Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

Γιατί; Είναι λαλάκας αυτός που διαλέγει να σπουδάσει στο Imperial College και να του γίνει η τρύπα Φ200 και δε πάει να σπουδάσει σε κανένα τελευταίο ίδρυμα να τη βγάλει αραχτός; Κατηγορία 6 πτυχίο θα πάρει και μεν και ο δε, και θα πρέπει να ακολουθήσουν και την ίδια διαδικασία για να γίνουν Chartered...

 

@Μαρίκα Αν δεν το κατάλαβες τα κωλέγια έχουν πάρει εδώ και καιρό ΕΔ πολυτεχνείου.

 

@indysus Καλά, εσύ τα προτείνεις όλα αυτά, έχεις σκεφτεί αν είναι σύμφωνα με τη Μπολόνια; Λογαριάζεις χωρίς την Ε.Ε. μου φαίνεται.

 

 

Το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων είναι μια καλή ευκαιρία να μπουν τα πράγματα σε μία σωστή βάση. Και δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Ή όλα η τίποτα. Λάθος τα σκέφτεστε. Ή μάλλον έτσι σας έμαθαν να σκέφτεστε, να τα έχω όλα εγώ και ο άλλος να μην έχει τίποτα. Για αυτό και η κατάσταση είναι τρισάθλια. Είναι ευκαιρία να παίρνεις τα προσόντα σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών σου και να εκλείψει το φαινόμενο ο συγκοινωνιολόγος να υπογράφει στατικά, ο μηχανικός λογισμικού να υπογράφει υποσταθμούς υψηλής τάσης κοκ. Και με σωστά κριτήρια ανόδου στην επόμενη κατήγορια, που υπόψιν δεν είναι μόνο μέσω MSc αλλά και μέσω εμπειρίας, θα μπορούν όσοι το αξίζουν να ανεβαίνουν στην επόμενη κατηγορία. Και εκεί μπορεί να υπάρχει ένα πλεονέκτημα των απόφοιτων 5ετών σχολών έναντι των υπολοίπων. Αλλά μάλλον δε θα σας αρέσουν όλα αυτά αφού το μάθημα έχει εμπεδωθεί: εγώ όλα και ο άλλος τίποτα...

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το όνειρό μου από μικρός ήταν να αποκτήσω όχι μία.....πολλές....να σφραγίζω όλη μέρα...Ολοι μου έλεγαν "είσαι γεννημένος μηχανικός"  :smile:  :smile:  :smile: 

ksilines.png

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι πως τα επαγγελματικά δικαιώματα θα πρέπει να δίνονται σταδιακά βάσει της εμπειρίας και όχι με μόνο κριτήριο το πρόγραμμα σπουδών. Υπάρχουν πολλές αλληλεπικαλύψεις στα γνωστικά αντικείμενα των διάφορων ειδικοτήτων μηχανικού και δε θα ήταν κακό να υπάρχει αυτή  η διάχυση και στα επαγγελματικά δικαιώματα. Δηλαδή το να μπορεί ένας τοπογράφος να κάνει αρχιτεκτονικά και στατικά για μια μικρή οικοδομή ή ένας ηλεκτρολόγος να μπορεί να κάνει και μία μηχανολογική μελέτη το θεωρώ θεμιτό, από τη στιγμή που τα έχει διδαχτεί. Βέβαια, μέσα σε όλα θα πρέπει να συνυπολογιστεί και η εμπειρία.

Όσων αφορά τα έτη σπουδών, πιστεύω ότι οι 4ετούς φοίτησης, εφόσον διατηρηθεί αυτό το σχήμα, να ξεκινάν με μία υστέρηση σε σχέση με αυτούς της 5ετούς φοίτησης, αλλά βάσει εμπειρίας να μπορούν να αποκτήσουν και αυτοί σταδιακά πλήρη δικαιώματα. Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο λογικό και δίκαιο για όλους, με δεδομένο ότι θα συνεχίσει να υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση σε σχολές 4ετούς και 5ετούς φοίτησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Ted,όπως γίνεται με τους Τεχνικούς Ασφαλείας για παράδειγμα.Χωρίς σεμινάρια 2 χρόνια προϋπηρεσία ο ΠΕ και 5 ο ΤΕ,με σεμινάρια 1 και 2 αντίστοιχα.Κάτι παρόμοιο τέλος πάντων που να δίνει ένα μικρό προβάδισμα στους ΠΕ ώστε να μην απαξιώνεται το 5ο έτος σπουδών τους.Επίσης θα πρέπει να σκεφτούμε την αλλαγή των Πολυτεχνείων από 5ετούς σε 4 έτη BSc + 1 MSc που με την σειρά του θα δίνει την δυνατότητα στους ΤΕ που είναι κάτοχοι MSc να ξεκινούν επί ίσοις όροις με τους ΠΕ.Όλα αυτά σαν μεταβατικό στάδιο καθώς κατά την γνώμη μου θα πρέπει να συγχωνευθούν τελικά έστω οι σχολές μηχανικών των ΤΕΙ με των Πολυτεχνείων γιατί δεν χωράει τόσους μηχανικούς αυτός ο τόπος

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορούμε να απελευθερώσουμε και την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή και του ελεγκτή δόμησης. Όποιος απόφοιτος ΑΕΙ  ή ΑΤΕΙ  έχει κάνει τα απαραίτητα σεμινάρια και έχει εξεταστεί επιτυχώς μπορεί άνετα να είναι  ενεργειακός επιθεωρητής ακόμα κι αν έχει τελειώσει κοινωνιολογία. Ή για να μην το τραβήξω τόσο πολύ να δοθούν δικαιώματα μελέτης και επίβλεψης σε απόφοιτους ΕΠΑΛ και ΙΕΚ σε περιορισμένο εύρος. Όλα ελεύθερα πάντα και παντού και όποιος είναι καλός επαγγελματίας θα αντέξει τι λέτε;

 

Αστειεύομαι φυσικά......απλά είπα να ακολουθήσω τη λογική μερικών εδώ μέσα που έχουν μπερδέψει την βούρτσα με κάτι άλλο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν χωράει τόσους μηχανικούς αυτός ο τόπος

 

Αφενός οι μηχανικοί ειναι εξαγώγιμο "προιόν", αφετέρου ειναι λογική αυτη;;;;;

Αυτα βλέπω οτι η όλη συζήτηση για ΕΔ γινεται για το μεριδιο στην πιτα, και αρνουμαι να μπω σε τετοιες συζητήσεις. Το θεωρω ημιανήθικο. Δηλαδη να παρει δικαιωμα ο φιλος τειτζης να υπογραφει, που μπήκε στη σχολή επειδη ΑΚΡΙΒΩΣ υπηρχαν περισσοτερες θέσεις λογω της ύπαρχης και πολυτεχνειων και ΤΕΙ, και αφου παρει τα δικαιώματα, να συνενωθουν οι σχολές ωστε να μη συνεχίσουν να βγαινουν τοσοι πολλοι μηχανικοί και τους παίρνουν τη δουλεια.

 

Πιο λιανά, λοιπον, τι μας λεει ο φιλος απο πανω:

- Δεν κατάφερα να μπω πολυτεχνείο, αλλα λόγω του οτι υπήρχαν τα ΤΕΙ, επομένως αυξημένος αριθμός εισακτέων, μπήκα σε ιδρυμα της Ελλάδας

- Συζητήσεις για ΕΔ και μπλαμπλαμπλα ώστε σιγα σιγα να γινω περίπου ίσος έως ίσος με τους αποφοιτους ΑΕΙ

- Στο τέλος να συνενωθουν (δηλαδη να κλεισουν τα ΤΕΙ) και να μη βγαινουν άλλοι τειτζήδες στην αγορά γιατι δεν χωράμε όλοι.

 

Ωρε μπράβο ιδεολογία!!!!! Δηλαδη μολις πιαστεις και κατοχυρωθεις ΑΜΕΣΩΣ να κοιτάξεις να κλείσεις την πόρτα να μην μπαινουν άλλοι. Να κάνεις δηλαδη αυτο που σου έκαναν και μας λες οτι δεν σ αρεσει.

Κλασική ελληναράδικη νοοτροπία σαν το παράδειγμα του λεωφορείου που ανέφερα προηγουμενως.

 

 

 

 

Συμφωνω πάντως με stayros και ted78.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς εσύ Μαρίκα λογικό σε μία χώρα που την συγκεκριμένη περίοδο η οικοδομική δραστηριότητα πρωτίστως είναι σχεδόν νεκρή να αποφοιτούν κάθε χρόνο 4-5.000 μηχανικοί ανεξαρτήτως ειδικότητας; Κάπως έτσι φτάσαμε να έχουμε έναν γιατρό ανα 60 κατοίκους ενώ ο μέσος ευρωπαϊκός όρος είναι 1/250

Ελληναράδικη νοοτροπία είναι η δικιά σου όπως φαίνεται.Επειδή βρήκαμε κάτι στραβό στο σύστημα και "βολευτήκαμε" θα πρέπει να το αφήσουμε έτσι,ας βάλουμε την σκόνη κάτω από το χαλί..Κλασσικό "δεν βαριέσαι" και "ωχ αδερφέ" Αυτή και αν είναι κλασσική Ελληναράδικη νοοτροπία.Βγάλτε καμμιά 50.000 μηχανικούς τον χρόνο,100.000 γιατρούς και 100.000 δικηγόρους,εγώ είμαι πρόθυμος να απαρνηθώ το πτυχίο μου και να παω στο χωραφάκι του παππού μου να σπείρω ρίγανη και βγάλτε τα πέρα μόνοι σας

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Αν ήθελα να μπω σε Πολυτεχνική έμπαινα,συγκεκριμένα έπιανα την Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στην Ξάνθη αλλά επειδή το πρόγραμμα σπουδών έδειχνε πως τείνει περισσότερο προς τα οικονομικά παρά στην μηχανική επέλεξα την Μηχανολόγων/Μηχανικών ΤΕ. Πού να ξέρω ο δύσμοιρος ότι θα πάρουνε δικαιώματα Διπλ.Μηχανολόγου/Μηχανικού μετά από μερικά χρόνια; Δεν πειράζει,σε κάποια άλλη ζωή ίσως είμαι και εγώ ένας από τους εκλεκτους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Αν ήθελα να μπω σε Πολυτεχνική έμπαινα,συγκεκριμένα έπιανα την Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στην Ξάνθη αλλά επειδή το πρόγραμμα σπουδών έδειχνε πως τείνει περισσότερο προς τα οικονομικά παρά στην μηχανική επέλεξα την Μηχανολόγων/Μηχανικών ΤΕ. Πού να ξέρω ο δύσμοιρος ότι θα πάρουνε δικαιώματα Διπλ.Μηχανολόγου/Μηχανικού μετά από μερικά χρόνια; Δεν πειράζει,σε κάποια άλλη ζωή ίσως είμαι και εγώ ένας από τους εκλεκτους

 

Αν ήθελες να μπεις σε πολυτεχνική Μηχανολόγων μηχανικών ομως? οχι ε?

 

Το θέμα ειναι οτι θες να βολευτεις, να παρεις τα ΕΔ σου και μετα να κλεισεις την πορτα στους επομενους.

Τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λέγαμε.

 

Αν ειχα την κλασική ελληναράδικη νοοτροπία, όπως εχεις εσυ, θα ήθελα εισακτέους 50.000 μηχανικούς το χρόνο ΠΡΙΝ μπω και το πολυ 100 το χρόνο ΑΦΟΥ περασω.

Πως κάνεις εσυ? Ακριβως ετσι!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις για τους δικούς σου σκιώδεις λόγους (πέρασαν οι εκλογές του ΤΕΕ σε περίπτωση που το ξέχασες).Επίσης να σου πω και κάτι,έτσι,λίγο άκυρο απλά μου ήρθε σαν αναλαμπή.Όταν είσαι εκνευρισμένος/εκνευρισμένη για κάποιον λόγο,πάρε 10 βαθιές ανάσες και μετά μπες σε forum και γράψε γιατί εκτίθεσαι και είναι κρίμα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.