Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

GIS-RMS Coords_gr


fedstog

Recommended Posts

αμα 3 στις 4 γωνιακές σου βγάλαν τον ίδιο 1 50000 τοτε βρήκες τον χάρτη σου

τώρα πέρασε πάνω δεξιά το ίδιο όνομα και κάνε μετατροπές και σε hatt και είσαι οκ . άμα 2 γωνιάκες σου βγάλαν αλλο 1 50000 και 2 άλλο δεν ξέρεις πιο απο τα 2 είναι . εκτός και αμα μου διαφεύγει κάτι ..

 

edit : τωρα είδα το post του ikarnaris .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, για την γεωαναφορά του χάρτη σε κλίμακα 1:5000 το μέσο τετραγωνικό σφάλμα (RMS) είναι: το μέγιστο 1.25m και 0.22m το ελάχιστο. 'Aρα μια λογική τιμή για το RMS κυμαίνεται από 0,70μ μέχρι 0,90μ. Τα σημεία που χρειάζεται να πάρεις είναι 6 με 8 και τα τέσσερα πρώτα μπαίνουν στα άκρα του χάρτη ενώ τα υπόλοιπα, μέσα στον κάνναβο του χάρτη. Όσο για την μετατροπή των συντεταγμένων απο το COORD_GR δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα απλά ξανά μπές στο πρόγραμμα και κάνε ένα έλεγχο τις συντεταγμένες γιατί καμία φορά εμφανίζει διαφορετικά νούμερα. Όσο για το βαθμό της πολυωνιμηκής συνάρτησης θα επιλέξεις το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tech_bug

η απάντηση και οι οδηγίες σου είναι ένα χρόνο μετά το ερώτημα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας!

Νομίζω πως τα έχω αρκετά μπερδεμένα στο μυαλό μου και θα ήθελα να με διαφωτίσετε!

Λοιπόν θέλω να μετατρέψω τις συντεταγμένες ενός χάρτη ΓΥΣ 1/5000 από Ηatt σε ΕΓΣΑ, αλλά δεν έχω καταλάβει τη διαδικασία.

Οι γωνιακές συντεταγμένες είναι στο Ελληνικό σύστημα (bessel) φ,δλ. Αυτές πώς τις περνάω στο coords?

Για παράδειγμα στην πάνω αριστερά γωνία οι συντεταγμένες είναι 39ο 22' 90 και 22ο 58' 00.

Στο σύστημα προέλευσης επιλέγω Γεωδαιτικά συστήματα > Ελληνικό σύστημα (bessel) φ,δλ. Αλλά στο δλ τι τιμή πρέπει να πληκτρολογήσω???

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, θαρρώ πως κάπου κάνεις λάθος στο ζεύγος που δίνεις.

 

Το δλ ειναι μεταξύ -4.30.00 και 6.00.00 το φ μεταξύ 34.30.00 και 42.00.00

 

Πες μου ποιό ειναι το τάληρο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είναι το 5317/4 με Κ.Φ.Χ. τον Αλμυρό.

 

Νομίζω πως τελικά πρέπει να περάσω τις συντ/νες από τον κάνναβο.

 

Δηλαδή: Σύστημα Προέλευσης>Επιλέγω HATT(Φ.Χ.1:50000) - ΑΛΜΥΡΟΣ

Δεδομένα > βάζω τις συν/νες από κάνναβο

Σύστημα Αποτελεσμάτων > Εγκ.Μερκ.Προβολή > ΕΓΣΑ87

 

Με αυτό τον τρόπο μου βγάζει ότι τα σημεία ανήκουν στο 5317_4, που είναι το σωστό.

 

Και πάλι όμως οι γωνιακές συντ/νες που είναι σε ελληνικό σύστημα Bessel (φ,δλ)πώς τις περνάω ???

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμμένες γωνιακές συν/νες σε bessel ΔΕΝ ειναι σωστές. Δε γίνεται να εχουν τέτοιες τιμές (η χ απ'οτι είδα). Το πεδίο τιμών ειναι αυτό που σου βγάζει το coords.

 

Κανε το αντίστροφο για να το δείς και μόνος σου. Βάλε δηλ τις hatt που δίνει δεξια στο πινακάκι και καντες bessel να δεις τι βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.