Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

 

έχω μια περίπτωση άδειας που εκδόθηκε στις 11/08/2006. Προχωρήσανε οι εργασίες κανονικά και μέσα στο 2008 έγινε μια αναθεώρηση για τροποποίηση σχεδίων κλπ. Μετά από αυτό μέσα στον χρόνο ισχύος της αρχικής άδειας ολοκληρώθηκε φέρων οργανισμός, στέγη κλπ. Προσπαθώντας να δω αν και τι πρέπει να κάνω για να ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες ψάχνω την νομοθεσία και αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι:

 

- Με τον Ν4067 Άρθρο 6, παρατείνεται η άδεια εως τις 31.12.2014 για να ολοκληρωθούν τυχόν εργασίες σκελετού στέγης κλπ (που στην περίπτωση μου έχουν γίνει) και εντάσσομαι στο

 

- Ν4030 Άρθρο 6, παρ 4γ που αναφέρει οτι η άδεια δόμησης αναθεωρείται μετά τη λήξη της για παράταση ισχύος και κατόπιν αυτοψίας για αόριστο χρόνο με τις διατάξεις του 795Δ.

 

Όμως με τον

 

-Ν4258, Άρθρο 11, παρ. 3 η ισχύς των οικοδομικών αδειών οι οποίες λήγουν εντός του 2014, 2015 και έως την 29η/2/2016 παρατείνεται κατά τρία έτη.

και

- έγγραφο ΔΟΚΚ με αρ. πρωτ. 30366 που λέει οτι η εφαρμογή των διατάξεων του Ν.4258 αναφέρεται σε άδειες που λήγουν εντός των 2014,2015,2016 με οποιαδήποτε διάταξη, χωρίς να θέτει επιπλέον προυποθέσεις,

 

συμπεραίνω οτι η άδεια μου λήγει στις 31/12/2017.

 

Εν συνεχεία ωστόσο με τον Ν. 4368, Άρθρο 76 που λέει πως η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εκδόθηκαν σύμφωνα με το από 8.7.1993 π.δ. (Δ΄ 795), ως και των αδειών δόμησης που εκδόθηκαν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011 και λήγουν από 1.3.2016 έως και 31.12.2017,παρατείνεται κατά τρία (3) έτη αντιλαμβάνομαι οτι η άδεια μου πλέον λήγει στις 31/12/2020.

 

Έχει κάποιο λάθος ο συλλογισμός μου? Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατί έχω χαθεί!! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 7 παρ. 26 ν. 4315/14

26. Η παρ.6 του Αρθ-29 του Ν-4067/12 αντικαθίσταται ως εξής: 

"6. Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, ακόμη και αν έχουν λήξει, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παρ.3α του Αρθ-6 του ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93), έως και τις 31-12-16προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ.4γ του Αρθ-6 του Ν-4030/11. Για τις εργασίες αυτές δεν απαιτείται έκδοση αναθεώρησης οικοδομικής άδειας, παρά μόνον έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, η οποία συνοδεύεται από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό και γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα". 

 

 

Οπότε η αρχική άδεια που εκδόθηκε στις 11/8/2006 έληγε κανονικά στις 11/8/2010. Επειδή όμως είχε ολοκληρωθεί ο Φ.Ο (ασχέτως αν δεν έγινε ποτέ αναθεώρηση για παράταση ισχύος μέχρι αποπερατώσεως), ο ΝΟΚ στο άρθρο 29 έδινε αρχικά τη δυνατότητα παράτασης ισχύος μέχρι 31-12-2014 προκειμένου να αποπερατωθούν όψεις και στέγη (εφόσον αυτή προβλεπόταν στην άδεια) και να ενταχθούν στο άρθρο 6  του ν. 4030/11.

Στη συνέχεια με το άρθρο 7 παρ. 26 ν. 4315/14 η ανωτέρω περίπτωση παρατείνεται μέχρι την 31-12-2016.

Με τον 4368/16 λαμβάνει τριετή παράταση, οπότε η άδεια λήγει την 31-12-2019.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Παύλο κατά πόσο έχει εφαρμογή ο 4368/16 στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Υπάρχει το έγγραφο του ΥΠΕΚΑ που λέει για παράταση που έχει δοθεί "με κάθε τρόπο", αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση περίπτωση νομίζω ότι έχει καταληκτική ημερομηνία 31.12.2016 για να μπει μετά στο 4γ άρθρο 6 4030 για οριστική (αν θυμάμαι καλά) εξαίρεση.

 

Τα γράφω από το μυαλό μου, οπότε ίσως και να μου ξεφεύγει κάτι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση κατά την οποία είχε περατωθεί ο σκελετός αλλά δεν έγινε τότε αναθεώρηση επ αόριστο μέχρι αποπερατώσεως διευθετήθηκε αρχικά με τον ΝΟΚ και έδωσε προθεσμία μέχρι 31-12-2014 προκειμένου να αποπερατωθούν οι όψεις και να αναθεωρηθεί επ αόριστο με τις διατάξεις του άρθρου 6 ν. 4030. Άρα, ως πρώτο δεδομένο, η άδεια του συνέχιζε να ισχύει κανονικά μέχρι την 31-12-2014. Στη συνέχεια με το ν.4315/14, η ίδια περίπτωση παίρνει παράταση μέχρι 31-12-2016.

Η συνέχεια της νομοθεσία που βγήκε λέει ότι η τριετής παράταση ισχύει για τις άδειες που ήταν σε ισχύ με οποιοδήποτε τρόπο, άρα και με τον παραπάνω τρόπο.(ίσως να με βολεύει να το ερμηνεύω έτσι :mrgreen: )

Βεβαίως, εμείς εδώ καλά τα λέμε, να δούμε τι θα πει και η ΥΔΟΜ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε ευχαριστώ πολύ, δεν είχα δει το τμήμα του 4315 που αναφέρεις.

Πάντα ενημερωμένος και έγκυρος, να είσαι καλά!!

 

ps. Αν έχω κάτι διαφορετικό από ΥΔΟΜ θα συμπληρώσω εδώ προς ενημέρωση.

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Κατά το γράμμα είναι έτσι όπως τα λες.

"παρατείνεται η ισχύς" λέει...

Να δούμε τι θα πούνε "κατά την γραμματική ερμηνεία", άμα χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη αυτή, του άρθρου 29, σίγουρα θα χρειαστεί από μόνη της παράταση με τροποποίηση της ημερομηνίας στο ΝΟΚ.

 

Και αυτό γιατί αποτελεί εξαιρετική διάταξη (και για σκοπό) που περιλαμβάνει και άδειες που έχουν ήδη λήξει.

Όλο το θέμα (του 29) έγινε για να καλυφθεί η διαφορά μεταξύ του παλιού και του νέου τρόπου αναθεώρησης για επ' αόριστον ισχύ αδείας (όψεις) ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζω διαβάζω, αλλά αντί να λύνω το κουβάρι, το μπερδεύω περισσότερο!

 

Ζητώ τα φώτα, λοιπόν, όσων έχουν βγάλει άκρη :

 

Οικοδομική άδεια που εκδόθηκε 24/8/2006, ολοκληρώθηκαν άμεσα τα μπετά (σκελετός) και έμεινε εκεί.

Τώρα θέλουν να προχωρήσουν σε αποπεράτωση.

 

Βάσει της παρ.6, του άρθρου 29 του Ν.4067/12,

μετά την τροποποίηση της παρ.26 του άρθρου 26 του Ν. 4315/14,

η ισχύς της άδειας αυτής παρατείνεται έως 31-12-16.

 

Αν μέχρι 31-12-16 έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις και η τυχόν στέγη,

τότε εντάσσεται στην παρ.4γ του άρθρου 6 του Ν.4030/11 και η άδεια αναθεωρείται επ αόριστον.

Αν μέχρι 31-12-16 ΔΕΝ έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις και η τυχόν στέγη,

τότε η άδεια θεωρείται λήξασα.

 

Σωστά?

 

Υπάρχει βέβαια και το άρθρο 76 του Ν.4368/16...

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οικοδομικη αδεια που εχει εκδοθει με το ΠΔ 1983 περι τροπου εκδοσης οικ. αδειων (το 1990 εξεδοθη) μπορει να παραταθει επ αοριστον?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.