Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

 

 

Στην ΔΕΗ μιλάνε άλλα ελληνικά μάλλον και δεν καταλαβαίνουν τι λέει το παραπάνω έγγραφο.

 

Έχω άδεια που εκδόθηκε 19/12/2005. Έγινε αναθεώρηση για παράταση ισχύος για μια τετραετία έως τις 19/12/2013.

Με το άρθρο 5 του ν.4067/12 πήρε παράταση κατά 3 έτη ως τις 19/12/2016

Με το παραπάνω έγγραφο μέχρι πότε δικαιούμαι εργοταξιακό ρεύμα? Μέχρι τις 19/12/2016 υποστηρίζω εγώ. Η ΔΕΗ διαφωνεί δυστυχώς

 

Οι εργασίες για την ανοικοδόμηση άρχισαν το 2011 κι η 1η αίτηση για εργοταξιακό έγινε στις 3/2/2011. Στην ΔΕΗ υποστηρίζουν ότι αυτό είχε ισχύ 2 χρόνια

και με τον ν.4067/12 μου δίνουν άλλα 3 χρόνια από τότε, έως 3/2/2016 κι όχι έως 19/12/16

 

Στην πολεοδομία αρνούνται να κάνουν αυτοψία, γιατί θεωρούν ότι είναι σαφές στο παραπάνω έγγραφο ότι η εργοταξιακή παροχή παρατείνεται χωρίς περαιτέρω ενέργειες

των Υπηρεσιών Δόμησης.

 

Ποιος έχει δίκιο?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

δηλ η ΔΕΗ 

λαμβάνει υπόψη μόνον τον 4067

και το παρακάτω του εγγράφου το αγνοεί?

 

 "και της παρ. 3 του αρθρ. 11 του ν. 4258/14"

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο αυτό Βασίλη (καλημέρα) αλλά μιλάει για αυτοδίκαια χορήγηση στο χρόνο ισχύος της άδειας !

Υπόψη ότι από τότε έχουμε και άλλη πρόσφατη παράταση ...

 

υγ. Στον εργολάβο δημοσίων που έχει παράταση μέχρι το 2023 και παρατείνει γιατί δεν πληρώνεται τι θα πουν οι κύριοι της ΔΕΗ ;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγγρ-31327/31-7-2015   (ΑΔΑ: ΩΝΓΓ465ΦΘΗ-Χ90)

Θεώρηση οικοδομικών αδειών για χορήγηση εργοταξιακής παροχής

('Αδειες δόμησης, εργοταξιακό ρεύμα, προσωρινή σύνδεση με με δίκτυα κοινής ωφέλειας)

 

Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού εγγράφου αλλά και πολλών αναλόγων ερωτημάτων Υπηρεσιών Δόμησης αναφορικά με την θεώρηση αδειών δόμησης για χορήγηση εργοταξιακής παροχής, σας γνωρίζουμε τα εξής: 

1. Για τις περιπτώσεις αδειών δόμησης που εκδίδονται βάσει του Ν-4030/11 (Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις), η αρχική θεώρηση της Αδειας Δόμησης για χορήγηση εργοταξιακής παροχής θα γίνεται ταυτόχρονα με την έκδοση της, η δε διάρκεια της εργοταξιακής παροχής θα είναι η ίδια με την διάρκεια της Αδειας Δόμησης, όπως προβλέπεται στη παρ.9 του Αρθ-2 της Αποφ-7533/12 (ΦΕΚ-251/Β/13-2-12). 

Αν η Αδεια Δόμησης παραταθεί για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, η εργοταξιακή παροχή παρατείνεται για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα, μετά από σχετική θεώρηση της Άδειας Δόμησης από την αρμόδια ΥΔΟΜ. 

Αν η Αδεια Δόμησης παραταθεί επ' αόριστον, η εργοταξιακή παροχή θα μπορεί να παρατείνεται για δύο έτη κάθε φορά, μετά από θεώρηση της Αδειας Δόμησης και κατόπιν αυτοψίας. 

2. Για τις περιπτώσεις αδειών που έχουν εκδοθεί βάσει του ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93), η αρχική θεώρηση της Οικοδομικής Αδειας για χορήγηση εργοταξιακής παροχής παρατείνεται αυτοδίκαια για όλο τον χρόνο ισχύος της Οικοδομικής Αδειας (όπως αυτός έχει διαμορφωθεί μετά τις ρυθμίσεις της παρ.5 του Αρθ-29 του Ν-4067/12 και της παρ.3 του Αρθ-11 του Ν-4258/14), χωρίς περαιτέρω ενέργειες των Υπηρεσιών Δόμησης. Κατά συνέπεια, προκειμένου να παραταθεί ο χρόνος ισχύος εργοταξιακής σύνδεσης, υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο σχετικό αίτημα προς την ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ, συνοδευόμενο μόνον από υπεύθυνη δήλωση του έχοντος την γενική επίβλεψη μηχανικού στην οποία θα αναφέρεται ο χρόνος λήξης της Οικοδομικής Αδειας βάσει των ισχυουσών διατάξεων και της εργοταξιακής παροχής. 

Στην περίπτωση που η οικοδομική άδεια παραταθεί και πέραν του προαναφερθέντος χρόνου, ισχύουν όσα αναφέρονται στην Εγκ-61/85 . 

Παρακαλούμε για την εφαρμογή των ανωτέρω, προκειμένου να αποφεύγεται η άσκοπη ταλαιπωρία και επιβάρυνση υπηρεσιών και πολιτών. 

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

          ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ 

          ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΧΩΡΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ

          ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

          ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ

          ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ, ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ

          ΚΑΙ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΕΩΝ / ΤΜΗΜΑ Γ
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ με το άρθρο 11, ν.4258, δεν δικαιούμαι λένε γιατί η άδεια μου λήγει στις 19/12/16 και το άρθρο αυτό μιλάει για άδειες μέχρι 29/2/2016!

 

Το παράλογο της ιστορίας είναι δηλαδή ότι δέχονται ότι η άδεια μου λήγει στις 19/12/16... Δηλαδή δέχονται ότι έχω δικαίωμα να εκτελώ εργασίες έως στις 19/12/16,

αλλά μου δίνουν ρεύμα για να τις εκτελέσω έως 3/2/16. Λογικό ε?

 

@Pavlos33 Με αυτό ακριβώς το χαρτί πήγα ανά χείρας (το link που παραπέμπει ο KANA δηλαδή), και ήταν ανένδοτοι! Και μου είπαν ότι έχουν γνώση του εγγράφου και να

μην τους διαβάζω πράγματα που τους είναι ήδη γνωστά και τους κουράζω, γιατί έχουν κι άλλες δουλειές

 

@Κan62 Δεν ξέρω αν μιλάς για την παράταση που αναφέρεις στο #62, αλλά νομίζω δεν έγινε ΦΕΚ ακόμα

 

 

 

edit: Μόνη λύση τα κανάλια μάλλον

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Γνώση της ύπαρξης του εγγράφου μπορεί να έχουν. Του περιεχομένου όμως δεν έχουν από ότι φαίνεται.

Στην παρ. 2 αναγράφεται ξεκάθαρα και μάλιστα γίνεται παραπομπή και στον τελευταίο νόμο (4258). Τι δεν καταλαβαίνουν;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Κan62 Δεν ξέρω αν μιλάς για την παράταση που αναφέρεις στο #62, αλλά νομίζω δεν έγινε ΦΕΚ ακόμα

 

 

Έρχεται ... μη σου πω και να μπεί σήμερα στη Βουλή ... μέχρι 8/2/2016 πάντως θα είναι σε ΦΕΚ.

Τη σταμάτησαν οι αντιδράσεις στο "παράλληλο πρόγραμμα" ... οπότε μαζί με τα αυθαίρετα ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αδεια του 1990 με υπολειπομενες εργασιες εσωτερικα (πλακακια ,χρωματα κλπ) μπορει να παραταθει επ αοριστον μετα τη ληξη της(που εχει ηδη ληξει δηλαδη και μεσα στη 4 ετια τελειωσε ο Φ.Ο)?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , η ...περιβόητη παράταση ισχύος των οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης είναι , από χθες , ...Κυριακή , γεγονός! (Το Εθνικό Τυπογραφείο δεν έχει αργίες).

Δες το άρθρο 76 του Ν.4368/2016 (Φ.Ε.Κ. 21Α/21-2-2016)

N. 4368_16.pdf

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 76 Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εκδόθηκαν σύμ− φωνα με το από 8.7.1993 π.δ. (Δ΄ 795), ως και των αδειών δόμησης που εκδόθηκαν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011 και λήγουν από 1.3.2016 έως και 31.12.2017, παρατείνεται κατά τρία (3) έτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.