Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Στον Ν.4447/16, Άρθρο 15, παράγραφος 1&2 τροποποιούνται τα άρθρο 29 και 47 του ΝΟΚ. Συγκεκριμένα στην παράγραφο 2 αναφέρεται:

 

Αν μέχρι την ημερομηνία ενάρξεως του ν.4067/2012 έχει υποβληθεί φάκελος για την έκδοση διοικητικής πράξης άδειας εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1577/1985, ως τροποποιήθηκε, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη, η προθεσμία έκδοσης παρατείνεται εως τις 31.12.2017.

 

Επομένως ουσιαστικά όλες οι ΟΑ που είχαν εκδοθεί κατα ΓΟΚ λήγουν την 31.12.2017. Ο Ν4447/16 είναι μεταγενέστερος του Ν4368/16 επομένως δεν ξέρω αν εδώ έχει εφαρμογή το άρθρο 76 το οποίο αυτομάτως θα καθιστούσε καταληκτική ημερομηνία για όλες τις ΟΑ κατά ΓΟΚ την 31.12.2020.

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη διάταξη που παρέθεσες αναφέρεται σε φακέλους υπό έκδοση αδειών και όχι εκδοθείσες άδειες.

Δηλαδή αυτούς που είναι παρκαρισμένοι εδώ και χρόνια στις ΥΔΟΜ.

Οπότε το σκεπτικό σου δεν ισχύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι 3  σχετικές διατάξεις για παρατάσεις είναι:

 

1.αρχικό αρθο 29 ΝΟΚ  . Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-2011 παρατείνεται κατά τρία (3) έτη.

 

2. τροπ/ση 1η Η ισχύς των οικοδομικών αδειών οι οποίες λήγουν εντός του 2014, 2015 και έως την 29η/2/2016 παρατείνεται κατά τρία έτη.

 

3. τροπ/ση 2η Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εκδόθηκαν σύμφωνα με το από 8.7.1993 π.δ. (Δ΄ 795), ως και των αδειών δόμησης που εκδόθηκαν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011 και λήγουν από 1.3.2016 έως και 31.12.2017, παρατείνεται κατά τρία (3) έτη.

 

Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι συν/φοι που  ρωτούν εδώ κυρίως για λήξεις  α.δ 

το κάνουν γιατί τους προβληματίζει  το παραπάνω από 1-3-16  

 

Αυτό όμως συμβαίνει γιατί  ότι ο Ν 4030 άρχισε να εφαρμόζεται από 1-3-12, 

και όχι από την ημέρα δημοσίευσης του   25-11-15 

οπότε  η πρώτη εκδοθείσα  α.δ θεωρητικά ίσχυε μέχρι 1-3-16 

 

Επομένως  είναι ξεκάθαρο ότι ΟΛΕΣ (Ο.Α & α.δ)  ισχύουν μέχρι 31-12-20

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν μέχρι την περίοδο από 1.3.2019 έως 31.12.20120, ανάλογα με τη λήξη τους στο διάστημα 1.3.2016 έως 31.12.2017.

Αρχές 2019 θα βγάλουν και άλλη παράταση ...

Link to comment
Share on other sites

kan62

Πολύ σωστές

και η παρέμβασή σου 

και η πρόβλεψή σου!

 

εξάλλου και εγώ εκ του ασφαλούς  έβαλα  το 31-12-20

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Αρχική άδεια 15.10.2009 ----------------------------------------------------------------------->15.10.2013

Ν.4067/2012 -------------------------------------------------------------------------------------->15.10.2016

Εάν λάβω υπ' όψιν  την εγγκ. 5086/2013------------------------------------------------>08.02.2015

Άρα από Ν.4258/2014--------------------------------------------------------------------------->08.02.2018

Εάν δεν λάβω υπ' όψιν την ανωτέρω εγκύκλιο, τότε πάω με το Ν 4368/2016-------->15.10.2019

 

Ποία είναι η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2005. Γίνανε εργασίες κανονικά στην τετραετία μέχρι το στάδιο των επιχρισμάτων και δεν έγινε καμία περαιτέρω ενέργεια (παράταση ισχύος κλπ.) Η άδεια θεωρείται οτι έχει λήξει ή επειδή έχει ολοκληρωθεί το κέλυφος ισχύει επ΄ αόριστο ακόμη και αν δεν έγινε οποιαδήποτε ενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

Η Οικοδομική άδεια του 2009 φτάνει μέχρι το 2020..... Σαν επιβλέποντας πληρώθηκα  με την έκδοση της αδείας και ανέλαβα την ευθύνη με χρονικό ορίζοντα 4 χρόνια.Το κράτος έδωσε παράταση +3 και μετα +3 και μετά μπορεί +3 κλπ.Σαν επιβλέποντες εμείς δεν είμαστε μέρος της συμφωνίας όσον αφορα την επίβλεψη? Ρωτηθήκαμε για παράταση? Δηλαδή για μια άδεια 8 χρόνια πριν πρέπει να επιστρέψω πόσο ή να μου πει ο ιδιοκτήτης οτι με πλήρωσε.Ότι είμαι υποχρεωμένος να κρατήσω ανοιχτο το γραφείο για πάρτη τους, Ότι θα πάω να ξενυτευτώ και να τον περιμένω κίολας αφου δεν ληξει η άδεια νταιλίκη!!!!!!!Και να γυρίσω και να έχει κάνει ότι να ναι και να λέει οτι δεν ήμουν Ελλάδα. Και σε άλλη περίπτωση έχουμε και παρατασούλα εργοταξιακό και άμα είναι καμία προσθήκη ή απομακρισμένα κάνουνε την μαμούνα τελειώνουνε τα πάντα και περνάμε απο εκεί αφου μας λενε 2 χρόνια ''δεν εχω κάνει τίποτα μετά τα σοβατίσματα΄΄ και μένουνε μέσα και ''έιμαι άφραγκος''- και δεν έιναι!! δεν είναι..άμα ήτανε θα του τα χάριζα και ας έιμαι εγώ μόνο.

Όταν υπεγράφει η συμφωνία μεταξύ των μερών (ιδιοκτήτης & Μηχανικός) και την επικύρωσε το κράτος ουσιαστικά  στο κάτω μέρος της Πρώτής σελίδα του εγγράφου ΄΄αναφέρει΄΄ 4 χρόνια. Πώς αλλάζει μία συμφωνία( οικ άδεια) χωρίς την σύμφωνη γνώμη των συμβαλλομένων? Όσο αφορά την μελέτη και την ισχύ της οικ.άδειας (τρόπος έκδοσης, όροι δόμησης, κτλ)  το καταλαβαίνω.  Η επίβλεψη είναι κάτι στο οποίο δίδεται παράταση με το μέλος που έχει την υποχρέωση να μην έχει ερωτηθεί ή να μην μπορεί να εκφράσει την σύμφωνη γνώμη του και να μπλέξει σε Κυκεώνα την ώρα που δεν το επιθυμέι? Ομηρία??Τι έιναι τέτοιου έιδους επίβλεψη τελικά?? Απηύδησα συνάδελφοι...

Edited by GEODEL79
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2005. Γίνανε εργασίες κανονικά στην τετραετία μέχρι το στάδιο των επιχρισμάτων και δεν έγινε καμία περαιτέρω ενέργεια (παράταση ισχύος κλπ.) Η άδεια θεωρείται οτι έχει λήξει ή επειδή έχει ολοκληρωθεί το κέλυφος ισχύει επ΄ αόριστο ακόμη και αν δεν έγινε οποιαδήποτε ενέργεια?

 

Δηλαδη ΟΜΟΙΑ εκδοθησα ΜΑΙΟ 2009,  Γίνανε εργασίες κανονικά στην τετραετία μέχρι το στάδιο των επιχρισμάτων και δεν έγινε καμία περαιτέρω ενέργεια (παράταση ισχύος κλπ.)

Το εργοταξιακό κομμενο.

 

ισχυει η  Ο.Α ώς 2020 ή όχι? και ώς πότε? 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.