Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ christinak θα ξεκίνησω τη διαδικασία αναθεώρησης και ελπίζω να προλάβω, φαντάζομαι μπορώ να καταθέσω και να δεχτούν την αναθεώρηση από την ΥΔΟΜ μέχρι τέλους του 20, σωστά?

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, IOANNA said:

θα ξεκίνησω τη διαδικασία αναθεώρησης

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι κάνεις-έχεις λες μια περίφραξη που δεν υλοποιήθηκε ακόμη κι ένα λεβητοστάσιο-αναθεωρείς ως προς τις εργασίες?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, ChristinaK said:

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι κάνεις-έχεις λες μια περίφραξη που δεν υλοποιήθηκε ακόμη κι ένα λεβητοστάσιο-αναθεωρείς ως προς τις εργασίες?

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια σου! Λοιπόν έχω μια περίφραξη που άλλαξε ως προς την θέση εισόδου, το κέλυφος από 6εκ. σε 7εκ και το λεβητοστάσιο που καταργήθηκε γιατί μπήκε ενεργειακό τζάκι με σώματα. Περνάει ΣΑ λόγω παρ. οικισμού, κατέθεσα ηλεκτρονικά, αλλά μετά? Αναθεώρηση χωρίς μεταβολή μεγεθών? Η άδεια είναι 7/2013

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, IOANNA said:

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια σου! Λοιπόν έχω μια περίφραξη που άλλαξε ως προς την θέση εισόδου, το κέλυφος από 6εκ. σε 7εκ και το λεβητοστάσιο που καταργήθηκε γιατί μπήκε ενεργειακό τζάκι με σώματα. Περνάει ΣΑ λόγω παρ. οικισμού, κατέθεσα ηλεκτρονικά, αλλά μετά? Αναθεώρηση χωρίς μεταβολή μεγεθών? Η άδεια είναι 7/2013

Άρα λογικά,αναθεωρείς εντός της ισχύος της με την παρ.4 του άρθρου 52,για μελέτες με εγκρίσεις-περιμένεις το ΣΑ, υποβάλλεις την αναθεώρηση-έχεις σημερινή ισχύ μέχρι τέλος 2020 και περιμένεις όπως σου είπα και πιο πάνω να δούμε τις διευκρινήσεις επί των νέων παρατάσεων,μια και αναφέρει γενικά τα άρθρα 5 και 6 του ν.4495 για να ξέρεις σίγουρα αν υπάγεται και η περίπτωση των αποπερατωμένων...:)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ChristinaK said:

Άρα λογικά,αναθεωρείς εντός της ισχύος της με την παρ.4 του άρθρου 52,για μελέτες με εγκρίσεις-περιμένεις το ΣΑ, υποβάλλεις την αναθεώρηση-έχεις σημερινή ισχύ μέχρι τέλος 2020 και περιμένεις όπως σου είπα και πιο πάνω να δούμε τις διευκρινήσεις επί των νέων παρατάσεων,μια και αναφέρει γενικά τα άρθρα 5 και 6 του ν.4495 για να ξέρεις σίγουρα αν υπάγεται και η περίπτωση των αποπερατωμένων...:)

Ναι! ☺️  Η υπάλληλος με μπέρδεψε που μου έλεγε ότι δεν είναι σε ισχύ για να την αναθεώρηση. Τι να πω, μας έχουν τρελάνει και ξεχνάμε αυτά που ξέρουμε, και πάλι χίλια ευχαριστώ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, IOANNA said:

δεν είναι σε ισχύ για να την αναθεώρηση

Μισό λεπτό-σου είπε ότι η άδεια δεν είναι σε ισχύ?πότε ολοκληρώθηκε ο ΦΟ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

567864242_.png.3a9371b7a241324f879d6249c8553803.pngΑπό το ΦΕΚ 75Α/30-3-2020

 και παρ.5γ του άρθρου 42 του 4495

5. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από
αίτηση του δικαιούχου και αυτοψία από ελεγκτή δόμησης :......

γ) για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη
λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι
όψεις του κτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική και εφόσον ο ιδιοκτήτης και
ο επιβλέπων μηχανικός του έργου υποβάλλουν υπογεγραμμένο χρονοδιάγραμμα προόδου της
εκτέλεσης του έργου στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ.. Στην περίπτωση μεταβολής του χρονοδιαγράμματος, ο
ιδιοκτήτης υποχρεούται να ενημερώσει εγγράφως την Υ.ΔΟΜ. και τον αρμόδιο επιβλέποντα μηχανικό
πριν από οποιαδήποτε έναρξη – συνέχιση των εργασιών,

Άρα τελικά επειδή έχεις ολοκληρωμένο ΦΟ και στέγη και όψεις σύμφωνα με την ΥΔΟΜ η ΟΑ εμπίπτει σε αυτά τα άρθρα και χρειάζεσαι και αναθεώρηση της ισχύος της .Για να είμαι σίγουρη πώς να προχωρήσω θα επιβεβαίωνα με  την ΥΔΟΜ ότι η ΟΑ μου υπάγεται στα παραπάνω.

 

 

Edited by ChristinaK
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, IOANNA said:

Κατάλαβα, άρα δεν έχω παράταση μέχρι το 2021? Έτσι πίστευα 😞

Μέχρι 2021 θα ήταν ούτως ή άλλως η άδεια του 2013 για ολοκλήρωση ΦΟ, εφόσον δεν είχε ολοκληρωθεί-μέχρι τέλος 2020 που είπαμε παραπάνω εφόσον είχες ολοκληρωμένο ΦΟ,και τελικά καταλήγω εξ 'όσων κατανοώ κι εγώ από τα σχετικά άρθρα ότι η υδομ θεωρεί πώς αφού έχεις πλήρως αποπερατώσει την κατασκευή μάλλον δεν δικαιούσαι ούτε την 31-12-2020.Σε κάθε περίπτωση,επιβεβαίωσε μαζί τους πώς θα προχωρήσεις,πριν υποβάλεις οποιαδήποτε πράξη μόνη σου,και περίμενε την ψήφιση της τροπολογίας,για να δεις τι θα σου πουν και επ'αυτού (αν δηλαδή αλλάζει κάτι).😀

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.