Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκπτωση ασφαλιστικών εισφορών από τα ακαθάριστα έσοδα


Engineer

Recommended Posts

Τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που καταβλήθηκαν από ελεύθερους επαγγελματίες έως και την 31 Μαρτίου 2014 και αφορούν τη χρήση 2013, θα εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα των φορολογούμενων αυτών για τη συγκεκριμένη χρήση.

 

Αυτό διευκρινίζεται σε εγκύκλιο του γενικού γραμματέα Δημοσίων Εσόδων Χάρη Θεοχάρη που αφορά κυρίως δικηγόρους, υποθηκοφύλακες και συμβολαιογράφους.

 

Συγκεκριμένα, όπως διευκρινίζεται στην εγκύκλιο οι ανακοινώσεις των σχετικών Τομέων του Ενιαίου Ταμείου Ασφάλισης Αυτοαπασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α), με βάση τις οποίες προσδιορίζεται το ύψος των εισφορών για τους ασφαλισμένους, εκδίδονται σε μεταγενέστερο χρόνο της χρήσεως που αφορούν.

 

Έτσι η καταβολή των εισφορών και η παραλαβή των ασφαλιστικών βιβλιαρίων, όπου επικολλώνται τα καταβαλλόμενα κατά τη διάρκεια μιας χρήσης ένσημα, παραλαμβάνονται από το Ταμείο σε χρόνο μεταγενέστερο της χρήσης.

 

Γι' αυτό και όπως επισημαίνεται στην εγκύκλιο, τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που καταβλήθηκαν από ελεύθερους επαγγελματίες κατά τα ανωτέρω έως και την 31.3.2014 και αφορούν τη χρήση 2013 μπορούν να εκπέσουν από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης αυτής.

 

Τέλος, διευκρινίζεται, ότι από την 1.1.2014 και μετά θα εκπίπτουν μόνο οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί έως το τέλος της χρήσης.

 

Πηγή: http://www.enet.gr/?...nomia&id=423928

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι είναι υποχρεωτικό να εκπέσουν από τα έσοδα;

Π.χ. εγώ δεν θέλω να τις βάλω γιατί θέλω να εμφανίσω κερδοφορία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες να κρυψεις 4000 ευρώ εξοδα για να εχεις έσοδα-κερδοφορία?και να πληρώσεις και φόρο 1040 ευρώ επιπλεον?

μενω αναυδος

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια...

Καποιοι ανθρωποι εχουν "κλεισει" στα βιβλια τους το 2013 και εχουν ηδη αρχισει να γραφουν εσοδα-εξοδα στο βιβλιο για το τρεχον ετος...

 

Μια αποδειξη πληρωμης εισφορων με ημερομηνια 2014 που θα γραφτει στο βιβλιο για τα εξοδα του 2014 πως μπορει να συμπεριληφθει στα εξοδα του προηγουμενου ετους?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εγώ που τα πλήρωσα κανονικά, αλλά δεν τα καταχώρησα στο βιβλίο δίοτι δεν το γνώριζα, τι μπορώ να κάνω? Αν τα βάλω στο Ε3 δε θα είναι χειρότερο να υπάρχει ανακρίβεια των βιβλίων και του Ε3, απ'ότι να τα "αποκρύψω"? Θα έχω κάποια κύρωση?

Link to comment
Share on other sites

Στα βιβλία θα βάλεις τις ασφαλιστικές εισφορές του 2013 πριν συμπληρώσεις εκκαθαριστική δηλαδή μέχρι 30.4.2014.

Επίσης από οικονομικό 2015 και μετά τα βιβλία αχρηστεύονται λόγω υποβολής τριμηνιαίων εσόδων-εξόδων ηλεκτρονικά.

Έτσι έχω καταλάβει δηλαδή, ένας λογιστής θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.