Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

επιχείρηση μαζικής εστίασης σε Υπόγειο τακτοποιημένο με Ν.4014


angelo_balto

Recommended Posts

Έχω ένα κατάστημα υπόγειο σε οικοδομή του 1977 το οποίο λειτουργούσε ως κατάστημα από το 1980.


Το κατάστημα στην αρχική οικοδομική άδεια αναφέρονταν ως "υπόγειο" οπότε και τακτοποιήθηκε με το Ν.4014/2011 και στη συνέχεια το Ν.4178/2013 με αιτιολογία την "αλλαγή χρήσης" από βοηθητικό χώρο σε χώρο ΚΥΡΙΑΣ χρήσης.


Το εσωτερικό καθαρό ύψος του καταστήματος είναι 2,50μ και η επιφάνεια του περί τα 100,00μ².


 


Υπάρχει μια πρόθεση να λειτουργήσει ως εστιατόριο, άρα βάση του νέου υγειονομικού κώδικα ως "επιχείρηση μαζικής εστίασης πλήρους γεύματος".


 


 


Τα βασικά ερωτήματα είναι τα εξής:


 


1) είναι απαραίτητη η νέα άδεια αλλαγής χρήσης από "κατάστημα" σε "κατάστημα υγειονομικού χαρακτήρα" ?


Αν ναι, πως είναι δυνατόν αυτό να παρακαμφθεί (το κατάστημα είναι δικής μου ιδιοκτησίας, οπότε αμοιβή μηχανικού δε θα λάβω).


 


2) Αλλαγή χρήσης από "κατάστημα" σε "Κ.Υ.Ε." γίνεται γενικά σε τακτοποιημένα καταστήματα γενικά (4014 ή 4178) ?


Πώς είναι αυτό δυνατό όταν ο χώρος είναι "προσωρινά" κυρίας χρήσης (30 χρόνια) ενώ η άδεια αλλαγής χρήσης είναι "μόνιμη" …


 


2) Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα ο Ν.Ο.Κ. με το 2,65μ ύψος που θέλει ? Βάση Κτιριοδομικού λογικά είμαι ένταξη (αν έχει σχέση).


Εξάλλου βεβαίωση κυρίας χρήσης εγώ θα δώσω, αλλά ο δήμος θέλει και αυτοψία πριν μου τη δώσει επίσημα.


Link to comment
Share on other sites

Αερισμός και φωτισμός εξασφαλίζεται;;

ναι, απο αυτα δεν εχω προβλημα.

Ειναι το γνωστο Ελληνικό ημι-υπόγειο και ειναι και διαμπερές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.