Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ipad + "φορητό" Autocad


Kane

Recommended Posts

Λοιπόν συνάδελφοι, με έχει πιάσει καταναλωτική μανία και πρέπει κάπου να ξεδώσω...

 

Ψάχνω λοιπόν δικαιολογίες στον εαυτό μου για να αγοράσω ένα ipad.

 

Κι ερωτώ. Εχεις κάποιος συνάδελφος τν εν λόγω συσκευή με αυτό το ψευτό-cad πρόγραμμα, να μου πεί αν είναι εύχρηστο; διότι οπως και να το κάνουμε, χωρίς ποντίκι είναι κάπως. Ζητώ απλά να βλέπω τα σχέδια στο πεδίο, να τσιμπάω τπτ συντεταγμένες, ψιλά πράγματα δηλαδή.

Οτι κάνω κια τώρα με το νετμπουκ, αλλά το οποίο είναι άβολο.

 

Εμπειρία κανείς με τον άνωθεν συνδυασμό;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δουλευω 2 χρονια.

 

Συντεταγμενες δεν νομιζω να σου βγαλλει αλλα ειναι ενας καλος viewer.

Μετρας, διορθωνεις, βαζεςι σημειωσεις.

Αν εχεις συνδεση στο ιντερνετ ενημερωνεται αυτοματο και ο υπολογιστης σου.

 

 

Μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Terry, μηπως μπορείς να φορτώσεις ένα αρχείο να τσεκάρεις αν βγάζει συντεταγμένες; δηλ να κάνεις κλικ σε κάποιο σημείο που χει snap και να σου δινει χ,ψ στα properties...

 

Αν δε το κάνει, θα αναγκαστώ να...κάνω πίσω στην αγορά!

 

Εχεις το επίσημο autocad για ipad? autocad 360 ή κάπως έτσι ή κάποιο άλλο cad-πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ.

Το AutoCAD 360 έχει το δωρεάν και το plus. Μπες στο site της auto desk και δες τις διαφορές.

Σαν viewer είναι φοβερό αλλά μπορείς και να κάνεις και κάποια πράγματα, να δεις διαστάσεις κλπ

Πάντως για συντεταγμένες που θες έχει ένα κάρο άλλες εφαρμογές που κάνουν τέτοια δουλειά.

Να προτιμήσεις το iPad Air Cell από 32GB και πάνω.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Off topic καθώς θα αναφερθώ σε android εφαρμογή αλλά έχει ενδιαφέρον: Χρησιμοποιώ το cadtouch τοοποίο κάνει (σχεδόν) τα πάντα που κάνει το autocad. Πατώντας σε ένα στοιχείο πχ. line σου εμφανίζει τις συντεταγμένες αρχής και τέλους οπότε έτσι έχεις και τις συντεταγμένες των ακραίων snap σημείων που αποτελούνε τη γραμμή.

Στο επίσημο σάιτ της εφαρμογής έχει tabs για συσκευές apple αλλά δεν περιέχουν κάποιο λινκ για το applestore άρα μάλλον δεν είναι διαθέσιμη ακόμα για αυτές η εφαρμογή όμως σίγουρα είναι στα σκαριά.

Link to comment
Share on other sites

το autocad 360 τρέχει και σε android, όμως τα tablets ανεξαρτήτως λειτουργικού μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε εξωτερικούς χώρους δεν χρειάζεται "ειδική" οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην free εκδοση δεν γίνεται....Το κατέβασα και το δοκίμασα στο galaxy.

 

Ομως, ψάχνοντας στο γουγλη, βρήκα βιντεάκι στο γιουτιουμπι που το δείχνει να το κάνει. Απλά μένει να μου το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει αγορασμένο...αν υπάρχει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.