Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος μεταλλικής κατασκευής.


 

Recommended Posts

χαλαρή την έκοψα την κυρία κέλλυ μας πάντως,

λαμπογιαλο τα κάναν να σφηνώσουν το προκάτ αλλάάάάά ........ ακάθεκτοι όλοι συνεχίζουν τις εργασίες.

 

πάντως ομολογώ θα ήθελα να ήμουν μπροστά στην τοποθέτηση του προκάτ και στο ξύσιμο-σφήνωμα, αναλαμβάνοντας και το ρισκό βέβαια οτι αν πάθαινα κάτι από τα γέλια δεν θα διεκδικούσα αποζημίωση.

 

τελικά η πραγματικότητα ξεπερνά τη φαντασία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να κάνω μια χαζή ερώτηση... τα σχέδια της μελέτης έχουν για παράδειγμα 8μ ακριβώς πλευρά στην αμφιλεγόμενη όψη? Ή μήπως ήταν 7.95 και ο κατασκευαστής το έφερε 8μ? Κοντολογοίς ο κατασκευαστής έχει εφαρμόσει τη μελέτη στο στάδιο της παραγωγής ή/και της τοποθέτησης?

Πάντως συνάδελφοι ας είμαστε και λίγο πιο ελαστικοί απέναντι στη φίλη ιδιοκτήτρια...δεν μπορούμε να της ζητήσουμε να γνωρίζει κατασκευαστικά και τεχνικά θέματα...

το λάθος που έκανες πάντως είναι ότι επέτρεψες σαν ιδιοκτήτης να λάβουν χώρα εργασίες χωρίς την παρουσία της μηχανικού σου...δεν είναι κακό να δηλώνεις άγνοια...ίσα ίσα προς το συμφέρον σου είναι...

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απόλυτα διαφωτιστικές απαντήσεις σας.Τα σχέδια του οικοπέδου γράφουν ότι η απόσταση είναι 8μ.Όταν το μέτρησε ο κατασκευαστής είδαμε ότι κάποιος από τα όμορα κτίρια είχε πάρει 10cm.Oπότε η απόσταση ήταν 7,90 και αυτός το έφερε 7,90.Το να γράψω σ'εσάς είναι καθαρά δική μου πρωτοβουλία γιατί ήθελα μια γνώμη.Το ότι δηλώνω άγνοια,δεν είναι για λόγους ευθυνοφοβίας,δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα και δεν είχα μπει στην διαδικασία οικοδομής κτλ. στο παρελθόν.Επίσης δεν είμαι καθόλου χαλαρή έχω χάσει τον ύπνο μου 1 μήνα τώρα και φυσικά δικαιολογημένα,έχω μπει σε κικαιώνα και δεν ξέρω πως θα βγω.Ευχαριστώ πολύ!:(

Link to comment
Share on other sites

Κέλλυ, με το ωραίο όνομα, γι'αυτό το λόγο δεν υπάρχει η έννοια της αυτεπιστασίας σε κανένα 'αλλο ευρωπαϊκό κράτος, με εξαίρεση τη Ρουμανία νομίζω, γιατί απλά εσύ δεν έπρεπε να μπεις σε αυτήν τη διαδικασία. Πληρώνεις ένα μηχανικό να είναι εκεί, πέρα από την επίβλεψη, να σου κάνει και το "μανατζάρισμα' των συνεργείων.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δηλώνω άγνοια,δεν είναι για λόγους ευθυνοφοβίας,δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα

δήλωση άγνοιας κέλλυ δεν έχει να κάνει με την ευθυνοφοβία αλλά έχει να κανει εκτός από την προστασία της δική σου και με την προστασία των υπολοίπων (π.χ. γείτονες).

τώρα, για το το οικόπεδο υπάρχουν και τοπογράφοι και πολιτικοί κλπ που μετράνε την ιδιοκτησία σου.

μεχρι να πάρει μέτρα από το προκάτ αυτό δεν το ειχατε διαπιστώσει (τα 10εκ?)

Link to comment
Share on other sites

δήλωση άγνοιας κέλλυ δεν έχει να κάνει με την ευθυνοφοβία αλλά έχει να κανει εκτός από την προστασία της δική σου και με την προστασία των υπολοίπων (π.χ. γείτονες).

τώρα, για το το οικόπεδο υπάρχουν και τοπογράφοι και πολιτικοί κλπ που μετράνε την ιδιοκτησία σου.

μεχρι να πάρει μέτρα από το προκάτ αυτό δεν το ειχατε διαπιστώσει (τα 10εκ?)

 

'Eχετε απόλυτο δίκιο,δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι αφού στα συμβόλαια και στα σχέδια της προηγούμενης οικοδομής του 1ου ορόφου έγραφε 8μ.Η μηχανικός το είδε όταν ήρθε και ο κατασκευαστής του προκάτ επίσης το είδε.

Link to comment
Share on other sites

Erling προσπαθώ να εξηγήσω πως άλλο πράγμα η επίβλεψη και άλλο η αυτεπιστασία την οποία μετέφρασα σε άψογα ελληνικά ώς μανατζάρισμα επειδή δεν νομίζω να γνωρίζει την έννοια της αυτεπιστασίας

Link to comment
Share on other sites

αυτά πλέον δεν έχουν και πολύ σημασία...

για μένα το πρόβλημα της μόινωσης δεν είναι το μείζον...η μηχανικός σου πρέπει να αντιμετωπίσει το θέμα με την ανισόσταθμη επαφή των πλακών των κτιρίων

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μετρήσατε 7.9μ, ξέρατε ότι ειναι 7.9μ και το προκάτ το κάνατε 8μ?

 

το αν σου φάγαν τελικά 10εκ, γι'αυτό υπάρχουν και οι δικηγόροι , φουλ ειναι ο τόπος και απ'αυτούς. Πάντως δεν τα διεκδικείς με το ξύσιμο.

 

η βλακεία (επιεικως) ειναι ότι κάνατε του κεφαλιού σας (και εσύ και ο κατασκευστής, τουλάχιστον όπως μας τα έχεις περιγράψει) με την απίστευτη βλακεία να καταστρεψετε και τον τοίχο του γείτονα αφού φτιάξατε μεγαλύτερο το προκάτ (γιατί εγώ θ'άποδεχτώ σαν νόμιμη την υφιστάμενη κατάσταση μέχρι αποδείξεως του εναντίον).

 

προσωπικά πιστεύω ότι πάντα θα'χεις πρόβλημα ειτε υγρασίας, είτε θα τον κουτουλήσεις σ'εναν σεισμό είτε δεν ξέρω γω τι άλλο κάνατε εκεί.

 

δεν πιστεύω να τους στέλνεις και τα νερά από τη σκεπή σου, δίπλα?

Link to comment
Share on other sites

αυτά πλέον δεν έχουν και πολύ σημασία...

για μένα το πρόβλημα της μόινωσης δεν είναι το μείζον...η μηχανικός σου πρέπει να αντιμετωπίσει το θέμα με την ανισόσταθμη επαφή των πλακών των κτιρίων

Λυπάμαι,εγώ δεν τα γνωρίζω αυτά,αλλά ουτως ή άλλως έτσι δεν είναι οι περισσότερες μεσοτοιχίες?Ο όροφος της κάθε οικοδομής είναι σε διαφορετικό ύψος από την διπλανή οικοδομή.Το'99 για παράδειγμα το ίδιο δεν ήταν στο πρώτο όροφο με την μεσοτοιχία?Το προκάτ έχει και κολώνα και δοκάρι ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.