Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια Φροντιστηρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα!  Έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για να ανοίξω φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης (μαθηματικός)  και διαπιστώνω ότι οι κτιριακές απαιτήσεις - προυποθέσεις είναι πολύ αυστηρές και συγκεκριμένες πλέον...Ο χώρος που έχω βρει είναι ένα κτίριο δύο ορόφων (Ισόγειο - 1ος) με εσωτερική μεταλλική σκάλα σπειροειδούς μορφής και επίσης άλλο ένα πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει έξοδος κινδύνου ... 

 

Έχω ελπίδες ή να το εγκαταλείψω το θέμα;  Εννοώ ότι, όσοι έχετε ασχοληθεί με αδειοδοτήσεις φροντιστηρίων διαπιστώσατε ελαστικότητα σε κάποια θέματα από την επιτροπή ;

 

Απαγορεύονται ξύλινες και μεταλλικές σκάλες με σφηνοειδή σκαλοπάτια (το πολύ από 1 ως 6 σε αριθμό)

οπότε τι είδους σκάλα θα μπορούσε να μπει και με τι κόστος;  

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

post-93167-0-90942000-1396098385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο "οροφος"...  επικοινωνει με το ισογειο μονον  με  αυτη την  εσωτερικη  σκαλα?

Μηπως ειναι καποιο ... "παταρι"???

 

Απο ό,τι βλεπω, πανω απο το κασωμα της πορτας....το  υψος  του ισογείου...ειναι πολυ λιγο....

 

και το πατωμα του κυριως  χωρου ειναι πιο "κατεβασμενο" σε σχεση με το πατωμα  του διαδρομου μπροστα στην πορτα προς τα πίσω...

 

καλυτερα να μιλησεις με τον μηχανικο σου...να ελεγξει  την αδεια...

θα σου λυσει και όποιες αλλες αποριες εχεις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω οι άλλες υπηρεσίες τι άποψη θα εκφράσουν περί καταλληλότητας ή μη, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ η Πυρ. Υπηρεσία θα σου κόψει τη μελέτη (παθητική ή ενεργητική) και θα μπλοκάρει την έκδοση του πιστοποιητικού (απαιραιτητο δικαιολογητικό για την άδεια λειτουργίας), λόγω μη αρκετού πλάτους όδευσης διαφυγής απο τον 1ο προς το ισόγειο (εννοώ το πλάτος της κυκλικής μεταλικής σκάλας που είναι ανεπαρκής).

 

Συνεπώς για μένα, μόνο και μόνο αυτού του προβλήματος, σε συμβουλεύω να εγκαταλείψεις το συγκεκριμένο χώρο...και θα πρέπει να απαυθυνθείς σε μηχανικό, όπως πολύ σωστά σε προτρέπει ο νομικός @dimitris GM.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Η σκάλα αυτή οδηγεί σε κανονικό όροφο ισοεμβαδικού (50 τ.μ)  με το (υπερυψωμένο) ισόγειο  (όχι ακριβώς ισόγειο ,ανεβαίνεις εξωτερική  σκάλα 1,5 m) .

 

Είναι λίγο χαμηλοτάβανο η αλήθεια είναι αλλά νομίζω φτάνει το 2.80 που απαιτείται....

 

Η πόρτα στη φώτο οδηγεί σε τουαλέτα δεν είναι η είσοδος...

Edited by Xristos Sismanis
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Για ανανέωση αδειας λειτουργίας φροντιστηρίου τι ακριβώς χρειάζεται?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ, κάτω κάτω με το γαλάζιο φόντο, στην 2η στήλη "ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ" έχει επιλογη "ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΑΔΕΙΩΝ".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Οταν η άδεια ενός φροντιστηρίου< 75 ατόμων έχει λήξει στις 31 Μαιου το 2019 , θα πρέπει να προχωρήσω σε επικαιροποίηση ή σε έκδοση νέας αδείας?

ευχαριστώ

Edited by niktri1992
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.