Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός εισφοράς σε γη σε περιοχή β΄κατοικίας


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω τον εξής προβληματισμό και θα ήθελα τα φώτα σας αν κάποιος γνωρίζει...

Μελετώ τους κτηματολογικούς πίνακες από πράξη εφαρμογής σε περιοχή β΄κατοικίας... Ενώ η εισφορά σε γη για κάθε ιδιοκτησία υπολογίζεται κανονικά κλιμακωτά στο σύνολο του εμβαδού της ιδιοκτησίας στην περίπτωση του πελάτη μου δεν συμβαίνει αυτό και αναρωτιέμαι αν έχει γίνει λάθος ή απλά υπάρχει κάποια νομολογία που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο... Εξηγώ πως έχει η κατάσταση για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις: πχ ο γείτονας με εμβαδόν οικοπέδου 4100μ2 περίπου και καμιά άλλη ιδιοκτησία στην περιοχή το 1982 έχει εισφορά σε γη 1100μ2 ( σωστά υπολογισμένη κλιμακωτά) και τελικά συνεισφέρει 365μ2 δηλ το γινόμενο της ολικής εισφοράς επί το ποσοστό του επί την ιδιοκτησία του που είναι 33% ( υπάρχουν κι άλλοι ιδιοκτήτες).... Στην περίπτωση του πελάτη μου αντί να υπολογιστεί η εισφορά σε γη στο σύνολο της ιδιοκτησίας (7800μ2) και μετά σε κάθε ιδιοκτήτη να επιμεριστεί ανάλογα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας του, έχει γίνει το ανάποδο, δηλ έχει πρώτα υπολογιστεί τι εμβαδόν αντιστοιχεί σε κάθε ιδιοκτήτη και μετά υπολογίζεται η εισφορά σε γη πάνω στα επιμερισμένα εμβαδά. Αποτέλεσμα: αντί τελικά η εισφορά η συνολική να είναι γύρω στα 2900μ2 είναι μόνο 620μ2 !!! Το εν λόγω οικόπεδο έχει 40 ιδιοκτήτες και αποτελεί συγκρότημα κατοικιών με άδεια του 77, είναι πυκνοδομημένο και σε παραθαλάσσια περιοχή... Σαφώς και η κατάσταση αυτή ευνοεί τον πελάτη μου απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο! Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να μην γράφω (αντιγράφω) ρίξε μιά ματιά στο

βιβλίο του Ανδρέα Ρωμαλιάδη Τόμος Ι σελ.140

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κι αν δεν βρισκεις τον Ρωμαλιαδη,

 

στον οποιο σωστα σε παρεπεμψε ο θεοχαρης....

 

αφου τα συμβολαια ειναι του 1977

 

τα μεριδια υπολογιζονται με "πριν το 1982"

δηλ τι "αναλογει" στον καθενα...

 

αρα

μειωμενες εισφορες σε γη και χρημα

 

δες τον  ν. 1337/83   στο  ΦΕΚ A33/1983

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν στο κομμάτι που εξετάζεις υπάρχει κατάτμηση με διαιρετά τμήματα και συμβόλαια πριν το 1982 είναι λογικό να εξετάζονται τα επί μέρους αυτά διαιρετά τμήματα χωριστά και στο σύνολο τους να δίνουν μικρότερες εισφορές σε γη και χρήμα!

Link to comment
Share on other sites

αφου τα συμβολαια ειναι του 1977

 

τα μεριδια υπολογιζονται με "πριν το 1982"

δηλ τι "αναλογει" στον καθενα...

 

αρα

μειωμενες εισφορες σε γη και χρημα

 

δες τον  ν. 1337/83   στο  ΦΕΚ A33/1983

 

Το ίδιο μπορεί να ισχύει με χρησηκτησία (με δικαστική απόφαση) ή 1337/83 προβλέπει μόνο για συμβόλαια ?

Link to comment
Share on other sites

κάποια αρχεία - σημειώσεις που εμένα με βοήθησαν πολύ σε ανάλογη περίπτωση 

Πράξη Εφαρμογής.pdf

εισφορά γης και χρήματος.doc

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε George... +1

 

Το pdf το είχα αλλα ουδέποτε το διάβασα, ελπίζω να μου δώσει την απάντηση που έκανα στο #6

Το word δεν το είχα αλλά σ' ευχαρστώ και πάλι για την πληροφόρηση

 

Θα επανέλθω αργότερα με άλλες ερωτήσεις...

 

Ευχαριστώ και τους 2 σας για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω τον εξής προβληματισμό και θα ήθελα τα φώτα σας αν κάποιος γνωρίζει...

Μελετώ τους κτηματολογικούς πίνακες από πράξη εφαρμογής σε περιοχή β΄κατοικίας...

 

Συνάδελφε, πέρα από τις σημειώσεις των αγαπητών προλαλήσαντων, μπορείς αν θες να κάνει post τον πίνακα της πράξης εφαρμογής για να σου πούμε μία γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.