Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προδιαγραφές κλιματιστικών COP EER vs SEER SCOP.


sdim

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να βρω τις τεχνικές προδιαγραφές των κλιματιστικών.

 

Αρκετοί κατασκευαστές πλέον δίνουν τα SEER και SCOP ή δεν δίνουν καθόλου βαθμούς απόδοσης.

Μιλάω για γνωστά ονόματα, όχι για άγνωστους κατασκευαστές.

 

Σε μερικά μοντέλα μάλιστα δεν βρίσκω τα COP και EER πουθενά καθώς δεν υπάρχουν σε καμία άλλη χώρα.

 

Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν δε μπορω να βρω τεχνικα χαρακτηριστικα με COP και EER, παιρνω τα SCOP και SEER που μου δινουν

Αν και μηχανολογος δεν ειμαι, το SCOP και SEER ειναι ο μεσος εποχικος δεικτης

Νομιζω ειναι αρκετα αξιοπιστος...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

Οι εποχικοί βαθμοί είναι πολύ μεγαλυτεροι οπότε δεν είναι σωστό να γίνεται η χρήση τους αντί για COP EER

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατανοω ομως οταν δεν εχω επαρκη στοιχεια, ουτε βρισκω τεχνικα χαρακτηριστικα σε καποιο pdf, τι κανω?

Συγκεκριμενα χτες μου ετυχε εκδοση ΠΕΑ σε διαμερισμα με καινουριο Inverter κλιματιστικο που δεν ειχε συγκεκριμενο Ιnput και Output Power αλλα φασμα τιμων.

Απο το να παρω μια μεση τιμη προσεγγιστικ,α προτιμησα να χρησιμοποιησω το SEER

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρ. 4.1.2.2

<<....Για μεγαλύτερη ακρίβεια στους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης κτηρίου συνιστάται η χρήση του μέσου εποχικού συντελεστή επίδοσης των αντλιών θερμότητας. ....... Επειδή η εκτίμηση του μέσου εποχικού συντελεστή επίδοσης SCOP δεν είναι εύκολη, για τους υπολογιμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου λαμβάνεται κατά τη μελέτη ή την επιθεώρηση ως τελική θερμική απόδοση ο ονομαστικός συντελεστής επίδοσης COP για ονομαστικές συνθήκες ... >>

Πιο σαφές είναι το κείμενο για τον SEER στο 4.2.2 και στο 4.2.2.1

 

Από τα παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι πιο σωστό είναι να χρησιμοποιηθούν οι SCOP και SEER όταν αυτοί υπάρχουν.

Οταν δεν υπάρχουν διαθέσιμοι από τους κατασκευαστές θα αρκεστούμε στους COP και EER στις ονομ. συνθήκες.

 

Edit: Θα σκεφτεί βέβαια κάποιος ότι το κτίριο αναφοράς έχει COP και EER και μάλλον δεν έχει SCOP και SEER οπότε όταν συγκρινόμαστε μαζί του μπορεί τα μεγέθη να είναι ανόμοια. Η διατύπωση όμως της ΤΟΤΕΕ1 μου φαίνεται ότι εξασφαλίζει την χρήση τους. Εδώ υπάρχει ένα θέμα προς διευκρίνηση.

Edited by hkamp
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να διορθωθει το τεε-κενακ και να δεχεται σε διαφορετικα πεδια τιμες για COP EER ή SEER SCOP και να κανει και αντιστοιχους υπολογισμους για το ΚΑ

γιατι μιλαμε για τελειως διαφορετικα πραγματα

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CDAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.eceee.org%2Fecodesign%2Fproducts%2Fboilers%2FApp%2520B%2520teknical%2520SCOP%2520NEF%2520%2520En14825%2520heatpumpsEN.docx&ei=vNUiU7WYJsb-4QSzh4HgDA&usg=AFQjCNENwOWOZdKsGyr-VqKUh8XyYkG9bA

 

Since the climate varies across Europe, SCOP can be calculated for three different climate zones (climate conditions). These are:

·         Average corresponding to Strasbourg ”A”

·         Warmer corresponding to Athens ”W”

·         Colder corresponding to Helsinki ”C”

In European energy labelling, SCOP for the Average climate profile is mandatory, whereas the other two profiles are voluntary. The minimum requirement is also based on SCOP for the Average profile.

δηλαδη υποχρεωτικα αναγραφουν την τιμη για στρασβουργο!

γιαυτο βλεπουμε μοντελα με seer=5 και scop=4

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.electronet.gr%2FUser_Scenario%2FContents%2Fklima_changes.pdf&ei=vNUiU7WYJsb-4QSzh4HgDA&usg=AFQjCNEfkERe69Th4dir3AnwrLSCaHiVlA

edit

και αφου της ψυξης ειναι μονο για στρασβουργο, τα νουμερα αυτα μας ειναι εντελως αχρηστα

 

post-1905-0-13244000-1394872570_thumb.jpg

δηλαδη το δικο μου split inverter

ετησια καταναλωση ψυξης 159 kWh και θερμανσης 1318 kWh  :wacko:

αν ημουν ευρωβουλευτης στο στρασβουργο ισως

 

για το μοντελο αυτο nominal eer = 3.73 ,  cop = 3.81

Edited by zxgr
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 years later...

ναι παιδια δεν βγαζω ακρή... εγω μπαινω στο σκρυτζ και ψαχνω κλιματιστικα, τωρά δεν αναγραφει κανένας το EER αλλα SEER. βρήκα ένα κλιματιστικό με SEER=9.1!!! από wikipedia βρηκα τύπο EER=-0,12SEER^2+1.12SEER!! και βγαζει EER=8.46!! αυτό δεν είναι σωστο!!! ας γράψει ένας ένα τυπο για να τελειώνουμε με τις βλακίες τύπου SEER->ΕΕR!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.