Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

κανονικά έπρεπε ήδη να είχε πάρει, καθώς ΟΛΟΙ στριμόχνονται στις τράπεζες για να πληρώσουν τουλάχιστον το παράβολο ένταξης!-χα-χα-χα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ την άποψη σας για μια ο.α.  δημόσιου κτιρίου έτους 2001 και αναθεώρηση της το 2004 για προσθήκη και επέκταση.

Στις μελέτες υπήρχε και μελέτη για ανελκυστήρα του οποίου φτιάχτηκε το φρεάτιο αλλά δεν εγκαταστάθηκε ποτέ.

Τι διαδικασίες πρέπει να γίνουν για την εγκατάσταση του ανελκυστήρα τώρα?Μπορούμε να πάμε με κάποια παράταση ή αφού δεν ανήκει σε καμιά περίπτωση της παρ.2 του άρθρου 6 του ΠΔ8/13.7.93 

Ο ένας υπάλληλος της Υπηρεσίας Δόμησης μου είπε ότι δε χρειάζεται αναθεώρηση της άδειας και απλώς να ξεκινήσουν οι εργασίες με ταυτόχρονη γνωστοποίηση στην ΥΔΟΜ και στην αστυνομία και ο άλλος διαφώνησε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

Έχω άδεια η οποία εκδόθηκε τον 04/2015 για προσθήκη εξωτερικού κλιμακοστασίου. 

Η άδεια έληξε 04/2019 χωρίς να γίνει κάποια εργασία.

Από τις διάφορες παρατάσεις καταλαβαίνω ότι η άδεια έχει παραταθεί έως της 31/12/2021. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?

Άρα μπορούν να ξεκινήσουν σήμερα οι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια ΟΑ του 2010 η οποία λήγει τον Δεκέμβριο του 2020. Λόγω οικονομικών δυσκολιών και κρίσης δεν ξεκίνησαν οι εργασίες. Τώρα επιθυμούμε να προχωρήσουμε και επικοινώνησα με την Υδομ αρχικά για αναθεώρηση αλλαγής επιβλέποντος λόγω συνταξιοδότησης και ζήτησα και παράταση ισχύος. Μου απάντησαν πως δεν μπορώ να ζητήσω παράταση ισχύος γιατί η άδεια μου έχει λήξει ασχέτως της παράτασης έως τον Δεκέμβριο. Της απάντησα πως άμα δεν έχει λήξει και μου είπαν πως είναι ληγμένη και η υπηρεσία δεν θα δεχτεί να μου δώσει άλλη παράταση, εκτός αν το ανακοινώσει το υπουργείο πριν τον Δεκέμβριο. 

Τι θα με συμβουλεύατε; Να προχωρήσω σε αναθεώρηση με αλλαγή επιβλέποντος ή είναι μάταιο αφού θα λήξει τον Δεκέμβριο;

Υπάρχει περίπτωση να πάρουν άλλη παράταση οι άδειες του 2010;

Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι αν μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε κάτι παρακαλώ. Άδεια του 7/2013 έχει αποπερατωθεί αλλά χρειάζεται αναθεώρηση ως προς την περίφραξη και το λεβητοστάσιο. Η υπάλληλος στην υπηρεσία που επικοινώνησα τηλεφωνικά καθώς είναι πολύ μακριά από την πόλη μου για να πάω από εκεί μου είπε ότι δεν γίνεται αναθεώρηση γιατί η άδεια λήγει τέλος του 20???? Είναι δυνατόν? Μήπως δεν κατάλαβε τι ρωτούσα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, IOANNA said:

Συνάδελφοι

Καλημέρα!Αφού έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός,πράγματι ισχύει μέχρι τέλος του 2020-Στην τροπολογία που κατατέθηκε προς ψήφιση με τις παρατάσεις του 4495 αναφέρεται και παράταση ισχύος των ΟΑ των  παρ.5 και 6 του άρθρου 50 του 4495,έως 31-12-2022.Περίμενε λίγες ημέρες για να δούμε αν συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση εμπρόθεσμα περατωμένου ΦΟ και όψεων και στέγης,οπότε δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς:)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα!Αφού έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός,πράγματι ισχύει μέχρι τέλος του 2020

-Στην τροπολογία που κατατέθηκε προς ψήφιση με τις παρατάσεις του 4495 αναφέρεται και παράταση ισχύος των ΟΑ των  παρ.5 και 6 του άρθρου 50 του 4495,έως 31-12-2022.

Περίμενε λίγες ημέρες για να δούμε αν συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση εμπρόθεσμα περατωμένου ΦΟ και όψεων και στέγης,οπότε δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς:)

σωστα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.