Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύμμικτο ή μεταλλικό;


OLINAPAL

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα όποιος επιθυμεί να μου πει τη γνώμη του:

Θέλω να σχεδιάσω μία ισόγεια κατοικία μεταλλική, η οποία να εφάπτεται στην πίσω πλευρά με το φυσικό έδαφος και σε αυτή την πλευρά να φτιάξω τοίχο από σκυρόδεμα. Δηλαδή το δώμα της θα είναι στο ίδιο ύψος με το φυσικό έδαφος στην πίσω πλευρά. Αυτό θα θεωρείται σύμμικτο; Έχει κανείς καμία ιδέα πως να το χαρακτηρίσω μεταλλικό για να γλιτώσω επιπλέον ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει έχοντας τον τοίχο αντιστήριξης ως ξεχωριστό φορέα ο οποίος δε θα έρχεται σε επαφή με τη μεταλλική κατασκευή.

 

 

Πίνακας 2 για το κτίριο και πίνακας 3 για το τοιχίο

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

γιατι θα το εκανες με οπλισμενο σκυροδεμα;;; ρωτω γιατι βρισκομε σε διλημμα ... μπορει το μεταλλικο να ερχεται ποιο φθηνο αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο που για τους κατασκευαστες τους αξιζει και με το παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Για ισόγεια κατοικία συνήθους μορφής δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις μεταλλική κατασκευή. Δεν είναι φθηνότερη σίγουρα, αν αυτό είναι το ζητούμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ΙΚΑ είναι πολύ λιγότερο, πολύ πιο γρήγορη κατασκευή και είναι θεωρώ πιο οικονομική. Τον τοίχο τον θέλω Μπετό γιατί θέλω να βάλω όλο τον τοίχο περίπου 30 μέτρα  σε επαφή με το χώμα. Και δεν μάλλον θέλω να τον κάνω φέροντα γιατί θα γλυτωσω πολλά σίδερα. Αν είχα υπόγειο μπορεί και να το έκανα μπετό. Και φίλε paktomenos όχι δεν είναι καθόλου συνηθισμένο κτίριο.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

  Συνάδελφε οι κατοικίες με φέροντα οργανισμό από μεταλλικές διατομές είναι ''μπελάς''.

Και η μελέτη χρειάζεται περισσότερο χρόνο και κατασκευαστικά έχεις θεματάκια.

 Επίσης πλέον το ΙΚΑ δεν είναι και πολύ ακριβό αφού μπορείς να κάνεις συμφωνητικό με τον κάθε εργάτη.

 

Η κατοικία σου είναι ισόγεια από την μία πλευρά και υπόγεια από  την άλλη.

 

 Αφού θέλεις σώνει και καλά μεταλλικό. 

 

Βάλε τα υποστυλώματα σου (IPE ,HEA) με τον κύριο άξονα εκεί που έχεις την ισχυρή ροπή αδράνειας κάθετα στο τοιχίο που θα συγκρατεί το έδαφος.

 

Το τοιχίο θα έχει τη λειτουργία χιαστί συνδέσμου  και θα το συνδέσεις με τα μεταλλικά υποστυλώματα.

Τα μεταλλικά υποστυλώματα που είναι στα άκρα του τοιχίου κάντα σύμμικτα , εφόσον είναι σε επαφή με το έδαφος αφενός θα τα προστατεύεις την υγρασία και τη διάβρωση αφετέρου θα δέσουν καλύτερα με το τοιχίο.

 

  Καλό θα ήταν να βγάλεις και κάποια χιαστί (ή Λ ή Βεζύρηδες) στην μπροστινή παράλληλη πλευρά με το τοιχίο.

 

  Αν τίθεται θέμα κόστους καλό θα ήταν να σκεφτείς τη λύση με φέρον οργανισμό από σκυρόδεμα , εκτός αν στις υπόλοιπες πλευρές επιθυμείς μεταλλικές διατομές για άλλους λόγους (μεγάλα ανοίγματα , αισθητικούς κτλ...)

 

 

  Σύμμικτη θεωρείται μία κατασκευή αν έχεις σύμμεικτη πλάκα ή σύμμεικτα υποστυλώματα (σύμμεικτες δοκούς δε συμφέρει).

Αλλιώς ο φορέας λέγεται μεικτός.

Αυτό που είχες υπόψη μάλλον για μεικτό φορέα κάνει.

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτόμουν και το μπετό, αλλά σκοπεύω να βάλω τζαμαρία σε όλη τη μπροστινή όψη και στις δύο πλαϊνές. Δηλαδή...τεράστια ανοίγματα!

Link to comment
Share on other sites

Άρα λεφτά υπάρχουν :smile: , για να μιλάς για 30 μέτρα πίσω πλευρά και 3 πλευρές όλο τζαμαρία. 

 

Ο spy σου έδωσε ένα roadmap, από κει και πέρα θα πρέπει να συζητήσεις νομίζω με τον στατικό σου.

 

Όσο αφορά το ΙΚΑ, σε παρόμοια περίπτωση είχε γίνει χαμός, τελικά καταλήξαμε στο εξής : 

 

Πίνακας 1 για όλο το κτίριο, από τον οποίο αφαιρείς τα ένσημα του Φ.Ο. και μετά προσθέτεις όσα ένσημα απαιτούνται για το τμήμα του Φ.Ο. που είναι από σκυρόδεμα βάσει του πίνακα 3 (αναλυτικός).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.