Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι η δική μου γνώμη και νομίζω πως θα συμφωνήσετε, είναι πως άμα θέλει το κράτος θα μπορούσε να ελέγξει με ηλεκτρονικό τρόπο τις αποκλίσεις στα τετραγωνικά χωρίς ταυτότητες ακινήτων.

 

1. Ήδη έχει προστεθεί κουτάκι στο Ε9 με τον ΚΑΕΚ κτηματολογίου, υπάρχει και ο ΑΤΑΚ.

2. Να προστεθούν δύο υποχρεωτικά ακόμη για τον αριθμό οικοδομικής άδειας και αριθμό συμβολαίου-τίλτων του κάθε εμπράγματου δικαιώματος.

3. Να φτιάξει το κράτος με δικά του χρήματα ηλεκτρονικό αρχείο στα υποθηκοφυλάκια και στις πολεοδομίες, να καταγράψουν σε ηλεκτρονικό αρχείο συμβόλαια και άδειες. Γιατί αν υπάρχει μπάχαλο σε αυτές τις υπηρεσίες είναι 100% ευθύνη του κράτους κι όχι δική μου.

4. Να υπάρξει συγχώνευση αρχείων και να σντιστοιχηθούν ηλεκτρονικά οι αριθμοί από τα συμβόλαια και τις άδειες με αυτούς που έχουν αναγράψει οι φορολογούμενοι στο Ε9, έτσι θα βρεθούν και θα αντιστοιχηθούν με τα δηλωμένα ακίνητα όλα ηλεκτρονικά.

5. Σύνδεση και με το αρχείο της ΔΕΗ αφού πλέον γράφουμε και τον αριθμό ηλεκτρικού ρεύματος.

6. Με το πάτημα ενός πλήκτρου εντοπισμός σε όσους έχουν αποκλίσεις και κάλεσμα στις αρμόδιες αρχές για διόρθωση λαθών και επιβολή προστίμων.

 

Επειδή από το παραπάνω ξεφεύγουν ιδιοκτήτες που έχουν άλλες αυθαιρεσίες, ημιυπαίθριους κλεισμένα μπαλκόνια κτλ, υπάρχει ήδη το σύστημα με τον έλεγχο απο μηχανικό κατά την μεταβίβαση του ακινήτου, οπότε εντοπίζονται από εκεί και πληρώνονται τα πρόστιμα. Όσοι δεν έχουν τίποτε δηλωμένο στο Ε9 κακό του κεφαλιού τους, όταν θα έρθει η ώρα της κληρονομιάς ή της πώλησης θα το δηλώσουν με όλα τα πρόστιμα αναδρομικά.

 

Εξάγω δυστυχώς το συμπέρασμα από αρκετούς οτι αντιμετωπίζει ο κλάδος το θέμα περισσότερο συντεχνιακά και μερικοί περιμένουν πότε θα εισπράξουν τα χαμένα από την κρίση με την ηλεκτρονική ταυτότητα. Το μοναδικό θετικό που βλέπω για τον πολίτη είναι οτι μπορεί το κράτος να πάρει περισσότερα χρήματα και να μειωθούν οι φόροι που πληρώνουμε τώρα.

 

Βαρέθηκα να ακούω για καημένους ιδιοκτήτες που δε γνωρίζουν τι γράφει το συμβόλαιο τους, δε γνωρίζουν ότι το σχέδιο της πολεοδομίας είναι άλλο από αυτήν την ανυπόγραφη Α4 φωτοτυπία που έχουν σπίτι τους (παρόλο που είναι δημόσιοι υπάλληλοι και ξέρουν τι εστί στρόγγυλη σφραγίδα και δημόσιο έγγραφο) και που κάνανε μια αγορά 100 - 200 χιλιάδων αλλά προτίμησαν να δώσουν 500 ευρώ για καλύτερο καζανάκι αντί για έλεγχο του σπιτιού από μηχανικό και δικηγόρο.

Και για να μην κοροιδευόμαστε συνάδελφε ο καημένος παπούς ζούσε σε σπίτι 100 μ2 αλλά πλήρωνε στην εφορία 80 μ2, πλήρωσε λιγότερο ΙΚΑ, λιγότερο μηχανικό, λιγότερο δήμο κλπ. Αν βρεις κάποιον που να δήλωνε περισσότερα από αυτά που είχε τότε να παραδεχτώ ότι όλο αυτό γινόταν εν αγνοία του.

 

 

Κάτσε ρε συνάδελφε γιατί θα τρελαθούμε. Εσύ αναφέρεσαι για κάποιον που πήγε και έχτισε δικό του σπίτι σε δικό του οικόπεδο και το έκανε παράνομα ή πίεζε τον μηχανικό να δηλώσει άλλα σε άδειες και άλλα να χτιστούν για να έχει κέρδος? Δικό του το πρόβλημα φίλε μου.

Η μάνα μου αγόρασε το 89 ένα διαμέρισμα στην Πεύκη που το έχτισε κάποιος κατασκευαστής, έδωσαν τα χρήματα υπογράφτηκαν τα συμβόλαια πληρώθηκαν οι φόροι μεταβίβασης τέλη κουραφέξαλα, πήραμε τα κλειδιά και τέλος. Σε συμβόλαιο - ΔΕΗ - άδεια - Ε9 είναι όλα τα τετραγωνικά ίδια, εμείς σε ποιόν φταίμε τώρα? Εγώ που μένω σε σπίτι 100 ετών και όλα τα τετραγωνικά στο Ε9 στο κληρονομητήριο και στα προτότυπα σχέδια που έχω και την προτότυπη άδεια είναι ίδια φταίω σε κανέναν?

 

Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακούλι, έλεος δηλαδή. Όποιος άλλα έχει και άλλα δηλώνει δικό του το πρόβλημα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, το κτίριο μέσα στο οποίο βρίσκεται το διαμέρισμά μου έχει ένα διπλωμένο Α3 που μπροστά αναγράφει "Αδεια Οικοδομής" και πίσω, πνιγμένο στις στρογγυλές μπορεί κανείς να διακρίνει τα εξής χειρόγραφα: "παρατείνεται η ισχύς της άδειας επ' αόριστον".

Έστω ότι συγκεκριμένο δεν σκοπεύω να το πουλήσω/ενοικιάσω/υποθηκεύσω, παρά μόνο να μεταβιβάσω μέσω διαθήκης.

Έλα αναδρομικά εσύ κράτος/υπεκα/υπεχωδε/ΤΕΕ/whoever να μου πεις κάτι διαφορετικό.

 

Επίσης, συγγενείς μου κατοικούν σε κτίσμα το οποίο μεν στερείται εντύπου οικοδομικής αδείας, καθώς και φακέλου γενικότερα (έτος ανέγερσης 1800+), όμως έχει μέσω ΦΕΚ κηρυγμένη διατηρητέα πρόσοψη, καθώς και λωρίδα 5,00μ παράλληλα με αυτήν. Ξαναέλα κράτος να τους κλ. τα αρ.

 

Τα σχόλια περί εξωτερικού θυμίζουν το μοντέλο τελών κυκλοφορίας με GPS που θα υιοθετούσαμε...

 


Εξάγω δυστυχώς το συμπέρασμα από αρκετούς οτι αντιμετωπίζει ο κλάδος το θέμα περισσότερο συντεχνιακά και μερικοί περιμένουν πότε θα εισπράξουν τα χαμένα από την κρίση με την ηλεκτρονική ταυτότητα.

enuff said

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, το κτίριο μέσα στο οποίο βρίσκεται το διαμέρισμά μου έχει ένα διπλωμένο Α3 που μπροστά αναγράφει "Αδεια Οικοδομής" και πίσω, πνιγμένο στις στρογγυλές μπορεί κανείς να διακρίνει τα εξής χειρόγραφα: "παρατείνεται η ισχύς της άδειας επ' αόριστον".

 

 

 

Και γω εχω ΟΑ που λεει "διωροφο με υπογειο".

Αλλα το κτισμα τυγχανει να ειναι 3ωροφο, διπλασιο απο την ΟΑ, χωρις Υπογειο και να εχει αλλο ενα διωροφο εντος του οικοπεδο.

 

Βρε τους μπαγασες της πολεοδομιας.

Τυπογραφικό λαθος θα ειναι.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο μ@λ@κας πεθαίνεις!!!!!

Ποιός συνάδελφος ή ανάδελφος θα αναλάβει τέτοια δουλειά για το χαρτζηλίκι που προτείνουν και μάλιστα με τέτοιες απειλές;;;

 

10-100 φορές πάνω η αμοιβή είναι το πρόστιμο και μετά κάθεσαι και 2-3 χρονάκια να σκεφτείς τί έκανες!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να το δείτε απλώς ως μια ευκαιρία για να επιβιώσετε!!!!

Βγάλτε από το μυαλό σας κάθε άλλου είδους σκέψεις......

Δεν είμαστε ...παρηγορήτρες εξυπνάκηδων ιδιοκτητών κ.λπ., ούτε βεβαίως ...ταμίες του κράτους!

Είμαστε επαγγελματίες μηχανικοί, μορφωμένοι άνθρωποι, με περγαμηνές και ψάχνουμε τις ευκαιρίες για να εξασφαλίσουμε μέσα στην κρίση το φαγητό των παιδιών μας και τα προς το ζειν....

Πρέπει όλοι μας να μάθουμε να χορεύουμε στο ρυθμό που παίζουν τα όργανα, διαφορετικά είμαστε έξω από το ...χορό!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είστε απίστευτοι ορισμένοι.....τα ακούμε απο τον μπαρμπαμήτσο,τα ακούμε κ απο συναδέλφους επιστήμονες τώρα.....

 

Πέφτω απ τα σύννεφα....Τι ρόλο παίζει που δεν εφαρμόστηκε ΚΑΜΙΑ απο τις μελέτες της Ο.Α....ελα μωε τώρα!!! Θα ασχολούμαστε με βλακείες??!? Σιγά την απόκλιση απο τα τετραγωνικά.....επιστήμονες είμαστε να ασχολούμαστε με μελέτες??!?!

 

Ειλικρινά ΔΕΝ με νοιάζει ποιός φταίει....η ευθύνη διαχέεται στον ιδιοκτήτη,το μηχανικό κ το κράτος,ωστόσο το λογαριασμό πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο ιδιοκτήτης. Όπως είπε συνάδελφος, ας έβαζε μηχανικό να κάνει έλεγχο προ αγοράς της χ οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Και μεταξύ μας, ας μην κοροιδευόμαστε οτι φταίει ο επιβλέπων....εννοείται οτι φτάιει επειδή δεν εκανε καταγγελία κ δεν παραιτήθηκε. Όλοι όμως ξέρουμε πως είναι η ελεύθερη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πιο μ@λ@κας πεθαίνεις!!!!!

 

Ποιός συνάδελφος ή ανάδελφος θα αναλάβει τέτοια δουλειά για το χαρτζηλίκι που προτείνουν και μάλιστα με τέτοιες απειλές;;;

 

10-100 φορές πάνω η αμοιβή είναι το πρόστιμο και μετά κάθεσαι και 2-3 χρονάκια να σκεφτείς τί έκανες!!!

 

 

 

 

Σιγα βρε συναδελφε.

Μια μπουρδα ειναι.

Αχρηστη δουλεια.

Ενα εντυπο για να ασχολουμαστε.

50αρικο και εξω απο την πορτα.

Τα παραλες.

Ακου εκει προστιμα και αφαιρεση αδειας για ενα χαρτι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

ΧΑ! Εγω είμαι πιο φθηνός απο εσένα κ θα τα σαρώσω όλα!!! 29,99 / 5όροφο !!!!

 

Δεν εχω κ άδεια σαν ΤΕΙτζής να μου αφαιρέσουν!!! ΟΥΑΟΥ!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η δική μου γνώμη και νομίζω πως θα συμφωνήσετε, είναι πως άμα θέλει το κράτος θα μπορούσε να ελέγξει με ηλεκτρονικό τρόπο τις αποκλίσεις στα τετραγωνικά χωρίς ταυτότητες ακινήτων.

 

 

Πάρε +1 γιατί βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια και τα ίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να το δείτε απλώς ως μια ευκαιρία για να επιβιώσετε!!!!

Βγάλτε από το μυαλό σας κάθε άλλου είδους σκέψεις......

Δεν είμαστε ...παρηγορήτρες εξυπνάκηδων ιδιοκτητών κ.λπ., ούτε βεβαίως ...ταμίες του κράτους!

Είμαστε επαγγελματίες μηχανικοί, μορφωμένοι άνθρωποι, με περγαμηνές και ψάχνουμε τις ευκαιρίες για να εξασφαλίσουμε μέσα στην κρίση το φαγητό των παιδιών μας και τα προς το ζειν....

Πρέπει όλοι μας να μάθουμε να χορεύουμε στο ρυθμό που παίζουν τα όργανα, διαφορετικά είμαστε έξω από το ...χορό!

Από τις πιο τίμιες τοποθετήσεις. Ας όψεται η ανάγκη. Ειλικρινά συγχαρητήρια συνάδελφε καλή δύναμη και καλό κουράγιο. Είναι πολύ θετική η αντικειμενική θέαση των πραγμάτων που έχεις και δεν χρυσώνεις τα χάπια σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.