Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πατητή τσιμεντοκονία σε εξωτερικό χώρο αντί πλακιδίων


statik

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑς

Σκέφτομαι να βάλω στην ταράτσα αντι πλακάκι πατητή τσιμεντοκονία.

Το μόνο θεμα που με απασχολεί είναι η αντοχή του και η σκληροτητά του. Φοβάμαι μήπως χαραζεται εύκολα πχ απο καρέκλες ή γλάστρες καθώς και αν αφήνει "σταμπες" απο νερά.

Οποιος εχει σχετικη εμπειρία με την τεχνική αυτή ας γραψει τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητέ statik,

 

Το θέμα με την Πατητή Τσιμεντοκονία, που για χάρη συντομίας από εδώ και πέρα θα την χρησιμοποιώ ως Π.Τ., με απασχολεί έντονα τον τελευταίο καιρό.

  Μετά από επαφή μου με εταιρίες αλλά και συνεργεία που ειδικεύονται στην Π.Τ. έχω να αναφέρω τα ακόλουθα:

  • Είναι ιδανική για οποιαδήποτε επιφάνεια εκτός από piloti (το πρόβλημα με την piloti είναι οι ροδιές που θα αφήνουν πάνω στην τσιμεντοκονία τα λάστιχα, χαρακτηριστικά σε ερώτηση για την Π.Τ. στην piloti μου, απάντησαν: "μην το κάνεις θα βαρεθείς να είσαι με μια σφουγκαρίστρα στο χέρι").
  • Σημαντικό ρόλο παίζει το υπόστρωμα της Π.Τ.. Αν γίνει η στρώση του υποστρώματος σε ιδανικές για τον κατασκευαστή συνθήκες τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.(στην δική σου περίπτωση φρόντισε τις ρύσεις)
  • Η Π.Τ. έχει να κάνει με μία λεπτή στρώση του υλικού πάνω στην επιφάνεια. Γι΄ αυτό και όλοι θα σου πούνε δεν φταίει το υλικό το υπόστρωμα είχε πρόβλημα.
  • Για τα νερά δεν θα έχεις κανένα θέμα. Η Π.Τ. μπαίνει σε μπάνια και κουζίνες αντί για πλακάκι.( προσπάθησε να είσαι απο πάνω όταν θα γίνονται οι ρύσεις γιατί σε μια πιθανή αστοχία π.χ. λακούβα θα έχεις θέμα με τα άλατα)
  • Η Π.Τ. δεν χαράζεται εύκολα. (Το τσέκαρα με τα κλειδιά μου και για υπόστρωμα είχε τσιμεντοσανίδα).

Γενικά εγώ είμαι ευχαριστημένος από αντοχές αλλά 2 συμβουλές έχω να σου δώσω

  1. Πάρε πιστοποιημένο συνεργείο για την συγκεκριμένη δουλειά. Αν δεν βρεις το σωστό συνεργείο είναι πεταμένα λεφτά.
  2. Δώσε βάση και στο υπόστρωμα(επίσης συνεργεία και υλικά). Ο,τι και αν είναι αυτό γιατί το στοιχείο που θα καλύψεις είναι οριζόντιο.

Εν κατακλείδι, αν ήμουν στην θέση σου θα το τολμούσα με μία προϋπόθεση ο προμηθευτής και το συνεργείο να μου έδειχναν δουλειές τους. 

Ένα είναι σίγουρο το αποτέλεσμα θα είναι πανέμορφο.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοηθειά σου

Εκανα έρευνα αγορας και είδα κάποια πραγματα που ΔΕΝ μου άρεσαν...

Πήγα σε 2 καταστηματα με Π.Τ. απο συγκεκριμενο κατασκευαστή (εταιρεια) όπου είδα πολλες γρατσουνιες .

Πήρα και εγω το κλειδι μου και σε μια γωνια το χραραξα ελαφρά να δω κατα πόσο χαράζει. Με την μία χαρακτηκε.

Μεν με το χέρι μόνο σου έδεινε την αίσθηση οτι είναι αντοχής. Οπως και επίσης καρέκλα και τραπέζι που έσυρα και δεν άφησε χαρακια.

Σε γενικες γραμμες όμως το είδα ευαισθητο. Τωρα μπορει να έτυχε η συγκεκριμενη εταιρεια.

Αν θες στειλε μου pm αν εχεις υποψην καποιες συγκεκριμενες ή εκεί που πηγες και εσυ.

Για πες μου για τιμες? Εκει που πήγα ειπαν 20€/μ2 .

Το υπόστρωμα ειναι γαρμπιλομπετον και θα μπει σε ταράτσα 100τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός έδρας αυτή τη στιγμή!

Σε δύο μέρες θα σου στείλω pm με ό,τι έχω.

 

Μόνο μία ερώτηση. το γαρμπιλομπετόν θα πέσει η έχει μπει ήδη;

Edited by Gilldor
Link to comment
Share on other sites

20Ε/τμ ειναι τσαμπα.

Μαλλον το υλικο ειναι μαπα.

 

Για δαπεδο, θες οπλισμενο με πλεγμα συστημα και βερνικι αλοιφατικης πολυουρεθανης για να εχεις και τις αντοχες και τη μη απορροφητικοτητα.

Κοστος λογικο, με εφαρμογη, κοντα στα 40Ε/τμ (ελαχιστο).

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός έδρας αυτή τη στιγμή!

Σε δύο μέρες θα σου στείλω pm με ό,τι έχω.

 

Μόνο μία ερώτηση. το γαρμπιλομπετόν θα πέσει η έχει μπει ήδη;

 

Γαρμπολιμπετο ήφη υπάρχει με ρήσεις. Απο κατω υπαρχει 5εκ πολυουρεθανη για θερμομονωση. Τα εβαλα ολα αυτα το καλοκαιρι.

Τι θα λεγατε μια άλλη λυση το χαλαζιακο δαπεδο?

Κοστος που εχω βρει μεχρι τωρα 50€/μ . Mου φαινεται για ποιο αντοχης σε σχεση με την Π.Τ.

 

Ο κυριοτερος λογος ειναι για αυτα τα υλικα το βάρος όπου ΔΕΝ θελω να επιβαρυνω πολυ το σπιτι μια και ειναι παλαιο.

Το πλακακι μαζι με ην κολα παει 25kg/m2 . H Π.Τ γύρο στα 4 Kg/m2 kai το χαλαζιακό στα 6-8 Kg/m2.

Αν κανω λαθος διορθωστεμε. (Στα πλακακια σιγουρα δεν κανω λαθος διοτι τα ζυγισα!)

Link to comment
Share on other sites

Επεσε για τις ρυσεις, ,μ.ο. 8 εκ, αρα 160KG/m2 με μελετη στα 200Kg/m2 για μονιμο φορτιο μόνο + 150 κινητο. Παρολα αυτο ΔΕΝ θελω να βαλω αλλα 25kg/m2 για πλακακια.

Αν δεν βρω κατι ικανοποιητικο τελικα θα τα βαλω. Υπολογιστικα τουλαχιστον ειμαι καλυμμενος

Link to comment
Share on other sites

για το 40 αρι θα συμφωνισω , μου φανηκε και μενα τιμη απο διαστημα αλλα τελικα καπου εκει γινεται σωστη δουλεια

 

στον καραβο αλιβεριου εχει γινει π/τ ολος ο χωροςο στο λιμανι με τους καφενεδες και τα μεζεκλιδιδικα και ειναι αφθαρτος εδω και 4 χρονια (ισως και παραπανω) και ενω περνουν απο απανω του αυτοκινητα (και αγροτιακ που εχουν περασει χωμα πιο πριν δηλαδη με χαλικακι στα λαστιχα) τακουνια, καρεκλες τραπεζια (τα περισσοτερα μεταλλικα ) 

δεν εχω δοκιμασει να συρω κατι επι τουτου, αλλα με τοση κινηση δεν εχει νοημα να το δοκιμασω. 

 

ρωτησα το ιδιο συνεργειο γαι τετοια δουλεια στους εξωτερικους χωρους του εξοχικου και μολις ακουσ ατο 40αρι επεσα ανασκελα. προφανως θα γινεται και με 20 αλλα αν αντεχει οσο τα δειγματα που ειδε ο statik δεν εχει νοημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.