Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σε διαστασιολόγηση με τριφασικό inverter (εργασία)


Hisoka Uchiha

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά !

Εχω μια εργασία να κάνω για ενα εργαστήριο στην σχολή μου και έχω την εξής απορία.

Εχω 2 στοιχειοσειρές Φωτοβολταικών πάνελ νοτίου προσανατολισμού και οι 2,  που η κάθεμια αποτελείτε απο 12 πάνελ με συνολική εγκατεστημένη ισχύς 6480W.

Έχω επιλέξει εναν SMA TRIPOWER 7000TL τριφασικό αντιστροφέα και η απορία μου είναι αν μπορώ να παω 2 στοιχειοσειρές στον αντιστροφέα ή θα πρεπει να πάω 3 στοιχειοσειρές ωστε να τις μοιράσει σε 3 φάσεις ??? Δηλαδή μπορεί να δουλέψει και με 2 στοιχειοσειρές?

Edited by Hisoka Uchiha
Link to comment
Share on other sites

 

 Δηλαδή μπορεί να δουλέψει και με 2 στοιχειοσειρές?

 

Ναι, αφου ετσι κ αλλιος εχει 2 εισοδους

Πρόταση : κατέβασε το sanny desing κ παίξε μαζί του κ θα καταλάβεις  αλλά, ο 7αρις που επέλεξες έχει  μεγάλο λόγο ονομαστικής  ισχύος , θα σου πρότεινα τον 6αρι κ ίσως (?) άλλο μοντέλο πανελ  αφού ψάχνουμε τα 600 vdc σαν χαρακτηριστική φ/β τάση

 

Link to comment
Share on other sites

Την μετατροπή από DC σε AC, καθώς και σε μονοφασικό ή τριφασικό την κάνει ο ινβέρτερ ανεξάρτητα από τις εισόδους (γενικότερα μιλώντας).

 

Εσύ πάντα πρέπει να ελέγχεις εάν η τάση ανοιχτού κυκλώματος Voc του κάθε string είναι εντός του επιτρεπτού πεδίου του ινβέρτερ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !

Καθε στοιχειοσειρά έχει 246.2V  και 15.36A , το ελάχιστο που μπορεί να παρει για να ξεκινίσει την τροφοδοσία είναι 188V αρα ειμαί εντάξει ετσι?

ή θα πρέπει να είμαι κοντά στην ονομαστική 580V ?

θα μπορούσα να συνδέσω και τα 12 πάνελ της καθε στοιχειοσειράς σε σειρά αλλα τι διατομή αγωγού θα χρησιμοποιήσω 1,5μμ^2 ? και τι διατομή καλωδίου θα φεύγει απο τον αντιστροφέα ?

Το κάθε πάνελ έχει Vmp = 35.2V , Imp = 7.68A , Pmp = 270W.

Link to comment
Share on other sites

Αν δημιουργήσεις 2 string των 12 πάνελ, τότε σε κάθε string έχεις  Vmp=12*35,2= 422,4V και Imp = 7.68A.

 

Το ιδανικό είναι να είσαι κοντά στα 580V, αλλά όχι απαραίτητο.

 

string = στοιχειοσειρά = πάνελ συνδεδεμένα σε σειρά

 

τα καλώδια τα επιλέγεις ώστε να έχεις μικρές απώλειες.... κάτω του 1%, έως πολύ κάτω, και έχει να κάνει με το μήκος τους....

"παίξε" λίγο με το "sma sunny design" http://www.sma-hellas.com/el/proionta/logismiko/sunny-design.html

Link to comment
Share on other sites

Σε πραγματικες εγκαταστασεις βαζουμε 6αρια.Και με τα 4αρια κανεις δουλεια αλλα πρεπει να υπολογισεις και την πτωση τασης λογω θερμοκρασιας περιβαλλοντος το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τον αντιστροφέα πρεπει να βάλω 5x10mm οπωσδήποτε έτσι... γιατι το ζητάει νομιζω η Δ.Ε.Η για τριφασική παροχή. Βασικά ειναι διασυνδεδεμένη η φωτοβολταική εγκατάσταση χωρίς ιδιοκατανάλωση , δηλαδή μονο για πώληση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.