Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.: Θεώρηση βιβλιαρίων ασθενείας - Σύστημα ελέγχου εγκυρότητας εγγυητικής επιστολής


Engineer

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Είμαι με διακανονισμό, πληρώθηκε η τρέχουσα δόση και δεν χρωστάω (εκτός του Α εξαμήνου 2014 που πήρε παράταση)

Πάω να τυπώσω το αυτοκόλλητο για θεώρηση με το μήνα, αλλά μου βγαίνει συνέχεια οτι

η αίτηση μου απορρίφθηκε.

 

Εχει κανείς παρόμοια περίπτωση;

Πρέπει να πάω απο το ταμείο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά, ακόμη και χωρίς διακανονισμό, θα πρέπει με βάση την Α.3.Β. του πρώτου άρθρου του Ν. 4254/2014 (πολυνομοσχέδιο) να το θεωρήσουν για ένα έτος.

 

 

Λίγη υπομονή να εκδοθεί η ΥΑ που προβλέπεται για την εφαρμογή.

 

Από που προκύπτει ότι χρειάζεται ΥΑ για την εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με διακανονισμό, πληρώθηκε η τρέχουσα δόση και δεν χρωστάω (εκτός του Α εξαμήνου 2014 που πήρε παράταση)

Πάω να τυπώσω το αυτοκόλλητο για θεώρηση με το μήνα, αλλά μου βγαίνει συνέχεια οτι

η αίτηση μου απορρίφθηκε.

 

Εχει κανείς παρόμοια περίπτωση;

Πρέπει να πάω απο το ταμείο;

 

Ευχαριστώ.

 

Το ίδιο βγάζει και σε έμενα και σε άλλους συναδέλφους που ρώτησα. Με μοναδική οφειλή το Α' του 2014 και δεν κάνει δεκτή την αίτηση...

Ότι να'ναι δηλαδή, θα έπρεπε αφού έχουν εξοφληθεί οι εισφορές του 2013 να βγαίνει η θεώρηση που αφορά το 2014, έτσι γινόταν τόσα χρόνια που μας τα έστελναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Μπήκα στην σελίδα του τσμεδε για να εκτυπώσω το αυτοκόλλητο για την  θεώρηση των βιβλιαρίων , αλλά δεν βρήκα τίποτα.Ισχύει τελικά ή όχι? Είμαι σε ενεργό διακανονισμό εννοείται  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Μπήκα στην σελίδα του τσμεδε για να εκτυπώσω το αυτοκόλλητο για την θεώρηση των βιβλιαρίων , αλλά δεν βρήκα τίποτα.Ισχύει τελικά ή όχι? Είμαι σε ενεργό διακανονισμό εννοείται :smile:

Μιλησα τηλεφωνικα με το ταμείο εγώ και μου είπανε ότι δεν γίνονται θεωρήσεις βιβλιαριων πλεον, όλα ελέγχονται μεσω του συστήματος atlas. Edited by devotee
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήγα σήμερα σε γιατρό και δινοντας του το βιβλιάριο που ήταν θεωρημένο μέχρι 31/12/2014 , αυτός τσέκαρε τα στοιχεία μου στο σύστημα και έγραφε ισχύς "επ'αοριστον ".Ήταν  οκ δλδ και μου έγραψε τα φάρμακα.χωρις κανένα πρόβλημα. Αρα  πρέπει να ισχυουν τα παραπάνω 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήγα σήμερα σε γιατρό και δινοντας του το βιβλιάριο που ήταν θεωρημένο μέχρι 31/12/2014 , αυτός τσέκαρε τα στοιχεία μου στο σύστημα και έγραφε ισχύς "επ'αοριστον ".Ήταν  οκ δλδ και μου έγραψε τα φάρμακα.χωρις κανένα πρόβλημα. Αρα  πρέπει να ισχυουν τα παραπάνω 

 

Να σαι καλά dorita2271 που με τα μηνύματα σου φώτισες το αδιέξοδο. (+1 από μένα).

Έχοντας εγώ την ίδια περίπτωση ακριβώς με σένα  προσπαθούσα ο ματαιόδοξος !... να βγάλω άκρη από το site του ΤΣΜΕΔΕ . Με τα πολλά έβαλα στην έρευνα το «θεώρηση βιβλιαρίου» για να βγάλω άκρη. Ανακάλυψα λοιπόν κατ αρχήν ότι άλλα βγάζει ως αποτέλεσμα με τις λέξεις χωρίς τους τόνους και άλλα με τους τόνους !!!!

Πέρα απ αυτό όμως το μόνο σχετικό που δίνει σαν απάντηση είναι (αν είναι δυνατόν δηλαδή !!) :

 

Δεν έχω λάβει αυτοκόλλητο για θεώρηση βιβλιαρίου. Τι πρέπει να κάνω;

Θα πρέπει να επιβεβαιώσετε ότι είστε ασφαλιστικά ενήμερος και ότι δεν έχετε αλλάξει διεύθυνση. Επειδή μεσολαβούν τα ΕΛΤΑ ίσως να υπάρχει και πρόβλημα με τον ταχυδρομικό διανομέα (πολλές φορές συνέβει και αυτό). Θα πρέπει λοιπόν να προσέλθετε στο ΤΣΜΕΔΕ ώστε να γίνει θεώρηση βιβλιαρίου.

 

Στα νέα τους βέβαια έχουν κάπου χωμένο το ΦΕΚ σχετικά με το νέο σύστημα ΑΤΛΑΣ.

Αν περιμένανε όμως να ενημερωνόμαστε από τα ΦΕΚ ας τους πει κάποιος ότι υπάρχει και το et.gr με όλα τα ΦΕΚ για να μη ψαχνόμαστε άδικα στο tsmede.gr

To ωραίο  είναι ότι στην αρχική τους σελίδα έχουν και την έρευνα για το αν μας αρέσει το site….. …

Τι να τους πει κανείς παρά ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥΟΥΟΥ ……..!!!!!

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

ισχύει.....το άκουσα σήμερα στο τσμεδε...

το έιχαν και σε μία εκτύπωση Α4 κάπου ανάμεσα στα ταμεία και το ΚΥΤ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.