Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γέφυρα μεταξύ κτρίων


Paul_Mix

Recommended Posts

Η όλη γέφυρα ακόμα και 4 - 5 μέτρα να είναι δεν είναι λεπτομέρεια.

Ανάλογα τον σχεδιασμό που θα κάνεις για τις ανάγκες του κτιρίου σου,  θα προκύψουν οι αναγκαίες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Η ροή της μελέτης πρέπει να είναι κατά την γνώμη μου:

 

Προμελέτη αρχιτεκτονικών --> Στατικό μοντέλο --> Αρχιτεκτονική μελέτη --> Στατική μελέτη

 

...αυστηρά....

 

διότι, μία γέφυρα μεταξύ κτιρίων μπορεί να δουλέψει ως δοκός σύζευξης και πρέπει να είναι δεδομένες οι πλαστικές αρθρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε να το διευκρινίσω. Πρόκειται για εργασία στο μάθημα της Οικοδομικής σε Αρχιτεκτονική Σχολή. Μου ζήτησαν εαν έχω κάποιο σχέδιο ως υπόδειγμα.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εχμ … έπρεπε…

 

Αφού είναι μάθημα στην αρχιτεκτονική σχολή κι αν είσαι μερακλής θα μπορούσες να επιλέξεις αυτή

post-52581-0-11985100-1396780206_thumb.png

Συνδέει το κεντρική κτίριο της Εθνικής Τράπεζας στην Αιόλου με το πρώην κτίριο του χρηματιστηρίου.

Έχει και έναν αιώνα στην πλάτη της και στον πρόσφατο σεισμό της πάρνηθας κουνιόταν σαν γόνδολα. (την έβλεπα σε απόσταση 30μ και έλεγα αν είναι να πέσει αυτό θα πρέπει να το δω… )

Δεν έπεσε και έγιναν μετά εργασίες αποκατάστασης οπότε θα βρεις σχέδια εφαρμογής στην Τεχνική Διεύθυνση της Τράπεζας.

 

Ενδιαφέρον και ευκολάκι οι εσωτερικές γέφυρες στο κτήριο του Μάριο Μπότα της Εθνικής Ασφαλιστικής. Βρίσκονται στο εσωτερικό αίθριο του κτηρίου.

post-52581-0-42212400-1396780248_thumb.jpg

 

Έχουν και οι δυο  αρκετές αρχιτεκτονικές και κατασκευαστικές προκλήσεις (ειδικά η πρώτη) που θα σου δώσουν αρκετά στο γνωστικό επίπεδο του μαθήματος.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.