Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση κληροτεμαχίου από κοινοτική οδό


Recommended Posts

Καλησπερα, ειμαι νεος στο επαγγελμα και θα ηθελα την βοηθεια καποιων παλαιοτερων διοτι εχω πελαγωσει με ενα θεμα.

Υπαρχει ενα κληροτεμαχιο διανομης 1926, στον χαρτη της διανομης φαινεται ως ενιαιο με συνολικο εμβαδον 1'000 τ.μ., προ τριακονταετιας ομως περασε στην μεση αυτου ενας δρομος (ο οποιος σημερα ειναι ασφαλτοστρωμενος και του εχει δοθει και ονομασια οδου) και το χωρισε σε δυο τμηματα.

Ο παππους που το ειχε, εγραψε στην διαθηκη του οτι αφηνει το 1/2 του κληροτεμαχιου στον εναν γιο και το υπολοιπο 1/2 στον αλλον.

Η συμβολαιογραφος λοιπον μου ζητησε να κανω ενα τοπογραφικο διαγραμμα (για τον εναν εκ των γιων) οπου θα ανεφερεται το 1/2 του κληροτεμαχιου ως ξεχωριστη ιδιοκτησια (δηλαδη ΑΒΓΔΑ συνολικου εμβαδου 500 τ.μ. ιδιοκτησια Ιωαννη .... μη αρτιο και μη οικοδομισημο). Μπορω να το κανω αυτο η θα εχω καποιο προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

Link to comment
Share on other sites

 η συμβολαιογραφος ερμηνευει την διαθηκη,  οτι ο παπους  αφησε μισο στον εναν και μισο στον αλλον

σαν ανεξαρτητα  τμηματα,

με βαση την διατυπωση της διαθηκης και την δηλωση αποδοχης που εκαναν οι κληρονομοι..

Αρα...σωστα θα δωσεις για το μισο

 

αλλά,

αφου "περασε απο το μεσον ενας δρομος"

 

προφανως θα ειναι λιγωτερο απο 500 τμ. το καθε ενα...

 

Εκτος αν ειναι δρομος αγροτικος εξυπηρετησης που ανηκει στο χωραφι...

Συζητησε και μαζι της...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα Ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση.

Αυτο που ξερω ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα (θα το διερευνησω στην κοινοτητα για να σιγουρευτω) ο δρομος αυτος ειναι κοινοτικος.

Επισης το Τοπογραφικο που θα συνταξω θα ειναι για την αποδοχη κληρονομιας ενως εκ των δυο γιων.

Επομενως πιστευεις οτι αν βαλω 651 μονο για το μισο κληροτεμαχιο και οχι για ολο δεν θα εχω προβλημα. Γιατι ηξερα οτι τα κληροτεμαχια δεν μπορουν να κατατμηστουν ουτε να αλαξει η μορφη τους (διαστασεις,εμβαδον,δρομοι περαν απ αυτους της διανομης κλπ).

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

τα αγροτεμαχια-και τα κληροτεμαχια

κατατμουνται ελευθερα

 

πλην ΓΥΠ, ΝΑΤΟΥΡΑ, ΓΠΣ..

 

οπότε, τοτε, θεωρειται ακυρη η κατατμηση και η κξληρονομιά σαν ...απο "μισό-μισό"...εξ αδιαιρετου

 

αρα...δες την περιοχη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.