Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση ισοδύναμης ορθογωνικής διατομής.


 
domocivil

Recommended Posts

Έχω μία πολυγωνική διατομή (παρατίθενται παρακάτω) την οποία δεν γίνεται να προσομοιώσω στο πρόγραμμα μου γιατί το πρόγραμμα δεν έχει αυτή τη δυνατότητα....πως μπορώ να δημιουργήσω μία απολύτως ισοδύναμη ορθογωνική διατομή??

post-84097-0-92854100-1396515051_thumb.jpg

Edited by domocivil
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις την ροπή αδράνειας της και το εμβαδόν της διατομής σου. Η ισοδύναμη ορθογωνική διατομή που θα φτιάξεις θα έχει το ίδιο εμβαδόν και την ίδια ροπή αδράνειας με την αρχική σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις την ροπή αδράνειας της και το εμβαδόν της διατομής σου. Η ισοδύναμη ορθογωνική διατομή που θα φτιάξεις θα έχει το ίδιο εμβαδόν και την ίδια ροπή αδράνειας με την αρχική σου.

Ωραία...2 ερωτήσεις... 1)εγώ βρίσκω 2 ροπές αδράνειας προς τους 2 άξονες για την πολυγωνική και εν συνεχεία φτίαχνω μια ισοδύναμη ορθογωνική διατομή που να χει διαστάσεις τέτοιες ώστε αυτή η διατομή να έχει τις ίδιες ροπές αδράνειας και ως προς τους 2 αξονες με την αρχική πολυγωνική? 2)τα 2 Φ10 που ειναι στο κάτω μέρος της πολυγωνικής τα απλώνω στο νέο  πλάτος της ισοδύναμης ορθογωνικής??έτσι θα λειτουργεί η ισοδύναμη ορθογωνική όπως η αρχική πολυγωνική(όσον αφορά αντοχή σε κάμψη κλπ εννοώ)?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ελαστική ανάλυση τι τα θέλεις τα σίδερα στη διάρκεια της ανάλυσης;

Όχι δεν γίνεται αυτό που λες απ'΄όσο ξέρω.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται, αλλά ο περιορισμός πλάτους κορμού δοκών (έστω χαμηλών απαιτήσεων πλαστιμότητας) είναι: bw > 200 mm (ΕΚΩΣ 18.3.1,3)! Στόχος του περιορισμού η εξασφάλιση ικανοποιητικής συνεργασίας δοκών-στύλων στους κόμβους.  

 

Πέραν τούτου, εσύ έχεις bw = 10cm, και 2Φ10 κύριες ράβδους + ΣΦ8. Έστω επικάλυψη 30mm => 2X30 + (2X10) + (2X8) = 96mm. Άρα η απόσταση μεταξύ των δύο κυρίων ράβδων σου είναι 4mm.. Στην ουσία θα ακουμπάνε μεταξύ τους..

 

Καθαρή απόσταση τουλάχιστον:

  • Ίση με το μέγιστο Φ
  • ή 20mm
  • ή dmaxαδρανούς + 5mm. 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.