Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Βρε παιδια γιατι εσεις ειστε ειδικοί, ενω εγω έχω χάσει τον μπουσουλα σε αυτη την νομοθεσία,

Αδεια 05/2009, έγιναν μέχρι και τα επιχρίσματα μέχρι το 2011 και απο εκει και πέρα δεν έγινε τίποτα, ούτε κάποια ενέργεια  στην πολεοδομία ώστε να παραταθει. Μέχρι πότε ισχύει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Αδεια του 2002, με ολοκληρωμένο τον φέροντα οργανισμό και τα στοιχεία πλήρωσης, μπορεί τωρα να παρει παράταση;

Δεν έιχε γίνει κάποια ενέργεια μέσα στην τετραετία!

Φυσιολογικά έχει λήξει;

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν ολοκληρωθούν οι όψεις μέχρι τις 31-12-2019 τότε μπορεί να πάρει παράταση επαόριστον (Ν4067/12 , άρθρο 29 παρ 6α όπως ισχύει σήμερα )

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Διαβάζοντας τα παραπάνω, βγάζω το συμπέρασμα οτι άδεια που εκδόθηκε με το ΠΔ.93 στις 4/4/2012 λήγει η ισχύς της στις 4/4/2019...

Πείτε μου οτι κάτι μου ξεφεύγει και δεν λήγει σε λίγες ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια δεν καταλαβαίνω αυτο το νέο ΦΕΚ 

https://www.b2green.gr/el/post/68021/

Σε ΦΕΚ η διαδικασία αναθεώρησης παλαιών οικοδομικών αδειών & αδειών δόμησης • Το πλήρες κείμενο

πιάνει και αυτές που συζητάμε εδώ?

Δηλ είδα γράφει <<

«Διαδικασία Αναθεώρησης παλαιών (έντυπων) οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης»

1. Η αναθεώρηση παλαιών οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης, χωρίς μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης, δόμησης και όγκου, καθώς και η αναθεώρηση των αδειών αυτών για αλλαγή επιβλέποντα, ή για παράταση ως προς τον χρόνο ισχύος τους, ...>> 

 

Δηλαδη άδεια το 05/2009 η οποία έγιναν μέχρι και οι σοβάδες μέσα στην πρώτη τετραετία και μετα τίποτα, ούτε καμία αίτηση για παράταση ισχύος, είχατε πει ότι ισχύει ώς 31/12/2020.

Αυτο παυει να ισχυει? 

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ αναφέρεται στη διαδικασία αναθεώρησης ΟΤΑΝ απαιτείται να γίνει .Στις περιπτώσεις των αδειών που παρατείνεται η ισχύς τους με τις εκάστοτε παρατάσεις που δίνουν  δεν απαιτείται να γίνει κάποια αναθεώρηση.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παλαιά οικοδομική άδεια 07/2012 που θελει παράταση ισχύος και αλλαγή ΔΚ για διαφορετική τοποθέτηση κτηρίου στο οικόπεδο. Ακόμα δεν έχουν γίνει εργασίες. Πιστεύετε με καλύπτει ο νέος νομος?  

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία πρέπει να λήγει 07/2019? 

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Για άδεια δόμησης που εκδόθηκε τον 05/2015 και άρα λήγει τον 05/2019, για να πάρω παράταση ισχύος φωνάζω ελεγκτή δόμησης, ακολουθώντας τη διαδικασία του Ν.4495/2017?

Για τις άδειες δόμησης που έληξαν τον 12/2018, ισχύει η τριετής αυτοδίκαιη παράταση ισχύος,  χωρίς ελεγκτή δόμησης?

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.