Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ποιον οροφο περιμενετε να δειτε αστοχια υπ/τος απο σεισμο. Κεφαλονια


 
statik

Recommended Posts

terry: Απ' όλα μπορεί να έχει ένας σεισμός. Εδώ βλέπουμε αστοχία δώματος..

Για διατμητική αστοχία φέρουσας τοιχοπλήρωσης μου φαίνεται.

Μάλλον για λαθραίο πανωσήκωμα μοιάζει

δίχως πλαισιακά στοιχεία

όπου τον ρόλο του Φ.Ο. για την συγκεκριμένη στάθμη

έπαιζε η τοιχοπλήρωση

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τον μαλακό όροφο. Τι εστί. Βασικα η διαφορα Ακαμψίας μεταξύ οροφων και μαλιστα συμφωνα με τον ΕΑΚ να μην υπερβαινει τη διαφορα των 30% περιπου.

Τωρα υπάρχει καπου συγκεκριμέμα σε κανονισμό για τον ορισμό του? Και ποσο υπολογοζονται στην ακαμψία η τοίχοι πληρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ στατικ...γράφεις τόσα χρόνια στο φόρουμ για στατικά, πουσοβερ, προγράμματα κακό....και το 2013 μας ρωτάς τι είναι ο μαλακός όροφος ?? Με το συμπάθιο δηλαδή...μία απλή αναζήτηση να κάνεις θα βρεις πολύ υλικό.

 

Ο τίλος του θέματος που κολλάει ? 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βλέπω την φωτογραφία με την κατάρρευση του δώματος διαπιστώνω ότι δεν έχει βάλει καν ενισχυμένη ζώνη στη στέψη της τοιχοποιίας.

Πάτησε την πλάκα απευθείας πάνω στα τούβλα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ στατικ...γράφεις τόσα χρόνια στο φόρουμ για στατικά, πουσοβερ, προγράμματα κακό....και το 2013 μας ρωτάς τι είναι ο μαλακός όροφος ?? Με το συμπάθιο δηλαδή...μία απλή αναζήτηση να κάνεις θα βρεις πολύ υλικό.

 

Ο τίλος του θέματος που κολλάει ? 

 Καλα ρε παιδια , μη βαρατε.........απλα το εχω "ξεχασει" και "βαριομουν" να ψαξω.................

 

 

Ο τίλος του θέματος που κολλάει ?

 Κολλαει και παρα κολλαει διοτι ειναι μια απο τις αιτιες καταρευσης ή σοβαρων βλαβων οπως φανηκε και απο τις πανω φωτο. Πιλοτες, καταστηματα με τζαμαριες και παρομοια. Και μια και εγινε αναφορα εδω μεσα για τον μαλακο όροφο είπα να ρωτησω μηπως μου δωσει  καποιος γρηγορη απαντηση. Αλλα δεν πειραζει.... θα το "ξαναθυμηθω".

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρέπεται να συμπληρώσω ότι επιτέλους πρέπει να γίνει και κάποια αναφορά στην αλληλεπίδραση εδάφους-ανωδομής. Ίδιες κατασκευές στο ίδιο σημείο με τον ίδιο σεισμό θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά αν εδράζονται σε διαφορετικό έδαφος.

υγ. (εδαφος?τι ειναι αυτό?ελα μωρε παρε σεπ=20 και τέλος).

Link to comment
Share on other sites

 

αλληλεπίδραση εδάφους-ανωδομής

 

Πολύ σωστό! Η μεγιστη μετακινηση  του κτιριου θα υπαρξει οταν εχουμε "συντονισμο" εδαφους-αναδομης. Αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι θεμα Τεχνικής Σεισμολογίας και Εδαφοδυναμικής και αν δεν κανω λαθος πρεπει Τ εδαφους= Τ αναδομης για να υπαρξει "διεγερση".  Δεν ειμαι ειδικος , αλλα ετσι αλλαζουμε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.