Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Μου ήρθε ένα χαρτί από την ΔΕΗ γιά το εργοταξιακό που λήγει με την λήξη της προηγούμενης παράτασης της αδείας .

Τώρα θα τους πω ότι πήρε νέα παράταση και η λήξη της αδείας είναι 3 χρόνια μετά και μάλιστα χωρίς καμμία δική μου ενέργεια .

 

Την άλλη φορά είχα τσακωθεί γιατί τους πήγα ένα χαρτί δικό τους που βρήκα στο διαδίκτυο και έλεγαν ότι ήταν κρυφό και έγινε ο χαμός .

 

Να δω τώρα τι θα γίνει .

 

Εχει τύχει σε κανένα άλλον ?

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω απο Δευτέρα, κάτι μου λέει όμως πως λίγο πολύ παρόμοια θα είναι τα νέα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για τις άδειες που παίρνουν παράταση χρειάζεται να κατατεθούν κάποια έγγραφα στην πολεοδομία για να επικυρωθεί; Εάν η οικοδομή είναι σχεδόν αποπερατωμένη αλλά η αποπεράτωσή της δεν βλέπω να γίνεται σύντομα, το πιο λογικό είναι να περιμένουμε τη λήξη της αυτοδίκαιης παράτασης ή να πάρουμε παράταση επ' αόριστον; Γίνεται να πάρουμε επ' αόριστον όταν λείπει από κάποια σημεία των όψεων επένδυση πέτρας;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται να γίνει καμία ενέργεια για την παράταση.

Επ' αόριστον έπαιρνα παράταση οι άδειες που είχαν αποπερατώσει τον φέρον οργανισμό (οπότε και μπορείς), δε ξέρω αν ισχύει ακόμη όμως αυτού του είδους η τρελή παράταση (για αυτές τις άδειες που εκδόθηκαν με το Π.Δ. 93 πάντα). 

Link to comment
Share on other sites

Ν4030/11  άρθρο 6 παρ 4

 

4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν ελέγχου που διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης :

....................

....................

γ. Για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της, έχουν περατωθεί(*) ο φέρων οργανισμός, οι όψεις του κτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το παλαιότερο καθεστώς φίλε Μανώλη (συγχαρητήρια για το performance στην ημερίδα) 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, έχω άδεια με ημ/νία 2-4-2008. Βάσει ΝΟΚ άρθ. 29 παρ.5α πήρε παράταση για 3 χρόνια από τη λήξη δηλ. μέχρι 2-4-15. Με το ν.4258 παίρνει άλλα 3 χρόνια παράταση; δηλ. μέχρι 2-4-18; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Akis73 έχω αναλάβει αναθεώρηση για άδεια του 2008 και σήμερα που πήγα πολεοδομία μου επιβεβαίωσαν ότι έχει παράταση ισχύος έως το 2018.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.