Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθοι 500+μισο ευρω


GiorgosAsim

Recommended Posts

Τι να απορριψω,ψαχνω 4 μηνες δουλεια και δεν βρισκω πανω στο αντικειμενο....εγω με 550 καθαρα θα παω τελικα και οτι αποκομισω.Δεν υπαρχει λογος να μην παω,πρεπει να μαθουμε να ζουμε με λιγα στην τελικη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάνω στο αντικειμενο με ανάλογη προϋπηρεσία πάνω κατω αυτά παίζουν από μισθούς.. Πήγαινε και αν βρεις κάτι καλύτερο φεύγεις και πηγαίνεις αλλού. Το ΤΕΕ τι θεση να πάρει βρε παιδιά; Αφού εχει ψηφιστεί κατώτερος μισθός τα 586€. Χαζός είναι ο εργοδότης να μην το εφαρμόσει; Ειδικά στις μέρες μας με 30% ανεργία; Στην τελικη ελευθερη διαπραγμάτευση ισχύει. Μπορεί να εφαρμόσει τον νομο και να σου δώσει 586€ η να σου δώσει και 2000€ επειδή εχεις ωραία μάτια. Το ΤΕΕ τι να κάνει; Να απαιτήσει παραπάνω επειδή είσαι μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

586 με μπλοκάκι καθαρά δεν τα βλέπεις ούτε στο ονειρό σου...έστω (αισιόδοξο σενάριο) σε πληρώνουν 800 με μπλοκάκι, -200 τσμεδε (πάλι αισιόδοξο σενάριο, η χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία), -40 λογιστή που αν ήσουν μισθωτός μόνο θα πλήρωνες για τη δήλωση, αν δεν έχεις πολλά τεκμήρια και σφραγίζεις περί 3000 σε διάφορες μελέτες-ΠΕΑ-δουλείες επί 26% αλλα 60 ευρώ το μήνα εφορίες , χωρίς τέλη επιτηδεύματος.....πας 500 καθαρα. Αν ξεκινάς με 500 πας 200....καλύτερα άραξε και άσε να βρεί άλλο κορόιδο. 

Link to comment
Share on other sites

586 καθαρά, μόνο φυσικά αν μιλάμε για μισθωτό, ή με μπλοκάκι έρχονται τόσα καθαρά, πάει και έρχεται από το τίποτα για έναν νέο...

586 μικτά, με εισφορές δικές σου, όπως τα λέει ο antboton. Δεν αξίζει με την καμία, καλύτερα να μοιράζεις φυλλάδια πραγματικά. Ούτε εμπειρία ούτε τίποτα. Δεν αξίζει με την καμία. Αλλαξε αντικείμενο. Γιατί μη νομίζεις ότι αργότερα θα εκτοξευτείς μισθολογικά κάνοντας υπομονή...

 

Για τον φίλο που ρωτάει γιατί έχει καθιερωθεί το μπλοκάκι στους μηχανικούς.....Γιατί πολύ απλά συμφέρει τον εργοδότη, καθότι του έρχεσαι φθηνότερα, δεν αξιώνει αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης, δεν έχεις επιδόματα (γάμου, κτλ)... Παλαιότερα τους μηχανικούς τους βόλευε κάπως μιας και μπορούσαν έτσι παράλληλα να έχουν και δικές τους δουλειές, κοινώς να κόβουν απόδειξη... Αυτό παγιώθηκε και φτάσαμε στο σήμερα που συμφέρει μόνο τον εργοδότη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω τελικά είναι ότι τζάμπα σπουδάζαμε 4 χρόνια οι πτυχιούχοι και 5 οι διπλωματούχοι.Πιο μάγκες αποδείχτηκαν αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά κατευθείαν μετά το λύκειο.Ειδικά στην δικιά μου γενιά (μπήκα στην σχολή το 2002 και τελείωσα το 2008 μαζί με τον στρατό) αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά το 2002 πέσανε σε εποχές παχιών αγελάδων.Εγώ που τελείωσα το 2008 έπεσα ακριβώς πάνω στην αρχή της κρίσης.Καλά κρασιά....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με μπλοκάκι ουσιαστικά ο εργοδότης έχει μηχανικό με μισθό υπάλληλου γραφείο ή τώρα που το σκέφτομαι μάλλον καθαρίστριας. Επίσης τέτοιες περιπτώσεις ήταν καθαρά για να ξεκινήσεις και σε διάστημα κάποιων ετών έφευγες για να ανοίξεις δικό σου γραφείο μιας και είτε 3 χρόνια δούλευες είτε 10 δεν έπαιζαν αυξήσεις και γενικώς λοιπά εργασιακά δικαιώματα. 

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι και το θεμα ειναι τι μπορουμε να κανουμε οσοι δεν μπορουμε να βρουμε προυπηρεσια?Τιποτα Θα καταντησουμε παρανομοι στο τελος,εγω ηδη εχω αρχισει να ψαχνω πως ηλεκτρονικα ανοιγουν τα ATM χοχο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω τελικά είναι ότι τζάμπα σπουδάζαμε 4 χρόνια οι πτυχιούχοι και 5 οι διπλωματούχοι.Πιο μάγκες αποδείχτηκαν αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά κατευθείαν μετά το λύκειο.Ειδικά στην δικιά μου γενιά (μπήκα στην σχολή το 2002 και τελείωσα το 2008 μαζί με τον στρατό) αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά το 2002 πέσανε σε εποχές παχιών αγελάδων.Εγώ που τελείωσα το 2008 έπεσα ακριβώς πάνω στην αρχή της κρίσης.Καλά κρασιά....

 

δωσε πονοοο...

Link to comment
Share on other sites

586 καθαρά, μόνο φυσικά αν μιλάμε για μισθωτό, ή με μπλοκάκι έρχονται τόσα καθαρά, πάει και έρχεται από το τίποτα για έναν νέο...

586 μικτά, με εισφορές δικές σου, όπως τα λέει ο antboton. Δεν αξίζει με την καμία, καλύτερα να μοιράζεις φυλλάδια πραγματικά. Ούτε εμπειρία ούτε τίποτα. Δεν αξίζει με την καμία. Αλλαξε αντικείμενο. Γιατί μη νομίζεις ότι αργότερα θα εκτοξευτείς μισθολογικά κάνοντας υπομονή...

 

Για τον φίλο που ρωτάει γιατί έχει καθιερωθεί το μπλοκάκι στους μηχανικούς.....Γιατί πολύ απλά συμφέρει τον εργοδότη, καθότι του έρχεσαι φθηνότερα, δεν αξιώνει αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης, δεν έχεις επιδόματα (γάμου, κτλ)... Παλαιότερα τους μηχανικούς τους βόλευε κάπως μιας και μπορούσαν έτσι παράλληλα να έχουν και δικές τους δουλειές, κοινώς να κόβουν απόδειξη... Αυτό παγιώθηκε και φτάσαμε στο σήμερα που συμφέρει μόνο τον εργοδότη...

 

Ίκαρε αυτό λέω... Πρέπει να υπήρχε όφελος και από τις 2 πλευρές για να καθιερωθεί το μπλοκάκι. Δεν το έζησα αυτό οπότε δε μπορώ να ξέρω τι οφέλη είχε στην πράξη αυτός που έκοβε δελτίο παροχής υπηρεσιών. Και ούτε πρόκειται.

 

 

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω τελικά είναι ότι τζάμπα σπουδάζαμε 4 χρόνια οι πτυχιούχοι και 5 οι διπλωματούχοι.Πιο μάγκες αποδείχτηκαν αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά κατευθείαν μετά το λύκειο.Ειδικά στην δικιά μου γενιά (μπήκα στην σχολή το 2002 και τελείωσα το 2008 μαζί με τον στρατό) αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά το 2002 πέσανε σε εποχές παχιών αγελάδων.Εγώ που τελείωσα το 2008 έπεσα ακριβώς πάνω στην αρχή της κρίσης.Καλά κρασιά....

 

Χμ μη νομίζεις ότι και αυτοί που ξεκίνησαν το 2002 κατευθείαν στη δουλειά είναι σε καλή φάση τώρα. Οι περισσότεροι έπεσαν στη λούμπα της "καλής ζωής" και τώρα θα χρωστάνε αρκετά. Λίγοι είναι οι μάγκες που πήγαν κόντρα, επένδυσαν σε αυτό που έκαναν με σκοπό να αποπληρώσουν τα δάνεια και όχι σε ταξίδια, αυτοκίνητα, καλή ζωή...

Προσωπικά ευτυχώς που έχω 4 χρόνια ΙΚΑ και προϋπηρεσία σε άσχετο κλάδο με αυτό του μηχανικού. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι δε νομίζω ότι θα φανούν κάπου χρήσιμα. Χαχαχα!

 

Και, προσωπική άποψη πάντα (που βλέπω ότι επαληθεύεται στην πράξη αρκετές φορές), το ότι αποφοιτήσαμε από μια σχολή μηχανικών (ΑΕΙ-ΤΕΙ) δε σημαίνει ότι μας κάνει και μηχανικούς. Χωρίς προϋπηρεσία και "τρίψιμο στην πιάτσα" που λένε και οι μυημένοι, μηχανικός δεν είσαι.

Και με αυτές τις συνθήκες δε με ενδιαφέρει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το δεν με ενδιαφερει ρε driver πως το στηριζεις?Εχεις βρει κατι που δεν εχουμε βρει?Γιατι δεν σε ενδιαφερει?Σε τι τομεα εχεις βρει με το πτυχιο τοσο καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.