Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: καταχώρηση ηλεκτρονικού παραβόλου


Engineer

Recommended Posts

Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο buildingcert για το πως πληρώνεις για ανανέωση με eparavolo.

 

Πάντως για κοιτάχτε μήπως μπορείτε να βγάλετε το ΠΕΑ χωρίς να ανανεώσετε για λίγες ημέρες....νομίζω το έχουν χαλαρώσει το πράγμα λίγο. Νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ανανεωσα με το e-paravolo αλλα κανανε μερες να μου ανανεωσουν και επισημα την ετησια συνδρομη με αποτελεσμα να τους ζαλισω τα @@ στα τηλεφωνα μη μου το κοψουν ξαφνικα μεσα σε ΣΚ και ειχα δουλεια να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεκαήμερο Αυγούστου ανανέωσα με e-paravolo και αφού πλήρωσα τα 100 ευρώ σε ταμείο της τράπεζας  όμως και όχι ηλεκτρονικά   την επόμενη της πληρωμής πραγματοποιήθηκε η ανανέωση. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις διευκρινίσεις. Θα το κάνω λογικά και εγω αύριο με eparavolo και θα το πληρώσω κατευθείαν και ελπίζω να με ανανεώσουν σύντομα.

 

 

Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο buildingcert για το πως πληρώνεις για ανανέωση με eparavolo.

 

Πάντως για κοιτάχτε μήπως μπορείτε να βγάλετε το ΠΕΑ χωρίς να ανανεώσετε για λίγες ημέρες....νομίζω το έχουν χαλαρώσει το πράγμα λίγο. Νομίζω.

Εγω δεν μπόρεσα πάντως ειναι σίγουρο. Με έκοψε. Πέρασα τα πρώτα στοιχεία (λόγος έκδοσης ΠΕΑ, ονοματεπώνυμο κλπ κλπ) αλλα μόλις πήγα στα αναλυτικά στοιχεία σταματάει και δε σ αφήνει και γράφει οτι δεν είσαι ενήμερος).

 

Υγ. Πάντως δεν τις βρήκα τις οδηγίες για το πως περνάω το eparavolo. Μάλλον δεν έψαξα καλα. Θα το δω πάλι....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η εξής:

  1. υποβάλλετε το αρχείο του ηλεκτρονικού παραβόλου, όπως αυτό σας χορηγείται προς εκτύπωση από τη σχετική εφαρμογή της ΓΓΠΣ,
  2. καταχωρείτε την ημερομηνία έκδοσης του Ηλεκτρονικού Παραβόλου και,
  3. αντί για Σειρά και Α/Α, καταχωρείτε το ψηφιακό «κωδικό παραβόλου» που αντιστοιχεί στο ηλεκτρονικό παράβολο.
Επισημαίνεται ότι τα απλά διπλότυπα είσπραξης από τις ΔΟΥ εξακολουθούν να γίνονται δεκτά. Η Ε.Υ.ΕΠ.ΕΝ. εγκρίνει την εγγραφή ή την ανανέωση συνδρομής του Ενεργειακού Επιθεωρητή μόνο εάν έχουν ακολουθηθεί τα παραπάνω στάδια.  

 

 

Καταχώρηση Ηλεκτρονικού Παραβόλου (εφαρμογή e-paravolo) για Εγγραφή ή Ανανέωση Συνδρομής στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών. 

Σας ενημερώνουμε ότι, για την Εγγραφή ή την Ανανέωση Συνδρομής στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών μπορείτε να υποβάλλετε και ηλεκτρονικό παράβολο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα καλά, πλήρωσα μέσω ebanking το eparavolo το υπέβαλα στο buildingcert και μου έκαναν την ανανέωση μετά από τρεις μέρες αλλά με ημερομηνία την επομένη της υποβολής. Το μόνο που έγραφε στο σύστημα, μέχρι να επιβεβαιωθεί η ανανέωση, ήταν ό,τι ανά πάσα στιγμή μπορεί να διακοπεί η λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσωπικά, το μεσημέρι της προηγούμενης Παρασκευής ανέβασα το e-paravolo αφού το είχα εξοφλήσει online στην Εθνική, και Δευτέρα νωρίς το πρωί το buildingcert είχε ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ανανέωση γιατί είναι 100Ε και όχι 50 που είχαμε πληρώσει πέρυσι???

Επειδή γίνονται περισσότερες επιθεωρήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.