Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια δόμησης για επισκευή 70 εκ. λιθόκτιστης περίφραξης


Recommended Posts

Σε παλιά λιθόκτιστη περίφραξη  μήκους 10μ, ύψους 2.50μ , στα 3μ μήκος έχουν πέσει τα τελευταία 70εκ. (από το 1.80-2.50) και ένας φίλος του ιδιοκτήτη χτίστης θέλει να τα επισκευάσει σαν δώρο για να μη πέσει και το υπόλοιπο λόγω βροχής και έρθουν μετά τα υπόλοιπα-ποντίκια, νερά κτλ.

Σε μία παρόμοια περίπτωση σε ερώτηση στη πολεοδομία είχαν καταλήξει πως εντάσσεται στην επισκευή όψεων -μιας και δεν αναφέρει ο νόμος επισκευή όψεων κτηρίου μόνο- και αν γίνει χρήση ικριωμάτων άδεια μ. κλίμακας αν όχι 48ωρη

Τώρα έχει αλλάξει το προσωπικό στη πολεοδομία όμως. Πήγε μόνος του και η 1η ερώτηση ήταν "Αν έχει πρόβλημα με τον γείτονα..." Προσωπικά ήμουν μάρτυρας περίπτωσης πολίτη που ρώτησε τι άδεια βγάζει για...μετακίνηση θερμοσίφωνα στη ταράτσα, είπαν το πολύ 48ωρη, όταν όμως διευκρινίστηκε πως έχει πρόβλημα με τον γείτονα είπαν "αααααααααααα τότε αλλάζει, πρέπει να το δούμε"...

Όπως και να έχει του ζήτησαν άδεια δόμησης....!Για επισκευή 70 πόντων προυπάρχουσας πέτρινης περίφραξης απαιτείται άδεια δόμησης με Σχέδια, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, έντυπα κτλ ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

επειδή είχα σχετική απορία (δεν έχω ασχοληθεί γενικά με αδειοδοτήσεις αλλά μου προέκυψε μια περίπτωση) ρώτησα πολεοδομία σήμερα για κατασκευή καινούριας περίφραξης με μαντρότοιχο ύψους 60 cm και μου είπαν ότι απαιτείται άδεια δόμησης και όχι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Αυτή θα απαιτούνταν μόνο στην περίπτωση απλού συρματοπλέγματος (στα εντός σχεδίου πάντα). Και συγκεκριμένα μου είπαν ότι απαιτούνται όλες οι νόμιμες κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ, κλπ...) τις οποίες εγώ δεν γνωρίζω αναλυτικά...

Εάν τις γνωρίζεις (ή κάποιος άλλος) θα με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

καλησπέρα, για επισκευή τμήματος περιτοίχισης οικοπέδου εντός σχεδίου (γέρνει) τι άδεια χρειάζεται? Κοιτάω το Ν.4495/17 και δε βλέπω να με καλύπτει η ΕΕΔΜΚ. Εκτός και αν εντάσσεται στην επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων για την οποία δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε ΕΕΔΜΚ (το ελπίζω!). ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν εισαι στο "κα",  δεν πας με ΕΕΔΜΚ

αρα πας με αδεια

δες και εδω

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αδεια επισκευης περιτοιχισης"&page=0&sort=relative

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη thanks. Το κα. δεν είναι μόνο για εκτός σχεδίου γήπεδα?

Για εντός σχεδίου βλέπω μόνο το κβ. που είναι όμως μόνο για περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή.

Αν θέλει οικοδομική άδεια για επισκευή μιας μάντρας, δεν τολμάω να δώσω προσφορά στους ιδιοκτήτες, θα με βαρέσουν!!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.