Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Patrick said:

επειδη εχω μπερδευτει... αδεια που εκδοθηκε τον αυγουστο του 2011 εχει ισχυ μεχρι το 2020? 

Ν4513/2018 ΦΕΚ 9/Α/ Αρθρο 30 Παράγρ 5

5.Η ισχύς των οικοδομικών αδειών και τυχόν αναθε-
ωρήσεών τους, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011,
καθώς και άδειες που εκδόθηκαν μετά την ανωτέ-
ρω ημερομηνία και έως την 1.3.2012 σύμφωνα με τις
δια- τάξεις του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος
(Δ΄795/13.7.1993), παρατείνεται από την ημερομηνία
λήξης τους έως τις 31.12.2020»

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και απο μενα γιατι εχω μπερδευτει. Αδεια εκδοθηκε τον 8/2011(προσθηκη οορφου) και δεν εχει γινει καμια απολυτως  εργασια .Η ισχυς της ειναι μεχρι 31/12/2020?

Μπορει δηλαδη να ξεκινησει   ή το 2019   χωρις κανενα προβλημα?,

Ευχαριστώ!!

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dorita2271 said:

Μια ερώτηση και απο μενα γιατι εχω μπερδευτει. Αδεια εκδοθηκε τον 8/2011(προσθηκη οορφου) και δεν εχει γινει καμια απολυτως  εργασια .Η ισχυς της ειναι μεχρι 31/12/2020?

Μπορει δηλαδη να ξεκινησει   ή το 2019   χωρις κανενα προβλημα?,

Ευχαριστώ!!

Δεν εχει καμια σχεση αν εχουν γινει εργασιες ή οχι με την παραταση...επισης δεν απαιτειτε καμια ενεργεια απο τον μηχανικο ή τον ιδιοκτητη προς τις ΥΔΟΜ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας

Άδεια οικοδομής του 2005 που έχει εκδοθεί σύμφωνα με το π.δ. του '93, χωρίς καμία αναθεώρηση, θέλουμε να αναθεωρηθεί ώς προς αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού λόγω θανάτου του προηγουμένου, και για επ αόριστο ισχύ καθώς έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες πλην δεν έχει εφαρμοστεί η μελέτη φυσικού αερίου.

Γνωρίζει κάποιος κατα προσέγγιση τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί και αν απαιτείται ελεγκτής δόμησης για τον έλεγχο του σταδίου των εργασίων, όπως μου ανέφερε ο πολεοδόμος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να κάνω μια έρωτηση. Έχω περίπτωση άδειας δόμησης πελάτη μου η οποία εκδόθηκε 30/06/2014 και έληξε τις 30/06/2018 .

Σε όλο αυτό το διάστημα  αυτό δεν έχει γίνει καμία απολύτως εργασία στο υπόψη ακίνητο . Τώρα λοιπόν ο ιδιοκτήτης μου θέτει το ερώτημα αν υπάρχει κάποιος τρόπος παράτασης της εν λόγω άδειας ως προς τον χρόνο ισχύος . Υπάγεται σε κάποιο καθεστώς αυτόματης παράτασης η θα πρέπει να την ξαναβγάλει εξ' αρχής?? Αναφέρω επίσης πως στο διάστημα ισχύος της άδειας δεν είχε γίνει καμία απολύτως αναθεώρηση . Παρακαλώ διαφωτίστε με

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι μέχρι και τον 4495 η αυτόματη παράταση δεν αφορούσε άδειες που έληγαν μετά το 2016. Οπότε θα δεις το Ά 42 του ν. 4495

ΑΡΘΡΟΝ-42 
Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών και προεγκρίσεων και 
εγκρίσεων μικρής κλίμακας και γνωστοποίησης πρόσθετων εργασιών 
(...)
5. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και αυτοψία από την αρμόδια ΥΔΟΜ: 
α) για τέσσερα (4) έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά τον χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου, 
(...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της σωστής άποψης του Παυλου στο Ν4513 Φεκ 9/Α άρθρο 30 παρ 5

5. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών και τυχόν αναθε-

ωρήσεών τους, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011,

καθώς και άδειες που εκδόθηκαν μετά την ανωτέ-

ρω ημερομηνία και έως την 1.3.2012 σύμφωνα με τις

δια- τάξεις του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος

(Δ΄795/13.7.1993), παρατείνεται από την ημερομηνία

λήξης τους έως τις 31.12.2020».

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.