Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δίλημμα Μεταπτυχιακών Σπουδών


Asp4

Recommended Posts

Ωπα τώρα πρόσεξα ότι είσαι ηλεκτρονικός και όχι ηλεκτρολόγος..... Που πας να μπλέξεις με ΑΠΕ? Με μεταπτυχιακό μόνο ξέχνα το. Για μένα δεν αξίζει καθόλου γιατί δεν μπορείς να το υποστηρίξεις με το βασικό σου πτυχίο...... Κοίταξε κάτι συναφές με το αντικείμενό σου έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες έτσι και αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και η πληροφορικη πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα ιδρωτα και τρεξιμο για να ανταγωνιστεις ενα πληροφορικαριο πραγμα το οποιο μπορεις να κανεις εαν το εχεις με τον προγραμματισμο και εαν σαρεσει τοσο ωστε να καταφερεις διπλα στους πληροφορικαριους

Link to comment
Share on other sites

ναι εχετε δίκιο δεν είναι οτι δεν το βλέπω.... απλά δεν μπορω πραγματικά να σκεφτώ τι μπορω να κάνω ως γυναίκα ηλεκτρονικός στην Ελλάδα...(τραγικός συνδιασμός :P ).

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις φάει σκάλωμα με το φύλο? Ο άντρας φιλόλογος είναι καλύτερος?   :mrgreen: Προχώρα....

Αν τώρα ήθελες να φοράς στυλιστικες συλλογες και γοβες, ίσως έπρεπε προς νομική ή marketing να κοιτάξεις εξ'αρχής... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Εχω φάει γιατί  με την ελάχιστη  εμπειρία που έχω όπου ζητάνε ηλεκτρονικούς τους θελουν και στα πιο πρακτικά ... και μπορει της γόβας να μην είμαι αλλα ούτε π.χ.  για να σκαρφαλώνω είμαι... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα για ηλεκτρονικους αλλα φανταζομαι ειτε θα βρεις καποιο μεταπτυχιακο που σε ενδιαφερει το αντικειμενο (αλλιως θα ειναι αγγαρεια) ειτε ψαχνεις για καποια πρακτικη...

Αν εχεις ξεμεινει απο ιδεες δες γνωστοι σου/συμφοιτητες σου ειτε πιο παλιοι απόφοιτοι προς τα που κινηθηκαν.. το κανω κ εγω που και που στο linkedin ... ειναι απλο σκεψου τι θες να κανεις , δες τι προφιλ εχουν ατομα που ηδη το κανουν.. και πραξε αναλογα :)

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μιας και συζητάμε για προγραμματιστές τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα μιας και ο προγραμματισμός δεν είναι κατοχυρωμένο επάγγελμα και γι'αυτό βλέπεις γάτες προγραμματιστές που έχουνε απλά απολυτήριο λυκείου.Το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι καθαρά θέμα λυωσίματος και ενασχόλησης,θέλει μεράκι και πολλές ώρες καψίματος μπροστά από μία οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα συμβαίνει αυτό, αλλά όταν ο άλλος σου βγάζει αγγελία....και μέσα σε όλα ζητάει τάδε πτυχίο, δεν μπορείς να του πεις δεν έχω αλλά είμαι γατόνι εγώ.. Με κάποιο τρόπο πρέπει να ενισχύσεις το προφίλ σου, ίσως μέσω κάποιων πιστοποιημένων σεμιναρίων κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις ζητάνε portfolio όπου φαίνεται ξεκάθαρα η εμπειρία σου συνήθως σε κάτι συγκεκριμένο όπως π.χ Java

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.