Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθοι 500+μισο ευρω


GiorgosAsim

Recommended Posts

Καλημερα,

 

Ειμαι νεος μηχανικος και ηθελα να ρωτησω,επειδη μου προταθηκε μια δουλεια με 500 κατι ευρω,και δεν ξερω αν πρεπει να προχωρησω.Αυτοι οι μισθοι ειναι η εξαιρεση η ειναι ο κανονας?Ενας ειδικευμενος νεος μηχανικος τοσα παιρνει πλεον  στην αγορα?Ειμαστε πολλοι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς 500 κάτι με ΙΚΑ θα σου πω ότι δυστυχώς πλέον εκεί παίζουνε οι μισθοί,ειδικά από την στιγμή που είσαι και νέος και φαντάζομαι χωρίς προϋπηρεσία.Να πας να δοκιμάσεις την τύχη σου,να πάρεις εμπειρίες,δεν νομίζω να έχεις άλλωστε την ευκαιρία,προς το παρόν, να βρεις κάτι καλύτερο.Καλή αρχή αν αποφασίσεις να πας

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς 500 κάτι με ΙΚΑ θα σου πω ότι δυστυχώς πλέον εκεί παίζουνε οι μισθοί,ειδικά από την στιγμή που είσαι και νέος και φαντάζομαι χωρίς προϋπηρεσία.Να πας να δοκιμάσεις την τύχη σου,να πάρεις εμπειρίες,δεν νομίζω να έχεις άλλωστε την ευκαιρία,προς το παρόν, να βρεις κάτι καλύτερο.Καλή αρχή αν αποφασίσεις να πας

 

Άρα μιλάμε για ψηλά €400 στην τσέπη;

Προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα εαν με αυτά τα χρήματα μπορούσα να ζήσω μόνος πληρώνοντας το ενοίκιο και τα πάγια καθημερινά έξοδά μου χωρίς υπερβολές. Αλλά όπως είναι η πραγματικότητα αυτό δεν παίζει.

 

@GiorgosAsim φίλε δεν παίζει τίποτα έξω;

 

Όχι ότι το εξωτερικό είναι ο παράδεισος, αλλά ένα ξεκίνημα σαν αυτό που έκαναν οι νέοι στην πιάτσα πριν 10 χρόνια εδώ στο Ελλάντα.

 

ΥΓ: Στο λέει ένας 30άρης που δε βλέπει στον ήλιο μοίρα και τον τρώει αυτή η μίζερη ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ 500 κάτι καθαρά,το ΙΚΑ είναι του εργοδότητα.Το διευκρίνισα γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που ο εργοδότης σου ζητάει να έχεις μπλοκάκι οπότε οι εισφορές για το ασφαλιστικό ταμείο είναι δικές σου

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μισθός αυτός είναι για τυπική δουλειά γραφείου είναι συνηθισμένος για αυτή την περίοδο.

 

Αν όμως θα κάνεις μελέτες ή θα υπογράφεις δουλειές μηχανικού τότε τα χρήματα είναι ψίχουλα. Ξέρω ανθρώπους που δεν σπουδάσανε τίποτα και μόνο με απολυτήριο λυκείου ανοίξανε εταιρεία, προσλάβανε νέους μηχανικούς, κάνανε απίστευτα λάθη στις δουλειές και ζητάγανα από τους νέους μηχανικούς να υπογράψουν.

Αν ο μηχανικός ήταν ξύπνιος και πήγαινε να ελέγξει τι υπογράφει, τότε τον διώχνανε στον χρόνο (κάναν σύμβαση το πολύ έναν χρόνο) και μετά προσλαμβάνανε άλλον. Αυτό συνεχίζεται όσο βρίσκουν μηχανικούς που δείχνουν εμπιστοσύνη στο αφεντικό.

 

Αν βάζεις την υπογραφή σου, σκέψου πως από τα 500€ δεν θα σου περισέψουν χρήματα για δικαστήρια αργότερα και δεν πρόκειται να στα πληρώσει το αφεντικό. Ίσα ίσα που αν γίνει καμιά στραβή θα ισχυριστεί πως είσαι ανίκανος να κάνεις την δουλειά σου και θα σε απολύσει χωρίς αποζημίωση.

 

 

Συνοπτικά:

- Δεν θα εργάζεσαι ως μηχανικός αλλά ως υπάλληλος γραφείου; Τα 500€ είναι λίγα αλλά έτσι έχει καθιερωθεί στην αγορά.

- Θα εργάζεσαι ως μηχανικός; Τα 500€ είναι αδικαιολόγητα λίγα για τις ευθύνες που θα έχεις, μην το ρισκάρεις.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτή είναι η πραγματικοτητα της σημερινης αγορας εργασιας. Συνηθως δε, θα εχει και αυξημενο ωραριο για να παρεις αυτά τα ελαχιστα.

Οι επιλογες δυστηχως είναι δυο: ή τα αποδεχεσαι και πας και εχεις εστω ένα ελαχιστο εισοδημα και παιρνεις και καποια ενσημα, ή καθεσαι ανεργος. Άλλη λυση δεν νομιζω να υπαρχει στην ελλαδα του 2014.

Link to comment
Share on other sites

Ή πας κάπου για σερβιτόρος :

(30 μεροκάματο + 5 μπουρμπούρι) * 4 μέρες/εβδομάδα * 4 εβδομάδες/μήνα = 560 ευρώ + ΙΚΑ !

Link to comment
Share on other sites

Και σε χωράφι να δουλέψεις περισσότερα θα πάρεις από 500€/μήνα και δεν θα έχεις το άγχος, χώρια που το φαγητό και η μεταφορά εκεί είναι πληρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.