Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

πανέξυπνη -λειτουργική -και φανταστική ιδέα!

  

(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν  αξίζουν έπαινοι και στον άλλο φίλου μου- kan62 )

 

Μπράβο σου και χίλια ευχαριστώ φίλε μου 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη καλησπέρα.

Μέχρι να ανεβάσει ο Σταύρος τη νέα έκδοση, μήπως μπορείς να μου λύσεις μιά απορία στο θέμα που συζητάμε ;

 

Ο ΝΟΚ λέει :

5.    α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν.4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

Η αιτιολογική έκθεση του ΝΟΚ λέει :
Με την παρ. 5 παρατείνεται κατά τρία έτη η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2012 (ημερομηνία έναρξης ισχύος του ν.4030/2011) δεδομένης της δυσμενούς οικονομικής συγκυρίας.

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε 

για αυτό το θέμα κάναμε εκτενή συζήτηση

και όλοι τότε το ερμηνεύσαμε (αν δεν κάνω λάθος)

ως εκτυπωτικό λάθος

(που ποτέ δεν διορθώθηκε και έκτοτε επαναλαμβάνεται και

ισχύει ως καθοριστική ημερομηνία σε πολλές διατάξεις και εγκυκλίους)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμόμουνα τη συζήτηση ... αλλά πλέον δεν έχει σημασία η διόρθωση ... διορθώθηκε μόνο του.

Βέβαια στο χρόνο αυτό πήρε μαζί του κάποιες άδειες του 2011-8 = 2003 έως 2004 ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.