Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δίλημμα Μεταπτυχιακών Σπουδών


Asp4

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός ΤΕ , είμαι ανάμεσα σε δύο μεταπτυχιακά προγράμματα με διαφορετικές κατευθύνσεις. Το ένα αφορά την Ενέργεια,ΑΠΕ,ενεργειακά συστήματα και το άλλο την πληροφορική και τα πολυμέσα. Δεδομένου οτι είμαι γυναίκα ποιο απο τα δύο πιστευετε είναι πιο κατάλληλο  αλλα και ποιος τομέας έχει  επαγγελματικά καλύτερο μέλλον  στην Ελλάδα (όσο μπορεί); Η συμβουλή σας θα με βοηθούσε πολυ γιατί εχω πελαγώσει... :| 

Edited by Asp4
Link to comment
Share on other sites

Πως λεγεται το μεταπτυχιακο?Πληροφορικη και πολυμεσα?Και με τι ασχολειται με το software ετσι και τον προγραμματισμο?Εαν ναι τοτε εαν σαρεσει ο προγραμματισμος και η πληροφορικη κυνηγησε το με χιλια!Ηλεκτρολογος μηχανικος με αδελφο προγραμματιστη!Απλα προσπαθησε να ασχολεισαι και να αποκτησεις προυπηρεσια πανω στον προγραμματισμο και αποκτησε βαθεια γνωση και εμπειρια οσο μπορεις!Οι μισθοι ειναι καλυτεροι ο αδελφος μου στα 30 παιρνει 1600 ευρω,Εγω μηχανικος με μελετες πανω στις απε και ακομα να με πληρωσουν !Δουλεια πανω στις απε δεν βρηκα ελλαδα περα απο γνωστους.Τω9ρα Βεβαια αναφερομαι για τον καθαρο προγραμματισμο εαν εχει αλλο αντικειμενο δεν ξερω κ μην σου δημιουργω εντυπωσεις!Επισης τα χρηματα 1600) που σου ανεφερα δεν ξερω αν θα τα βρεις καθοτι ο αδελφος μου ξερει πολυ καλο προγραμματισμο κ ηταν τυχερος.Ισως ο προγραμματισμος να ειναι απο τα επαγγελματα που κραταει στην κριση και φυσικα το μελλον ειναι σιγουρο και λαμπρο

Edited by GiorgosAsim
Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ γενικά συμφωνώ με τον Γιώργη, από κει και πέρα είναι τι σου αρέσει εσένα γιατί μιλάμε για τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις... Εμένα πχ αν μου πεις πληροφορική βγάζω σπυράκια και ας νομίζω ότι έχει καλύτερο μέλλον. Τον υπολογιστή τον έχω για ίντερνετ και στοιχεία της δουλειάς μου...Για προγραμματισμό ούτε να ακούω δεν θέλω.. 

Ετσι μιλώντας πάντα για Ελλάδα, νομίζω καλύτερα θα βρεις μέλλον στο κομμάτι της πληροφορικής παρά σε ΑΠΕ κτλ σχετικά με μηχανικούς, που βλέπεις τι γίνεται....

Εσένα τι σου αρέσει όμως...Μη πας κάπου και ξενερώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το πρόγραμμα σπουδών: 

 

 Α εξάμηνο - Υποχρεωτικά μαθήματα

  • Διαχείριση έργων και μεθοδολογίες έρευνας
  • Δομές Δεδομένων και Αλγόριθμοι

Α εξάμηνο - Επιλογής μαθήματα (ο σπουδαστής πρέπει να επιλέξει 2)

  • Προχωρημένες Τεχνολογίες Πολυμέσων
  • Δίκτυα Υπολογιστών
  • Ασύρματα δίκτυα (Wireless Network)
  • Προχωρημένα Θέματα Τεχνολογίας Λογισμικού
  • Ενσωματωμένα Συστήματα
  • Μηχανική ευχρηστίας (Usability Engineering)
  • Σημασιολογικός Ιστός

Β εξάμηνο - Επιλογής μαθήματα (ο σπουδαστής πρέπει να επιλέξει 4)

  • Κατανεμημένα Συστήματα και Εφαρμογές
  • Ρεαλιστικές Εφαρμογές Πολυμέσων και Σχεδιοκίνηση
  • Προχωρημένα θέματα κεραιών και ασύρματων ζεύξεων
  • Ευφυή Συστήματα
  • Ασφάλεια Δικτύων
  • Συνεργατική τεχνολογία & περιβάλλοντα
  • Προχωρημένα Θέματα Επεξεργασίας Εικόνας
  • Προχωρημένα Θέματα Τεχνητής Νοημοσύνης
  • Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση
  • Πολυπύρηνες Αρχιτεκτονικές

 

οπότε είναι λίγο απ'ολα ή βασικά οτι διαλέξεις.......

 

Δηλαδή με τα ΑΠΕ δεν πρόκειται λέτε κάτι να αλλάξει στα επόμενα χρόνια που λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θεματάκι είναι ότι όταν ζητούν προγραμματιστές υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Βλέπεις υπάρχουν και οι αμιγώς σχολές πληροφορικής όπως επίσης και οι ΗΜΜΥ. Για να μην σου πω διάφορους από ιδιωτικές σχολές. Το μεταπτυχιακό είναι στην ουσία μία εξειδίκευση σε έναν τομέα και όχι βασικός τίτλος σπουδών αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

 

Για ΑΠΕ υπάρχει μέλλον, αλλά στην Ελλάδα χλωμό. Είδες τι έγινε με τα φωτοβολταϊκά πχ... Το κόβω δύσκολο εως αδύνατο. Ασε που θα έχεις ανταγωνιστές ΜΜ, ΗΜ από ΑΕΙ που έχουν δικαίωμα υπογραφής.. 

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακο απο ποιο ιδρυμα?Μου φαινεται λιγο πως να το πω...

 

Με λιγη φαντασια θα σου ελεγα να κοιταξεις και τα μεταπτυχιακα του τμηματος ψηφιακων συστηματων του παπει

Link to comment
Share on other sites

αχ.. :) οκ λοιπόν ας το πάρουμε τότε απο την αρχή... έχω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού...ποιο είναι το καλύτερο βήμα που μπορώ να κανω (ως γυναίκα πάντα γιατι έχει και αυτό την σημασία του...) ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.