Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω στα χέρια μου άδεια κατεδάφισης που ίσχυε μέχρι 28/4/2014

και έγκριση δόμησης  με ημερομηνία έγκρισης 22/7/2013 - ισχύει 21/7/2014

και άδεια δόμησης με ημερομηνία έγκρισης 18/2/2014 - ισχύει 17/2/2018

 

Δεν έχει πραγματοποιηθεί τίποτα και το παλαιό ακίνητο απλά υπάρχει.

Μπορεί να πάρει παράταση η άδεια, διότι υπάρχει περίπτωση πώλησης του ακινήτου με σκοπό την ανακίνηση ή πώληση με σκοπό κατεδάφιση και συνέχιση της αδείας.

Σας ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

@Ioannou} Δεν έχω δει ούτε ακούσει για έκδοση οικοδομικής άδειας για ανέγερση χωρίς να έχει πραγματοποιηθεί η κατεδάφιση. 

Για το ερώτημά σου:

Παρατείνεται μέχρι τις 31.12.2022 η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και των τυχόν αναθεωρήσεων αυτών που προβλέπονται στις παρ. 5 και 6 του άρθρου 50 του ν. 4495/2017, καθώς και όσων εκδόθηκαν σύμφωνα με τον ν. 4495/2017 έως τις 30.12.2018. Η ανωτέρω παράταση αναφέρεται στο άρθρο 52 του ν. 4710/2020 "Προώθηση της ηλεκτροκίνησης και άλλες διατάξεις".

Edited by Decision_Maker
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Decision_Maker

Σε ευχαριστώ πολύ.

αυτό είναι το περίεργο να έχω στέλεχος άδειας κατεδάφισης εν συνεχεία άδεια ανέγερσης χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η κατεδάφιση.

 

 

 

Edited by Ioannou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιπτωση οικοδομικης αδειας του 2006 που αναθεωρηθηκε το 2010 ως το 2014 .Δεν εχει κατασκευαστει τιποτα ,υπαρχει πιθανοτητα να ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η άδεια μικρής κλίμακας συμπεριλαμβάνεται μέσα στις πράξεις οι οποίες μπορούν να πάρουν παράταση έως 31.12.2022 ;;;

Διότι στο άρθρο 52 του Ν. 4710/20 δεν γίνεται ρητή αναφορά σε Άδεια Μικρής Κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτόματα μεν,  αλλά σε κάθε περίπτωση μπορείς να πάρεις 12/μηνη, μέσω του συστήματος e-άδειες 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.