Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Τοπογράφος Μηχανικός". Πώς μεταφράζεται σε ένα CV εξωτερικού;


Julius Caesar

Recommended Posts

Συνάδελφοι το πρόβλημα είναι η καταραμένη ελληνική εσωστρέφεια...Για μένα το ιδανικότερο είναι η συγχώνευση των Σχολών Πολιτικών, Τοπογράφων (βλ. Κύπρος) υπό τον τίτλο: Πολιτικός Μηχανικός και Μηχανικός Χωρικών Δεδομένων. Εντός της σχολής να σπάει σε 5 ειδικότητες: Δομοστατικού, Γεωτεχνικού, Υδραυλικού, Συγκοινωνιολόγου, Τοπογράφου Μηχανικού, με αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα. Ας μην γελιόμαστε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ Dimamp να ακολουθηθεί το μοντέλο ( π.χ βλέπε  το μοντέλο που ξεκίνησε στα ΤΕΙ με ενιαίο Τμήμα των κατευθύνσεων Πολιτικοί Μηχανικοί σπάει σε δομοστατικούς,αναστήλωσης,έργων υποδομής κλπ.-Τοπογράφοι Γεωπληροφορικοί ΤΕ με κοινά μαθήματα). Βέβαια στα Πολυτεχνεία δυσκολεύομαι να αντιληφθώ την απήχηση που θα έχει μια τέτοια ενοποίηση στους πανεπιστημιακούς καθηγητές. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανούσιες αυτές οι σκέψεις τη στιγμή που το environmental engineering κοντεύει να φτάσει το 50% των μαθημάτων civil engineering στο εξωτερικό. Δε λέω ότι θα χαθούν  τα δομοστατικά αλλά έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψεις πια.

 

Εγώ θα πρότεινα διαχωρισμούς των πολιτικών μηχανικών σε:

 

1) δομοστατικά - γεωτεχνικά

2)συγκοινωνιακά - τοπογραφικά

3) υδραυλικά - περιβαλλοντικά

 

Αυτός ο διαχωρισμός δικαιωμάτων κατ'εμε θα ήταν δίκαιος.

 

ΥΓ. αυτή είναι συζητήση μεταξύ μας και δε έχει κάποιο νόημα.

 

ΥΓ2. όσον αφορά το θέμα θα πρότεινα να δηλώσει παραπάνω ειδικότητες πχ. land surveyor & hydraulics engineer. ( αναλόγως με τι έχει ασχοληθεί.)

Edited by civil_marios
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και ΑΤΜ, ένα από τα πρώτα πράγματα που θα έκανα αν είχα τη δύναμη, θα ήταν να συγχωνεύσω το τμήμα ΑΤΜ με τους ΠΜ.

Ο "τοπογράφος" είναι βοηθός του ΠΜ, όπως και ο νοσηλευτής του γιατρού.

Στην Ελλάδα βέβαια κάναμε τους τοπογράφους και τους νοσηλευτές παν/κης εκπ/σης με αποτέλεσμα προβλήματα όπως αυτό.

Βέβαια κάτι τέτοιο θα συναντούσε την αντίδραση ενός από τα πιο ισχυρά συνδικάτα, των πανεπιστημιακών.

(Ας μην με παρεξηγήσουν συνάδελφοι ΑΤΜ, έχουν και τις γνώσεις και την εμπειρία να φέρουν εις πέρας δουλειές ΠΜ.)

Link to comment
Share on other sites

Ιούλιε, εγώ διαφωνώ. Έχει αποδειχθεί στην πράξη η αξία της σχολής ΑΤΜ. Πρόκειται για σχολή που έχει βγάλει Μηχανικάρες. 

Έχω γνωρίσει ανθρώπους που η αξία τους δεν είναι για βοηθοί σε καμία περίπτωση. Η σχολή των ΑΤΜ είναι πολύ αξιόλογη._

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, άσχετα με το αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τη γνώμη σας, είστε εκτός θέματος....

Παρεμπιπτόντως, χτες το βράδυ μιλούσα με τον κολλητό μου και μου έλεγε για μια γνωστή του τοπογράφο (ΑΤΜ) που δούλευε στο μετρό της Θεσσαλονίκης με την αρχαιολογία. Μόλις έπιασε δουλειά στην Αγγλία, στην κατασκευή ενός σταθμού σε ένα προάστιο του Λονδίνου (εικάζω για το Crossrail). Από ότι είδα στο LinkedIn, ο τίτλος που έχει είναι Surveyor Engineer.
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προς άρσιν παρεξηγήσεως:

 

Ως ΑΤΜ έχω δει απίστευτους συναδέλφους με φοβερές γνώσεις (επίσης και αρκετούς κομπογιαννίτες). Το πρόβλημα δεν είναι ποιος είναι συμπλήρωμα του άλλου, αλλά ότι οι ΑΤΜ και οι ΠΜ είναι δύο όψεις ενός ίδιου νομίσματος που λέγεται κατασκευή και επίβλεψη. Απλά και οι δύο κλάδοι ασφικτυούν και για μένα επείδή οι ΠΜ είναι 50% του ΤΕΕ μπαίνουν σε χωράφια που de facto δεν είναι εξειδικευμένοι. Όπως κι εμείς έχουμε δικαίωμα για "διώροφον μεθ' υπογείου (σσ. εγώ δεν ξέρω να κάνω στατικά για κοτέτσι), έτσι και οι ΠΜ δεν ξέρουν τι είναι το GPS, τα δίκτυα, οι διανομές και υδρογραφικε΄ς αποτυπώσεις.

 

Ομοίως έχω δει απίστευτα καταρτισμένους ΠΜ. Το ιδανικότερο θα ήταν να ενωθούμε σε μία σχολή που θα σπάει σε 3-4 ειδικεύεις. Και πιστέψτε με συμφέρει και το καθηγητικό προσωπικό (αν το δουν μακροπρόθεσμα)....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα Surveying Engineer, Surveying & Geomatics Engineer μια χαρα ειναι

 

Εγω έχω  συναντήσει πολλάκις τις παραπάνω εννοιες

Αντιθετως, το Civil Engineer, δε λεει τιποτα πια. Παντού παίζει: Δομοστατικός, Εργων υποδομής κλπ κλπ

Διαφωνώ κάθετα με το οτι η τοπογραφια ειναι ακόμα επιστημονικό υποσυνολο του ΠΜ

Φωτογραμμετρια, GIS, γεωχωρικά δεδομένα κλπ. Ο ΠΜ στην ελλάδα εχει "δικαιωμα", οχι ομως γνώση

Τωρα που επαναπροσδιοριζεται το επαγγελμα, ο ΠΜ δε θα ειναι ο "γενικός μηχανικός", και αυτά θα γίνουν και εδω

Edited by georgor
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ συφωνώ με τη συγχώνευση πολιτικών και τοπογράφων και να ενσωματωθούν στο κοινό πλέον πρόγραμμα όλες οι τεχνολογικές εξελίξεις της τοπογραφίας. Η τοπογραφία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του σχεδιασμού των τεχνικών έργων και υπάρχει πολύς κενός χώρος στο πρόγραμμα σπουδών του πολ/μηχ για την πλήρη διδασκαλία της. Από την άλλη, οι τοπογράφοι κάνουν όλα τα έργα πολιτικού μηχανικού, εκτός από τα δομοστατικά. Με λίγη επιπλέον προσπάθεια μπορούν αμφότεροι να γίνουν ισότιμοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.