Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

Θέλει γενικότερο μάζεμα το σύστημα και ο διάλογος κουφών που υπάρχει δεκαετίες τώρα δεν οδηγεί σε σωστές λύσεις .

 

Το πρόβλημα ξεκινάει με την άρνηση των πολυτεχνείων να εφαρμόσουν την Μπολώνια και τις πιστωτικές μονάδες .

Το ίδιο και οι γεωπονικές .

 

Λογική στρουμφοχωριού .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Λοιπόν ας καταργήσουν τα ΤΕΙ να τελειώνουμε. Θέλω κάποιος να μου δώσει ένα  σοβαρό επιχείρημα ύπαρξης τους, σκεπτόμενος το κόστος λειτουργίας τους, τα προβληματα που δημιουργούνται στα επαγγελματικά δικαιώματα και την υπερφόρτωση της μικρής μας αγοράς με πτυχιούχους.

 
 
Τα ΤΕΙ είναι τόσο απαραίτητα όσο και οι τεχνικοί. Προσωπικά θα μου ήταν αδύνατο να κάνω τη δουλειά μου αν δεν υπήρχαν πολύ καλά εκπαιδευμένοι εγκαταστάτες ηλεκτρολόγοι, γνώστες του αντικειμένου τους και σωστοί επαγγελματίες. Χωρίς αυτούς τους συνεργάτες θα χρειαζόταν να ξοδέψω πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα και πολύ πιθανόν το αποτέλεσμα της δουλειάς να ήταν κατώτερο ποιοτικά. Το θέμα, όπως τουλάχιστον το σκέφτομαι εγώ, προέκυψε όταν τα ΤΕΙ έγιναν ουσιαστικά ΑΤΕΙ. Δηλαδή εμπλούτισαν το πρόγραμμα σπουδών τους ώστε να πλησιάζει περισσότερο στων ΑΕΙ απ' ότι στων ΤΕΙ και έτσι καταλήξαμε να έχουμε σχεδόν ίδιες σχολές και αποφοίτους που τρώγονται μεταξύ τους.

 

Θα μου φαινόταν πολύ πιο δίκαιο και αποτελεσματικό να υπάρχουν πολυτεχνικές σχολές από τις οποίες αποφοιτούν μηχανικοί και σχολές από τις οποίες αποφοιτούν τεχνικοί. Και ο καθένας να διαλέγει που θέλει να πάει και με τι θέλει να ασχοληθεί. Έτσι ώστε να μην αλληλοκαλύπτονται ούτε οι σπουδές ούτε το αντικείμενο εργασίας ούτε τα επαγγελματικά δικαιώματα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

H πλάκα είναι ότι στην Κύπρο έχουν τώρα 2 4ετή τμήματα ΠΜ , ένα στο Πανεπιστήμιο και ένα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο .

 

Εδώ τι να παίζει άραγε ? 

 

https://www.ucy.ac.cy/cee/el/

http://www.cut.ac.cy/ceg/

 

 

 

Πάντως κοιτάζοντας τα προγράμματα σπουδών τους,δεν έχουν σημαντικές διαφορές. Επίσης στην Κύπρο υπάρχει και αυτό στους ΠΜ με 240 ECTS (όσο τα ελληνικά ΤΕΙ) και δικαίωμα εγγραφής στην ΕΤΕΚ (κυπριακό ΤΕΕ):

 

http://www.frederick.ac.cy/index.php?option=com_content&view=article&id=184&Itemid=331

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να στο θέσω αλλιώς; Ποιος ο λόγος να έχω ένα πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού από ΤΕΙ 4ετούς φοίτησης με γνωστή βάση εισαγωγής και να μην καθόλου ή να έχω χειρότερα/λιγότερα επιστημονικά και επαγγελματικά δικαιώματα με έναν Ηλεκτρολόγο 3ετούς φοίτησης σε κωλέγιο της Ομόνοιας ή Βουλγαρίας; 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Λέμε πάνω κάτω το ίδιο πράγμα! Και φαίνεται πόσο μπάχαλο έχει γίνει η κατάσταση. Γι αυτό συνεχίζω να πιστεύω ότι όλο ξεκίνησε για να εξυπηρετήσει μικροπολιτικά συμφέροντα, χωρίς να κοιτάξουν καθόλου τις πραγματικές επιπτώσεις που θα είχαν οι αποφάσεις τους. Τώρα βέβαια με τα κολέγια και όλο το θέμα της ιδιωτικής εκπαίδευσης, έχει περάσει σε άλλο επίπεδο, εξυπηρετούνται πλέον πολύ μεγάλα οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα, και αυτό που μένει σε μας είναι η διαμάχη για πράγματα που θα έπρεπε να ήταν ξεκάθαρα και απολύτως ορισμένα, αν ζούσαμε σε ένα σοβαρό και υπεύθυνο κράτος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Katie τα τει δεν ήταν ποτέ τεχνικοί . Τεχνικοί είναι στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση . Ελεος επιτέλους , μάθετε λίγο το εκπαιδευτικό σύστημα .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει γυρίσει λίγο την πιάτσα ξέρει ότι ένα πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΕΙ είναι απλά ένα χαρτί. Το αν και ποίος είναι πιο ικανός μετράει στο ποιανού το τηλέφωνο χτυπάει.
Κάπου διάβασα για τα επαγγελματικά δικαιώματα, αυτό ναι είναι σωστό. Εκεί πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός.
Αλλά μην μπαίνετε στην λογική αυτός είναι ΤΕΙτζής ο άλλος του Πολυτεχνείου. Όλοι μας ξέρουμε περιπτώσεις για τζιμάνια και άσχετους!!

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψα πιο πάνω θέλω να σχολιάσετε! Και για το εάν συμφωνείτε με την εισαγωγή φοιτητών με 4 ΜΟ στις πανελλήνιες.

 

Το τί παίζει με το ΔΙΚΑΤΣΑ και με τα κολέγια το ξέρουμε ήδη και δεν τιμά κανέναν.

Και το ότι ένα χαρτί είναι μόνο ένα κομμάτι της αλήθειας το γνωρίζουμε επίσης.

 

Και κάτι ακόμη: Ξέρω ιατρική, πολύ καλά, καλύτερα από κάποιους γιατρούς που έρχονται από την Τσετσενία. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ; Ξέρω και αλλους 10 που από μεράκι έμαθαν ιατρική; Γιατί δεν κλείνει λοιπόν η Ιατρική σχολή; Είναι πιο καλοί οι απόφοιτοι γιατροί από εμένα;

 

Μα καλά κοροϊδευόμαστε; Σε αυτό τον κόσμο το τσουβάλιασμα είναι η πιο εύκολη λύση, μόνο στην Ελλάδα δεν το γνωρίζουμε παιδία!

 

Έγραψα:

''Και μπλέξιμο μεταξύ τους δεν υπάρχει γιατί οι ειδικότητες των μηχανικών δεν υπάρχουν σε BTS. Όποιος θέλει λοιπόν να γίνει μηχανικός βάζει τον ποπό του κάτω, τον σκίζουν στο μπακαλορεά (αντίστοιχες πανελλήνιες στη Γαλλία) και πάει πολυτεχνείο, κάνει τα 3 χρόνια και μετά αν έχει κουράγιο συνεχίζει. Είναι αυτό που κάποτε λέγονταν και εδώ σχολές εργοδηγών ή υπομηχανικών. Αλλιώς δεν αποκτάει το δικαίωμα της υπογραφής''.

 

Δηλαδή το ότι βαφτίζουν τις σχολές όπως θέλουν και μετά έρχονται και κόβουν εργασιακά δικαιώματα είναι πιο σωστό; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.