Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ κατ' οίκον -Ενεργειακό τζάκι


Mels

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζετε εάν στο εξοικονομώ "περνάει" το ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού; Συνάδελφοι σε Σπάρτη και Ιωάννινα έχουν περάσει και έχει εγκριθεί το δάνειο, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να θεωρείται ΑΠΕ. Υπάρχει πουθενά στη νομοθεσία ότι απαγορεύεται/επιτρέπεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ενεργειακό τζακι μπαίνει στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ'οικον, θα το δεις και απο τις ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ, αλλά μάλλον μπαίνει με την προϋπόθεση ότι  είναι κεντρικό σύστημα θερμανσης συνδεδεμένο με τα καλοριφερ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν το κεντρικο συστημα θερμανσης διαμερισματος πολυκατοικιας ειναι φυσιο αεριο μπορει να μπει στο προγραμμα Ενεργειακο τζακι? Σας εχει τυχει καποια τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας στην άκρη το νομικό και πρακτικό θέμα της αποκοπής, το ενεργειακό τζάκι θα έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης από τον υφιστάμενο λέβητα φυσικού αερίου;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ο ανθρωπος θελει να βαλει ενεργειακο τζακι παραλληλα με το λεβητα, ως επικουρικο, οχι να αποκοπει...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση - φλασια....

Ας πουμε πως το διαμερισμα εχει επιτοιχο λεβητα πετρελαιου και βρισκεται στο ανωγειο, ενω εχει και τζακι, κλασσικο, μη ενεργειακο.

Πηγαινει ο μηχανικος, βλεπει σωματα, σωληνωσεις και στο μπαλκονι ο λεβητας καπνος...

Που ειναι ο λεβητας? Μας τον εκλεψαν (το εχω δει με τα ματια μου, πριν να με κραξετε :mrgreen:)

 

Επιδοτειται η εγκατασταση ενεργειακου τζακου ετσι? Επιδοτειται, λεω εγω.

Πας μετα 4 μηνες, βλεπεις ενεργειακο τζακι, σωματα, σωληνωσεις και λεβητας γιοκ again.

Εισαι σωστος ως εδω? Εισαι, λεω εγω...

Τραβας και τις φωτος σου για ντοκουμεντο.

 

Την επομενη ημερα ο ιδιοκτητης εγκαθιστα και λεβητα και εχει πλεον δυο συστηματα θερμανσης.

 

Εχει καμια ευθυνη ο μηχανικος? Οχι, λεω εγω....

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ο ανθρωπος θελει να βαλει ενεργειακο τζακι παραλληλα με το λεβητα, ως επικουρικο, οχι να αποκοπει...

 Ακριβως ειναι το θελει παραλληλα με το φυσικο αεριο. Του ειπα οτι δεν γινεται και μου απαντησε οτι σε φιλο γνωστου του το δεχτηκαν!!!!

 

Θεώρησα δεδομένο πως ο gio γνωρίζει ότι τα επικουρικά συστήματα δεν επιδοτούνται από το πρόγραμμα.

 Για επιβεβαιωση το ρωτησα...... μηπως εχασα επεισοδια !!!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καμια ευθυνη ο μηχανικος? Οχι, λεω εγω....

 

Γνωμες?

Τράβηξες και φωτογραφία. Τι άλλο να κάνεις δλδ;

Να περνάς κάθε μέρα και να τσεκάρεις το μπαλκόνι του μ@λ@κ@;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.