Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προδιαγραφές κλιματιστικών COP EER vs SEER SCOP.


sdim

Recommended Posts

To παρακάτω κλιματιστικό βρήκα 2 (inverter).

 Απο το ταμπελάκι παίρνω Ψυκτικη ισχύς= 9000 ή 2,64KW, και ΕΕR= 2,64/0.816=3,24 και ετοιμαζόμουν να βάλω αυτο στο xml. Ομως μου εκανε εντύπωση που είδα κατασκευη 07/2016

1. δεν θα έπρεπε να είχε ταμπελάκι (energy- label) ? Moνο για Πρωτοκολλο του Τκυο μιλα!!

 στο διαδικτυο βρηκα αυτο το ταμπελάκι

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/PASSION-PRO/Inventor-PASSION-PRO-energy-label-P6MVO-09.pdf

που είναι για αυτο το μοντέλο

2. sos τελικά τι παιρνω? α) Ισχυς 2,64KW και EER=3,24 και τα βάζω xml αυτούσια SEER=EER ή β)  παιρνω απο το διαδίκτυο ΙΣΧΥΣ=2,6KW, και SEER=6,8 και με τον ανάλογο πολαπλασσιασμο 0.6  το βάζω στο xml? Το λέω διότι το αποτέλεσμα είναι τελείως διαφορετικό. ¨η και γ) ισχύ 2,64KW απο ταμπελάκι πάνω στο μηχανημα  και SEER=6,8 απο energy label που βρηκα στο διαδικτυο?

3. ισχυει το ταμπελάκι που βρηκα στο διαδίκτυο, παρ΄'ολο που δεν ήταν πάνω στο μηχάνημα? Το μηχανημα δεν έπρεπε να είχε μία αναφορα για 626/2011 ή κάτι άλλο? αυτο δεν εναφερει τίποτα για eco design , energy label

DSCN3947.JPG

Ταμπελάκι πάνω στο κλιματιστικό.PNG

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

το β)

Οι κατασκευαστές AC δεν κολλάνε το ταμπελακι αλλά το βάζουν στα χαρτιά του μηχανήματος σε αυτοκόλλητο

Το ίδιο  γίνετε και σε πλυντήρια, κουζίνες κλπ

Φαντάσου να αγόραζες ψυγείο και να είχε τον καραγκιόζη κολλημένο στην πόρτα

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα έβαζα την τιμή 3,24 (που είναι 2.637/0.816=3.2316=3.23). Γιατί θα πρέπει να ψάξω στο internet να βρω στοιχεία αφού τα έχω από το ταμπελάκι του μηχανήματος;

Είμαι πλήρως καλυμμένος σε κάθε ενδεχόμενο έλεγχο. Το αντίθετο δεν θα μπορούσα να το υποστηρίξω. Θα μπορούσε να μου πει κάποιος ότι αυτό το μοντέλο άλλαξε χαρακτηριστικά και ενώ εγώ έχω την version 1, βάζω στοιχεία από το internet που αφορά την version 2...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συνάδελφοι, νομίζω θα συμφωνήσω με Zxgr, 

 αφου είναι 07/2016 κατασκευη, κυκλοφορει στην Ευρωπη και έχει CE, αρα ξέρεις ότι ήταν υποχρεωμένη η εταιρεία και άρα και εσυ να βρεις energy-label , αφου απαγορευόταν να κυκλοφορει αλλιώς?

και 2ον υπάρχει και αυτο (ΣΕΛΙΔΑ 24)

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/catalogs/english/ac-catalogue-2016.pdf

που είναι manual 2016, δηλαδη ίδια χρονια, δίνει ότι δίνει το μηχανημα πάνω και επιπλέον τα στοιχεία του energy-label. Νομίζω είναι υποχρεωτικο να τα αναζητήσεις αφου είναι 07/2016 κατασκευη, κυκλοφορει στην Ευρωπη και έχει CE

To σκεπτικο μου πώς το βλέπετε?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Έγκυρο label είναι το αναρτημένο στη σελίδα του κατασκευαστή και είναι μοναδικό για κάθε αριθμό μοντέλου 

Το κολλημένο πάνω στο μηχάνημα μπορεί να είναι πειραγμένο από τον πωλητή 

Κατά τα άλλα ο ένας θα βαζε 4 ο άλλος 3,2 και ο τρίτος 2,5 και θα το τεκμηρίωναν όλοι 

Γιαυτό όλα τα πεα είναι σκουπίδια αφού μπάζει από παντού ο κενακ 

 

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω κάτι ZXGR,

o κατασκευαστης στο manual δινει α) cooling capacity=2,64ΚW (όσο βγαινει και πάνω απο το ταμπελάκι του μηχανήματος), και β) συμφωνα με ΕΝ14825 cooling Pdesign=2.6KW, eνω το ίδιο γράφει και το energy label.

Aν και δεν παίζει σημασια, ποια βάζω στο xml? 2,6 ή 2,64 ?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zxgr said:

Έγκυρο label είναι το αναρτημένο στη σελίδα του κατασκευαστή και είναι μοναδικό για κάθε αριθμό μοντέλου  Υπάρχει οδηγία ή πληροφορία ότι δεν ισχύουν τα labels αλλά μόνο αυτά που είναι στην σελίδα του κατασκευαστή; 

Το κολλημένο πάνω στο μηχάνημα μπορεί να είναι πειραγμένο από τον πωλητή Αυτός ο συγκεκριμένος πωλητής πρέπει να είναι βλαξ. Πάει να πουλήσει ένα μηχάνημα υποβαθμίζοντας τις δυνατότητες του. Θα το καταλάβαινα να αλοίωνε τα χαρακτηριστικά του προς το καλύτερο. Αλλά προς το χειρότερο; Μπορεί...

Κατά τα άλλα ο ένας θα βαζε 4 ο άλλος 3,2 και ο τρίτος 2,5 και θα το τεκμηρίωναν όλοι.  

Γιαυτό όλα τα πεα είναι σκουπίδια αφού μπάζει από παντού ο κενακ. Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Ο ΚΕΝΑΚ βγάζει κατηγορίες όπου κάθε μία έχει μεγάλο εύρος τιμών. Μια τέτοια διαφορά δεν θα άλλαζε κατηγορία εκτός από την πολύ μικρή πιθανότητα να ήταν πολύ κοντά στο όριο μεταξύ δύο κατηγοριών. 

Και μια απορία δική μου: Αν δεν έγραφε ημερομηνία στο ταμπελάκι, θα το ψάχνατε πάλι στο internet ή θα αποδεχόσασταν τα στοιχεία του; Ή για να το τραβήξω ακόμη περισσότερο: Αν έγραφε ημερομηνία 2007 θα ψάχνατε πάλι τα στοιχεία του στο internet; Αν απαντήσετε αρνητικά, θα επικαλεστώ το επιχείρημα ότι μπορεί και πάλι ο πωλητής να είχε αλλοιώσει τα στοιχεία του, οπότε πως θα τον εμπιστευόσασταν; 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

emnikol  τα label εντός του μηχανήματος προφανώς πρέπει να είναι τα ''σωστά΄΄  αλλά  δεν αρκούν τα στοιχεία που έχουν. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα βρεί κάποιος απο τα συνοδευτικά. Τα συνοδευτικά όπως και το Label εγγυημένα νόμιμα είναι πάντα αναρτημένα δημόσια  απο το εργοστάσιο (οχι  δηλαδή μόνο απο τον Ελληνικό εισαγωγέα στο site Του ή τι δίνει ο πωλητής).

  Δυστυχώς ήδη με αφορμή το εξοικονομώ  έχουν και παραποιηθεί κάποια έντυπα ή καλύτερα θα πω ότι μεθοδευμένα παραπλανούν με έντυπα που δεν αφορούν ακριβώς τον συνδυασμό που αφορά το προϊόν που πουλήθηκε.

Τρανταχτό παράδειγμα είναι στις αντλίες θερμότητας που ενω γνωστή εταιρία αναφέρει ότι μπαίνουν στο πρόγραμμα με άνεση και σιγουρια ενα μοντέλο της 80C ,, στα έντυπα το απαιτούμενο scop /nf αυτό δεν υπάρχει....  ενώ επιπλέον  η ίδια εταιρία /πωλητής  σου δείχνει παραπλανητικά έντυπα με συνδυασμό της  συγκεκριμένης αντλίας θερμότητας   με ενσωματωμένο δοχείο ζεστού νερού εργοστασιακά ωστόσο , χωρις την αναφορά αυτου όμως. Ενω στο site του εξωτερικού αναφέρει ξεκάθαρα την ύπαρξη του δοχείου στο συγκεκριμένο έντυπο. Κοροϊδία και μάλιστα επαγγελματική προσεγμένη. 

Με λίγα λόγια ναι μας παραπλανούν κάποιοι και πρέπει μόνο στα site και για τον ακριβή συνδυασμό προιόντων να βλέπουμε τα στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.