Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Η μελέτη αφορά ενοικιαζόμενα δωμάτια (διώροφο κτίριο).

 

Το ανοικτό κλιμακοστάσιο νομίζω πως δε μετρά στο Σ.Δ. σύμφωνα με την την παρ. 6 στ. του άρθρου 11 «στ. Η επιφάνεια έως και δύο ανοικτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετείται στάθμη ορόφου έως 7,50 μ. από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος στη θέση αυτή.»

 

Στην κάλυψη αυτό το κλιμακοστάσιο θα μετρήσει; 

 

Προβλέπονται από τον κανονισμό οι τοιχοποιίες (hatch με κόκκινο χρώμα) που εκτείνονται σε ύψος και στις δ΄το στάθμες;

 

Θα μετρήσουν σε κάλυψη - δόμηση;

 

Επίσης από το διάταγμα της περιοχής (Π.Δ. έγκρισης πολεοδομικής μελέτης) υπάρχει υποχρέωση κατασκευής στέγης μέγιστου ύψους 1,5 μέτρου. 

Θέλω να κατασκευάσω σοφίτα, η διάταξη που μου «βγαίνει» είναι : μονόριχτη στέγη με ύψος στέγης από το σημείο έδρασης 2,35, εντός του επιτρεπόμενου ύψους φυσικά (7+1,5) όπως προβλέπεται από το ΝΟΚ. 

Υπάρχει πιθανότητα να μου ζητηθεί περιορισμός στο 1,5 μέτρο;    

 

Ευχαριστώ.  

post-16383-0-08806900-1395515095_thumb.jpg

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η αριστερή ανοικτή σκάλα έρχεται από το υπόγειο και ότι έχεις φροντίσει τα Δ/δ ...

 

1. Οι ανοικτές κλίμακες δε μετράνε ούτε στην κάλυψη. Η κάλυψη απαιτεί χώρο "κλειστό" και στεγασμένο. Τα εισαγωγικά για την περίπτωση ΑΗΧ.

2. Και γιατί να απαγορεύονται ; Θα τις μέτραγα και στα δύο (ΣΔ, κάλυψη) ως συμμετέχουσες στο περίγραμμα του κτηρίου. Διατηρώ δισταγμούς, μόνο για τον αριστερό, λόγω αποστάσεων Δ/δ και για στατικούς λόγους ...

3. Μάλλον θα κολλήσεις στο παρακάτω αναφερόμενο στις ΤΟ : Τα ανωτέρω ισχύουν με την επιφύλαξη ειδικών όρων και περιορισμών που επιβάλλουν ειδικοί όροι δόμησης της εκάστοτε περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Kan φίλε από εσένα περίμενα και σ'ευχαριστώ.

 

1. Στην κάλυψη έχω την εντύπωση πως μετράνε καθότι δεν αναφέρονται στο άρθρο 12 (δεν αναφέρεται η 6στ του άρθρου 11).

2.) Για το Δ ή δ γιατί προβληματίζεσαι; Εφόσον θέλω να ανεγείρω ανοικτή ανοικτό κλιμακοστάσιο παρά το όριο δεν έχω υποχρέωση να ανεγείρω τοιχοποιία; 

3.) Αυτό ακριβώς φοβάμαι... Είναι θέμα ερμηνείας. Το δεύτερο εδάφιο της ίδιας διάταξης πάντως είναι πολύ πιο ευνοϊκό για την περίπτωση μου. 

Link to comment
Share on other sites

Mια και αναφερεστε σε εξωτερικες ανοικτες κλιμακες που δεν μετρανε στη δόμηση, η αποσταση Δ με καποιο διπλανο κτισμα μεσα στο ιδιο οικοπεδο,θα μετραει απο την κλιμακα και μετα ή απο το κτισμα το οποιο μετραει στη δομηση?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου υποχρέωση έχει το κτίριο και η κλίμακα αποτελεί στοιχείο του κτιρίου και όχι αυτοτελή κατασκευή. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Aπο τη μια εχω την άποψη που αναφέρεις αλλα μετα σκέφτομαι οτι στην ιδια κατηγορια ειναι και οι εξωστες οι οποιοι απαγορευεται να ειναι στο Δ...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... 

 

Γιατί όχι, μάλλον έχεις δίκιο, το καλό είναι πως για τη συγκεκριμένη υπόθεση έχω «άνεση» με την κάλυψη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στην πολεοδομια δεν ήξεραν αν μετραει στην καλυψη...Αν δεν μετραει στην καλυψη δεν απαιτειται και η αποσταση Δ απο τη σκαλα κατα τη γνωμη τους....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κατά την ερμηνεία του νομού να μην μετράει ούτε στην κάλυψη, άλλά δεν νομίζω να υπάρξει ελεγκτής ΥΔΟΜ που να συμφωνήσει αβίαστα.

 

Κατά την γνώμη μου "ξεχασανε" να τις αναφέρουν στο ΝΟΚ ως κατασκευές που δεν μετράνε στην κάλυψη και να ισχύει ότι και με τους εξώστες για Δ και δ

 

Όσο αφορά την σοφίτα, αν είσαι εντός του μέγιστου ύψους 7.5+1.5 κάνεις ότι θέλεις. Προσοχή ή στέγή σου πρέπει να έχει υψος τουλάχιστον όσο ή σοφίτα για να μπορεί να χαρακτηριστεί ως σοφίτα (δλδ ή Σοφιτα να είναι εντός του ύψους της στέγης )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.