Μετάβαση στο περιεχόμενο
adadim

Πώληση καυσόξυλων (εμπόριο στερεών καυσίμων)

Recommended Posts

Γνωρίζετε σε ποια ακίνητα είναι δυνατή η πώληση καυσόξυλων ? Απαγορεύεται σε κάποιες περιοχές ? Επιτρέπεται σε εκτός σχεδίου ? Υπάρχει γενικότερα κάποιος περιορισμός λόγω των χρήσεων γης της περιοχής που βρίσκεται το ακίνητο ? Απαιτείται κάποια extra αδειοδότηση?

Edited by adadim

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με κάτι σχετικό ?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Έχουν αρχίσει και κάνουν ελέγχους σε πολλές μάνδρες πώλησης καυσόξυλων και τους λένε διάφορα κουλά για τις χρήσεις γης . Κανείς άλλος δεν το έχει αντιμετωπίσει?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

δες στο συνημμένο απόφαση περί διακοπής λειτουργίας μάντρας κοπής  και αποθήκευσης καυσόξυλων. Ανατρέχοντας στα σχετικά της απόφασης βλέπεις τη νομοθεσία.

Στην τρίτη παράγραφο της απόφασης αναφέρεται ότι:

3.Κατόπιν των παραπάνω ο διαχειριστής προσκόμισε στην υπηρεσία μας τα παραπάνω
στοιχεία   καθώς   και   το   από   29-03-2012   ιδιωτικό   συμφωνητικό   μίσθωσης   ακάλυπτης
έκτασης με την εταιρία (...)
Από τα παραπάνω έγγραφα προκύπτει :
α. Σύμφωνα με το υπ΄αριθμ. πρωτ. 31698/10-12-2012 έγγραφο της Τεχνικής Υπηρεσίας
του Δήμου Δίου -Ολύμπου το αγροτεμάχιο βρίσκεται στη Ζώνη (2) δύο των Ζ.Ο.Ε. της
Νότιας παραλιακής περιοχής η οποία καθορίζεται ως ζώνη α' και β' κατοικίας (όπου
απαγορεύονται  βιοτεχνίες, βιομηχανίες, σφαγεία, κτηνοτροφικές και πτηνοτροφικές
εγκαταστάσεις)   και   επιτρέπονται   κατοικίες,   τουριστικές   εγκαταστάσεις,   κτίρια   και
εγκαταστάσεις κοινής ωφέλειας, καταστήματα, γραφεία και κτίρια στάθμευσης.
Εικάζω ότι μια τέτοια δραστηριότητα ίσως να εντάσσεται στις δραστηριότητες βιοτεχνίας  ή επαγγελματικά εργαστήρια

ΒΛ4Ω7ΛΛ-ΖΒΦ-signed.pdf

  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!!! 'Αψογος ...

Πάρα πολύ κατατοπιστικό το έγγραφο . Ποτέ δεν περίμενα πως θα θεωρούταν βιομηχανική δραστηριότητα η πώληση καυσόξυλων ...

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δεν έτυχε μέχρι στιγμής να με απασχολήσει το όλο θέμα. Με αφορμή το ερώτημά σου βρήκα τυχαία το συνημμένο στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Η απόφαση αναφέρει για κλείσιμο μάντρας κοπής και αποθήκευσης καυσόξυλων. 

Συνεπώς, στη συγκεκριμένη δραστηριότητα υπήρχαν μηχανήματα διαμόρφωσης και συσκευασίας ξυλείας. Οπότε έχει λογική η απαγόρευση της εν λόγω χρήσης, λόγω επιτρεπόμενης χρήσης κατοικίας στη περιοχή.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Εγώ συνάδελφοι απ΄ότι ξέρω, οι μάντρες καυσόξυλων -που συνήθως είναι υπαίθριες, δεν έχω δει κλειστό χώρο πώλησης ξύλων- θεωρούνται αποθήκες και μάλιστα υπαίθριες αποθήκες. Για τέτοια περίπτωση έχω κάνει μελέτη πυροπροστασίας με την διάταξη 6/96 περί λήψης μέτρων πυροπροστασίας σε αποθήκες (άρθρο 7, υπαίθριες αποθήκες). Αν τώρα υπάρχει στο χώρο και μία πριονοκορδέλα και μία πρέσσα για τεμαχιασμό, αν είναι κάτω από 10 kw, τότε δεν απαιτείται καν άδεια λειτουργίας. Επομένως, αν έχουνε νόημα κάποιοι έλεγχοι, αυτοί λογικά πρέπει να αφορούνε τη λήψη μέτρων ή και πιστοποιητικού πυροπροστασίας. Να ζητείται άδεια λειτουργίας για μάντρες καυσόξυλων, το θεωρώ παράλογο.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Αν γκουγκλάρετε, στην Κύπρο απαιτείται ειδική άδεια για πώληση καυσόξηλων. Εδώ το έχουν λίγο φλου ακόμη. Αφού ακόμη και φυτώρια και υπεραγορές πουλάνε ξύλα.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

ΥΑ 1958/2012. Ομάδα 9 Βιομηχανικές δραστηριότητες α/α 202 "Χερσαίες εγκαταστάσεις αποθήκευσης στερεών καυσίμων". Ανάλογα με τους τόνους και τα μόρια κατηγοριοποιούνται στην Α2 ή στη Β υποκατηγορία και θέλουν περιβαλλοντική αδειοδότηση. Αν είναι Β υποκατηγορία θέλει ΠΠΔ, αλλιώς ΜΠΕ.

 

Χαμηλής όχλησης αν αποθηκεύει κάτω από 2000 τόνους.

 

Άρα απαιτείται κανονικά αδειοδότηση και συμβατές χρήσεις γης

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς συνάδερφος αν σε  πρατήρια καυσίμων επιτρέπεται η πώληση καυσόξυλων;

Δεν βγάζω άκρη. Η ΥΑ 1958/2012 αναφέρει για αποθήκευση. Η πώληση που αναφέρεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.