Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Στο χθεσινό post 14:19 κάποιος με κοκκίνισε ανώνυμα επειδή είχα το θάρρος να δώσω χωρίς να κρύβομαι θετική φήμη σε δύο άλλους "κοκκινισμένους" συναδέλφους. Αν τους έβαζα θετική φήμη χωρίς να πω τίποτε ίσως δεν θα με κοκκίνιζε κανείς διότι δεν θα με ήξερε.

Αλλά έτσι είναι. Αυτοί που έχουν το θάρρος της γνώμης τους...τις τρώνε στα μουλωχτά!  

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το θάρρος της γνώμης σου. Αυτό μου αρκεί. Ε, δεν το πήρα και κατάκαρδα. Σιγά. Ένα -1 είναι. Μέχρι το -100 που έχω βάλει στόχο έχουμε πολύ δρόμο. 

(Είμαι αδιόρθωτος ή μου φαίνεται)  :smile:

Και θα σου βάλω και +1(x 2) γιατί είσαι ευθύς. Χαλάλι σου μπρε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ζει και θα βασιλεύει, απλώς διότι με την έναρξη της εφαρμογής απόκτησης ηλεκτρονικής ταυτότητας ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ οι βεβαιώσεις 4178 και για την εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο απαιτείται πλέον το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ!!!!!

 

Σιγά μην χάσουν την ευκαιρία οι ...κυβερνώντες! Αυτό θα ολοκληρώσει το "ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο"!

Κατσε να δεις οταν θα χρειαστει να χορηγησεις πιστοποιητικο ηλεκτρονικης ταυτοτητας και στον ελεγχο του ακινητου διαπιστωνεις οτι ο μηχανικος που τακτοποιησε εκανε λαθος τακτοποιηση (η μερικη τακτοποιηση, πες το οπως θες)

Και δε μιλα για μικροτερα προστιμα, δε με απασχολει αυτο, δικη του ευθυνη ειναι.

Μιλαω για λαθος μετρα, για μπαλαμουτια, για "στο περιπου 3τ.μ. ειναι ας πουμε ξερωγω" και αλλα τετοια ομορφα.

 

Μη μου πεις θα εκπλαγεις αν τα δεις ε?

Δε νομιζω πως θα συνανταμε διαφορετικη εικονα λαμβανοντας στα χερια μας τις τακτοποιησεις με αυτην που συνανταμε οταν παιρνουμε παλιοτερες τακτοποιησεις με προγενεστερους νομους τωρα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε εχει να γινει χαμος...οι μισοι συναδελφοι που ασχολουνται με τον 4178 μπορει να ειναι τρομεροι μελετητες ή επιβλεποντες,αλλα απο το νομο γνωριζουν ελαχιστα....κ προσεξε δεν αναφερομαι καν σε λαμογια...

 

στάλθηκε απο το Σείριο

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην στενοχωριέται ουδείς έβαλα κι εγώ σε όλους αυτής της σελίδας από +1, έτσι απλά γιατί μύρισε ...καλοκαίρι!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ είμαι νέος μηχανικός που βγήκα στην αγορά την περίοδο που όλο αυτό το κράτος κατέρρεε και η λέξη κρίση άρχισε να μπαίνει στην καθημερινότητα ! Γράφουν κάποιοι οτι τα 150-200 ευρώ είναι λίγα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτηρίων. Για μένα συνάδελφοι τα 150-200 ευρώ το διαμέρισμα είναι πολύ καλά, γιατί αν τολμήσω στις μέρες μας να ζητήσω παραπάνω το μόνο σίγουρο είναι να ψάχνω για μια άλλη δουλειά ( πχ. κομμωτής,λαντζιέρης κ.α) Δεν ξέρω τις καλές μέρες προ κρίσης τι λεφτά έπαιρνε ένας μηχανικός αλλά μπορώ να φανταστώ με τα συμφραζόμενα σας, επίσης όλοι ξέρουμε ότι τα 150-200 ευρώ απο κάποιους επιτήδειους θα γίνουν 50-100 ευρώ για καλύτερη τιμή στην αγορά, βλέπε τα ΠΕΑ που απο 150 - 300 ευρώ για κάθε ΠΕΑ τώρα βγαίνουν στην αγορά και με 50 ευρώ!

Η ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίων που αναμένουμε όλοι οι μηχανικοί θα είναι μια ανάσα για όσους προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με το ζόρι, σε αυτούς επάγομαι και εγώ !  

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Επειδη εισαι νεος, προσεξε τις ευθυνες, τις δυσκολιες, τις ωρες κτλ κτλ.

 

Δεν ειναι απλα τα πραγματα!!!!

 

Για να ΖΗΣΕΙΣ πρεπει να εισπρατεις περιπου 3000Ε το μηνα.

Με τις τιμες αυτες πρεπει να κανεις 20 ταυτοτητες/μηνα = 240 το χρονο ........ <-----Δυσκολο!!!!!

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.