιστήμιο και ένα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο .

 

Εδώ τι να παίζει άραγε ? 

 

https://www.ucy.ac.cy/cee/el/

http://www.cut.ac.cy/ceg/

 

Αλλά και μηχανολόγους και ηλεκτρολόγους 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας καταργήσουν τα ΤΕΙ να τελειώνουμε. Θέλω κάποιος να μου δώσει ένα  σοβαρό επιχείρημα ύπαρξης τους, σκεπτόμενος το κόστος λειτουργίας τους, τα προβληματα που δημιουργούνται στα επαγγελματικά δικαιώματα και την υπερφόρτωση της μικρής μας αγοράς με πτυχιούχους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να έχω ένα πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού από πολυτεχνείο 5ετούς φοίτησης με γνωστή βάση εισαγωγής και να έχω ακριβώς τα ίδια επιστημονικά και επαγγελματικά δικαιώματα με έναν Ηλεκτρολόγο ΤΕ; 

 

Να στο θέσω αλλιώς; Ποιος ο λόγος να έχω ένα πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού από ΤΕΙ 4ετούς φοίτησης με γνωστή βάση εισαγωγής και να μην καθόλου ή να έχω χειρότερα/λιγότερα επιστημονικά και επαγγελματικά δικαιώματα με έναν Ηλεκτρολόγο 3ετούς φοίτησης σε κωλέγιο της Ομόνοιας ή Βουλγαρίας; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.