Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση αγροτεμαχίου με πρόσωπο σε αιγιαλό.


c_abatz

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι μηχανικοί

 

Γνωρίζετε τί ισχύει για κατάτμηση άρτιων αγροτεμαχίων με πρόσωπο σε αιγιαλό?

 

Επίσης επιτρέπεται η διάνοιξη δρόμου προς την πλευρά του αιγιαλού ώστε το γήπεδο να αποκτήσει πρόσωπο, και αν ναι τότε αυτό γίνεται μόνο με απαλλοτρίωση του αγροτεμαχίου?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Μην επαναλαμβάνεται τον τίτλο του θέματος στην "Περιγραφή της Θ. Ενότητας".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Θεωρώ οτι ο αιγιαλός δεν είναι δρόμος, η ζώνη παραλίας είναι εφόσον γίνει η απαλλοτρίωση και διανοιχθεί . Πράγμα σπάνιο και δύσκολο εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατή η κατάτμηση στην κατά κανόνα αρτίοτητα με πρόσωπο στη ζώνη παραλίας εφόσον το απαλλοτριόυμενο τμήμα του γηπέδου παραχωρηθεί σε κοινή χρήση υπό την προϋπόθεση ότι για τη χορήγηση άδειας δόμησης θα πρέπει να διαμορφωθεί η ζώνη παραλίας σε προσβάσιμο χώρο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είναι δυνατή η κατάτμηση στην κατά κανόνα αρτίοτητα με πρόσωπο στη ζώνη παραλίας εφόσον το απαλλοτριόυμενο τμήμα του γηπέδου παραχωρηθεί σε κοινή χρήση υπό την προϋπόθεση ότι για τη χορήγηση άδειας δόμησης θα πρέπει να διαμορφωθεί η ζώνη παραλίας σε προσβάσιμο χώρο

εχω ενα γηπεδο με προσωπο στη ζωνη παραλιας οπου ο ιδιοκτητης ενδιαφερεται για αδεια ξενοδοχειου, δεν εχει διαμορφωθει καποιος δρομος απο το δημο αλλα το γηπεδο ειναι προσβασιμο καθως υπαρχει ενας χωματοδρομος στη ζωνη αγιγιαλου και παραλιας, ο οποιος διαμορφωθηκε με τον καιρο απο τα διερχομενα οχηματα.

μπορει να οικοδομηθει ενα τετοιο γηπεδο (αρτιο φυσικα και με αππαλλοτριωμενη τη ζωνη παραλιας) η πρεπει ο αρμοδιος δημος να κατασκευασει οδο στη ζωνη παραλιας???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καταρχήν. Από πότε η παραλία θεωρείται δρόμος; δεν υπάρχει διάταξη στον 2971/2001 που να χαρακτηρίζει την παραλία ως δρόμο. Προσοχή με ποιο νομικό καθεστώς έγινε η χάραξη των οριογραμμών αιγιαλού και παραλία γιατί ισχύουν άλλα πράγματα για την δημιουργία της παραλίας. Με τον 2971 (πριν τροποποιηθεί τον Αυγουστο 2014) η απαλλοτρίωση για την παραλία θεωρείται ότι έχει κυρυχθεί με και από την δημοσίευση στο ΦΕΚ της απόφασης. Στον παλιό νόμο (2344/1940) για την κύρηξη της απαλλοτρίωσης δεν έφτανε η δημοσίευση αλλά ήθελε και υπουργική απόφαση ή Προεδρικό Διάταγμα για την κύρηξη της και σε εύλογο διάστημα την ολοκλήρωση. Μετά από την παρέλευση αυτού η κύρηξη θεωρείται ανακληθείσα και με απλή διαπιστωτική πράξη της Διοίκησης πιστώνεται αυτό. Αν δεν υπάρχει η απόφαση κύρηξης δεν υπάρχει και απαλλοτρίωση. Υπάρχει σχετική Γνωμοδότηση από το ΝΣΚ που έχει γίνει αποδεκτή αλλά δεν θυμάμαι τον αριθμό. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου το πει να ψάξω από Δευτέρα να το βρω!

Edited by menyjim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση , αν δεν έχω "χάσει επεισόδια" χρειάζεται πράξη αναλογισμού όπως στις διατάξεις περί ρυμοτομίας ,  και μετά διάνοιξη της ζώνης παραλίας  

Link to comment
Share on other sites

menyjim "Υπάρχει σχετική Γνωμοδότηση από το ΝΣΚ που έχει γίνει αποδεκτή αλλά δεν θυμάμαι τον αριθμό. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου το πει να ψάξω από Δευτέρα να το βρω! "

 

άρα, μάλλον,  εννοείς τα παρακατω

 

 http://www.pxpa.gr/wp-content/uploads/2012/12/%CE%93%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CC%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%9D%CE%A3%CE%9A-374-2003.pdf

 

http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=7368

 

http://www.michanikos.gr/topic/4734-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-154683-2-09-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D/

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10§1 Ν.3212/2003 «α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα. Τώρα αν υπάρχει διάταξη που να ρυθμίζει πως οποιαδήποτε κοιχόσρηστη έκταση επέχει θέση δρόμου, μπορεί δε το αποκλείω και μπορώ να πω πως είναι και λογικό. Πάντως εγώ δεν έχω κάτι υπόψη και περιμένω με ενδιαφέρον περαιτέρω τοποθετήσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.