Μετάβαση στο περιεχόμενο

GIS-RMS Coords_gr


Recommended Posts

Πως μετατρεπονται συντεταγμενες ενος χαρτη της ΓΥΣ 1 προς 5000 απο ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87 στο προγραμμα COORDS_GR. Ευχαριστω.

 

βλέπεις σε ποιο φύλο χάρτη 1:50 000 ανήκει και το επιλέγεις πάνω αριστερά

μετα βλέπεις τις συντεταγμένες στον κάναβο HAΤΤ πάνω στον χάρτη σου , τις γραφείς κάτω αριστερά , και στα συστήματα αποτελεσμάτων επιλέγεις ΕΓΚ.μερκατορική προβολή -> Εγσα 87 . στο κέντρο κάτω , θα σου βγλάλει τις συντεταγμένες σε έγσα87 . 6ψηφία το Χ και 7ψηφία το Υ χωρίς τα δεκαδικά

οι συντεταγμένες είναι το Ε και το Ν , μπορείς να κάνεις κατευθείαν αντιγραφή

και επικόληση σε εγγραφο κειμένου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εαν δεν αναγραφεται σε ποιο φυλλο χαρτη 1 προς 50000 ανηκει τοτε θα επιλεξω το ονομα καποιας περιοχης οπου αναγραφεται πανω στο χαρτη και εφοσον υπαρχει στις επιλογες ; Ευχαριστω.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

όχι , θα περάσεις τις γωνιακές συντεταγμένες και το πρόγραμμα θα σου γράψει πάνω δεξία σε πιο φύλο 1 50000 ανήκει ο χάρτης , αλλα θέλει προσοχή γιατί οι γωνιακές συντεταγμένες είναι κοινες με τα γειτονικά φύλλα 1 5000 και μπορεί να σου βγάλει άλλο φύλο χάρτη 1 50000.

 

οι γωνιακές είναι σε Ελληνικό σύστημα (bessel) φ,δλ οπότε κάνε την ανάλογη μετατρόπη στο coordsgr

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τις γωνιακές συντεταγμένες όπου στο φύλλο χάρτη που έχω είναι μόνο τρεις και αύτο διότι η κάτω αριστερά δεν έχει σκαναριστει καλά (είναι μαύρη). Έβαλα λοιπόν τις πάνω δεξιά συντεταγμένες και μου έβγαλε το χάρτη του 1:50000 που ανήκει αλλά στο χάρτη 1:5000 μου εβγαλε μεν τους 4 πρώτους αριθμούς σωστά αλλά μετά την κάτω παύλα είχε τον αριθμό 4 αντι 3. Όταν έβαλα τις κάτω δεξιά μου έβγαλε τα ίδια και στο 1:50000 αλλα στο 1:5000 φύλλο ειχα παλι 4 αριθμούς σωστά αλλά μετά την κάτω παύλα είχε τον αριθμό 6 αντι 3. Βάζοντας όμως τις πάνω αριστερά οπου έκει ειχα το φ αλλα δεν ειχα ολοκαθαρο το λ είχα μονο τα 30 δεύτερα και έβαλα τις ίδιες μοίρες και λέπτα με το πάνω δεξια γιατί ήταν στην ίδια ευθεία έκανα καλά; Όταν τα έβαλα μου έβγαλε και το ιδιο χάρτη 1 :50000 με τα προηγούμενα αλλά εδώ είχα και τους ίδιους αριθμούς και πριν και μετά την παύλα όπου είχα το 3 που χρειαζομουν να παρώ αυτό το φύλλο χάρτη όπου ανήκει για να κάνω την μετατροπή συντεταγμένων ;

Link to comment
Share on other sites

βασικά αν δεν έχεις επιλέξει το σωστό 50άρι πάνω αριστερά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξεις σε λάθος αποτελέσματα.

έχεις κάποια υπόνοια για το πιθανό 50άρι??

Link to comment
Share on other sites

τα 2 φύλλα αυτά τα έχεις στη διάθεσή σου έτσι ώστε να κάνεις μια αντιπαραβολή? να δεις δηλαδή σε ποιο από τα 2 είναι? πρόσφατα δούλεψα στο 3443_4.

επίσης, έχεις το τελευταίο coords_gr (1.6.0.)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.